Основи здоров'я (6 клас) / Урок №23_Засоби пожежогасіння

Урок №23_Засоби пожежогасіння

Урок для 6 класу.

Мета: сформувати в учнів поняття про пожежну безпеку, навчити запобігати пожежі й викликати в разі потреби пожежну машину, навчити надавати першу допомогу потерпілому під час пожежі. 

Переглянь презентацію та пригадай що таке трикутник вогню. Презентація.

 

Запиши у зошит правила протипожежної безпеки:
Не можна гратися із займистими предметами (сірниками, петардами, феєрверками, запальничками) в місцях, де існує загроза пожежі. 
- Не можна підносити джерело вогню до горючих речовин. 
- Не можна залишати нагрівальні прилади без нагляду. 
-Йдучи з дому, слід завжди вимикати нагрівальні електричні прилади.
 

 

Прочитай і запам'ятай.


Окрім цих простих правил, існують ще й правила протипожежної безпеки, які зменшують шкоду, що її завдає пожежа. Ось вони. 
- Усі місця, де може збиратися велика кількість людей, повинні мати пожежну сигналізацію — щоб швидше повідомити про пожежу. 
- Усі місця, де може збиратися велика кількість людей, повинні мати вогнегасники та інші засоби для гасіння пожеж. 
- Усі місця, де може збиратися велика кількість людей, повинні мати запасні виходи, до яких мають бути вказані шляхи (це називається шлях евакуації),— щоб людям легше було покинути будівлю. 
- Усі люди повинні знати, як поводитися під час пожежі.

 

Запам'ятай.

Як викликати пожежну машину. 

Для правильного гасіння пожежі необхідно, щоб хтось повідомив про пожежу і щоб пожежна машина якнайшвидше прибула на місце аварії. Для цього нам треба знати, що говорити черговому по пожежній частині, який приймає виклик. Давайте спробуємо викликати пожежну машину. Ви подзвонили за телефоном «101», і голос чергового вам відповів: «Черговий по пожежній частині слухає». Що ж йому треба сказати насамперед? По-перше, адресу, де відбувається пожежа. По-друге, на якому поверсі, в якому під’їзді, з якого боку будинку видно дим. По-третє, як зручніше під’їхати до місця пожежі — усе це необхідно для того, щоб черговий міг якнайшвидше направити пожежну машину на місце пожежі.

Наприклад, пожежа за адресою: вулиця Пушкінська, будинок шість, поверх другий, під’їзд перший, з боку двору видно клуби диму. У двір краще заїхати через арку. Повідомив Василь Карпенко. Чекатиму машину біля арки. Дві останні фрази необов’язкові.

Запам’ятайте! Основний шлях боротьби з пожежею — не допустити пожежі. При пожежі треба вміти викликати пожежників.

 

Поміркуйте! 
Діти гралися із сірниками та підпалили килим. Він почав тліти і задимив кімнату. Потай від дорослих діти відкрили вікна, зробили протяг (вирішили провітрити кімнату), але килим спалахнув, і почалась пожежа. Оцініть дії дітей.

 

Прочитай.

Правила поведінки під час пожежі. 
Отже, ви викликали пожежників і пожежна машина вже в дорозі. Але не можна втрачати жодної хвилини. Треба терміново повідомити всіх сусідів квартири, яка горить, про те, що в їхньому під’їзді почалася пожежа й що слід якнайшвидше покинути місце пожежі.

Чим більше людей вийде з місця пожежі, тим краще. Із собою потрібно взяти тільки найнеобхідніше — гроші та документи — на решту не слід витрачати час. Бажано встигнути позачиняти у квартирі вікна та двері, щоб не дати розгорітися вогню.

Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина втрачає орієнтування й може почати рухатися в протилежному від виходу напрямку. Крім того, дим, що містить чадний газ, може викликати отруєння. При цьому людина може знепритомніти. Тому в диму краще пересуватися повзучи або пригнувшись, прикриваючи ніс мокрою тканиною, яка знижує потрапляння диму в дихальні шляхи.

Як гасять пожежу? Якщо пожежа невелика і є засоби для гасіння пожежі, то можна почати її гасити. Для цього використовують вогнегасники різних видів, воду, пісок, підручні засоби. Основне правило при гасінні пожежі - дотримання безпеки.

Для гасіння пожежі насамперед треба знайти те, чим можна погасити вогонь. Невелику пожежу можна погасити, закривши місце горіння щільною тканиною — старим пальтом, ковдрою, а також, закидаючи пожежу піском. Часто пожежу гасять водою, заливаючи місце горіння. Проте слід пам’ятати, що не все можна гасити водою. При спробі залити електричні прилади водою можливе ураження електричним струмом. Слід обов’язково вимкнути електричні прилади, перш ніж їх гасити.

Необхідно правильно використовувати засоби для гасіння пожеж. Найбільш зручні для гасіння пожеж вогнегасники. Вони бувають кількох типів: вуглекислотний - для гасіння електричних приладів, пінний — для всього іншого, порошковий — для всіх видів пожеж. Розрізнити їх зовсім не важко: у назвах обов’язково є буква В - для вуглекислотного, ПП або ПХП — для пінного й лише одна буква П — для порошкового. Будь-який вогнегасник має механізм для вмикання. Це або кран, або поворотний важіль, або пусковий важіль. Після вмикання цих механізмів потрібно спрямувати струмінь на пожежу. Слід пам’ятати про те, що будь-який вогнегасник не можна тримати горизонтально, а тільки вертикально. 
Під час пожежі потрібно діяти дуже швидко. Звісно ж, насамперед рятують людей. 
Розглянути малюнки на С.117 та прокоментувати їх.

 

Переглянь відео. Відео.