Що вивчає етика / Що вивчає етика

Що вивчає етика

На основі вивчення теми учні зможуть:пояснювати, що таке етика і для чого вони її вивчатимуть; характеризувати взаємозв'язок між етикою і духовним світом людини; правильно використовувати підручник на уроках і вдома, виконуючі домашні завдання.

 

                                                     ЧАРІВНИЙ СВІТ ЕТИКИ

Ось і відспівало безтурботне літо. Вересень покли­кав вас до школи. І ви, хоч навчання не завжди буває . легким, радієте, бо цього року ви стали п'ятикласни­ками. Скільки нового чекає на вас! Нові вчителі, нові предмети... Звісно, ви вже досвідчені школярі, адже за плечима -  чотири роки навчання в початковій школі. Ви багато знаєте й багато вмієте, проте щось-таки трошки непокоїть. Записуючи розклад занять на перший навчальний тиждень, хтось із вас здивувався, а хтось замислився: література, історія, етика... Такі дорослі й не зовсім зрозумілі назви. Вам, звичайно, хо­четься мерщій з'ясувати, що вони означають. Тож не баріться!

Етика - незви­чайний урок. Тут ви навчатиметеся, спілкуючись не тільки з учителем, а й з однокласниками та батька­ми: обмінюватиметеся думками, висловлюватимете судження, розігруватимете діалоги, коментуватимете різноманітні життєві ситуації та свої вчинки, створю­ватимете оповідання та казки, допомагаючи засвоювати важливі життєві правила - «уроки життя», як пишуть у книгах.

 

                                                           Що таке етика

Ситуація, яку ви тільки-но обговорювали, є етикетною. Слово «етикет» вам, певно, доводилося чути не раз. Про етикет згадують, коли йдеться про гарні манери, вміння триматися на людях, тобто про правила поведінки.

Щоб краще збагнути, що означає слово «етикет», поміркуйте над значенням спорідненого з ним слова - етикетка. За етикеткою-завжди яскравою - ми впізнаємо товар, робимо висновок про
його споживацьку цінність. Етикетна поведінка, тобто вміння поводитися в різноманітних ситуаціях спілкування, є тим зна­ком, за яким упізнають людей.

Правила поведінки (їх іще називають нормами) в узвичаєних ситуаціях -- таких, які часто повторюються, трапляються з усіма, -- існували завжди. Це, звісно, не означає, що сучасні етикетні норми такі самі, які були кілька тисяч років тому. Йдеться про те, що люди завжди прагнули мати приписи для своєї поведінки, щоб справити якнайкраще враження на оточу­ючих і не заважати іншим. З тих правил складалися звичаї. Недарма назва науки про те, що є добрим, а що поганим у вчин­ках людини, «етика» походить від слова «звичай». Однак етика

-   наука, що досліджує правила поведінки, вивчає не лише ті з них, що передбачені етикетом (повторювані), а передусім такі, на яких ґрунтуються стосунки між людьми. Саме вони визнача­-
ють нашу щоденну поведінку, допомагають людям жити грома­дою, не заважаючи й не завдаючи шкоди одне одному. Такі пра­вила називають мораллю. Отже, етика - наука про мораль.

Етикет :

 1) правила поведінки;

2) зведення норм по­ведінки, порядок дій, правила чемності у вельможних домах; нині ще - в дипломатичних колах.

 Етикетка - товарний знак, ярлик, що його наклеюють на товар або його упаковку.

 

Мораль - норми та приписи (правила) поведінки в став­ленні людей один до одного й до суспільства.

                                              Для чого потрібно вивчати етику

 

За допомогою уявного мікрофона дайте відповідь на запитання: Навіщо треба вивчати етику?

На уроках етики йтиметься про те, як правильно спілкувати­ся, як налагодити гарні, тобто щирі й добрі, стосунки з од­нолітками та дорослими, що означає бути добрим, чесним, по­рядним, як не треба чинити, якщо ми хочемо, щоб нас поважа­ли інші. А ще ви зможете дізнатися про багато звичаїв нашого народу, зрозумієте, чому добро є найвищою людською цінністю і як відрізнити його від зла.

Етика допоможе вам усвідомити, що таке дружба і навчить бути щирим другом. Вона підкаже, як уникати сварок, як зажи­ти поваги серед однокласників тощо. Усе перелічене можна уза­гальнити так: етика навчає, як бути доброю людиною.

Як і кожен навчальний предмет, етика потребуватиме від вас працьовитості й роздумів.

Чим етика подібна до інших навчальних предметів і чим відрізняється від них? Обмінявшись думками, доповніть твердження: «Етику потрібно вивчати для того, щоб...»

 

                            Як пов'язані етика та духовний світ людини

Моральні правила, або мораль, є виявом духовного світу лю­дини. Духовним світом називають усе, що пов'язане з людською душею - почуття, думки, бажання, прагнення, інтереси.

Духовний світ людини називають іще внутрішнім. Цей світ дуже розмаїтий. Недарма про людську душу, тобто про те, що людина відчуває, що думає, чого боїться, у що вірить, чого праг­не, кажуть як про найбільшу загадку. У численних прислів'ях, приказках, сталих зворотах (фразеологізмах) слово «душа» є синонімом слова «людина». Найкращі людські риси, на яких ґрунтуються моральні правила, називають чеснотами.

Навчитися етики означає удосконалити себе як людину, зба­гатити свій духовний світ. Доречно згадати ще й таке укра­їнське прислів'я: «Покращати людина не покращає, а по­добрішати, як схоче, подобрішає».

Чеснота - позитивна моральна риса в характері люди­ни, доброчесність.

                                                Як пов'язані етика і духовний світ людини.

•  Духовний світ людини називають також її внутрішнім світом.

•    Моральні правила відображають духовний світ людини.

•    Духовним світом називають те, що пов'язане з людською душею, - мрії, прагнення, почуття, цілі, бажання тощо.

•   Духовний світ кожної людини відмінний і дуже різноманітний.

•     Чесна людина боїться ганьби злочину, а нечесна - покарання за злочин.

•     Бути добрим зовсім не важко, важко бути справедливим.

•     Мудра людина не та, котра вважає, що все знає, а та, яка розуміє, що знає мало.

•     Насправді щедра людина та, яка здатна дати іншій те, чого потребує сама більше за неї.

•     Людина не може зробити навіть один крок, щоб не зіткнутися з необхідністю відповідати за його наслідки.

•     Неможливо всім робити добро, але можливо ставитися до всіх доброзичливо.

•     Погано, якщо немає кому турбуватися про тебе. Ще гірше, якщо немає про кого турбуватися тобі.

•     Бути терплячим означає поважати інших, а не терпіти, коли вони переходять усі можливі межі.