Лекция Лекций (0)
Задание Заданий (0)

Состав курса

Часть 1. баскетбол

Історичний нарис розвитку гриБаскетбол був "винайдений" в 1891 році викладачем фізичного виховання Спрінгфілдського коледжу в штаті Массачусетс США доктором Джеймсом Нейсміта. Так як м'яч закидали до кошика, нова гра отримала назву "баскетбол" (basket - корзина, ball - м'яч). Дві команди за умови дотримання правил прагнуть за допомогою передач закинути м'яч у кошик суперника, захищаючи від його кидків свій кошик. Баскетбол відноситься до швидкісних видів спорту. Для баскетболіста необхідні витривалість, стрибучість, спритність, швидкість реакції. У багатьох видах спорту, особливо в легкій атлетиці, баскетбол є складовою частиною тренувань. Трохи пізніше в 1892 р., Д. Нейсміт розробив перші тринадцять пунктів баскетбольних правил, що діють в тій чи іншій мірі до цього дня. Перший етап розвитку баскетболу (1891-1918гг.) Характеризується його становленням. У 1894 р. в США були видані перші офіційні правила гри, за якими почали проводити змагання. Одночасно з розвитком гри формувалася техніка, створювалася і техніка баскетболу. З'явилися раціональні технічні прийоми лову, передачі, ведення і кидки м'яча у кошик. На другому етапі (1919 - 1931гг.) Стали створюватися національні федерації баскетболу. Баскетбол почав широко культивуватися в країнах Європи: у Чехословаччині, Литві, Італії, Латвії, Франції. Третій етап (1932 - 1947рр.) Відмінний створенням Міжнародної федерації баскетболу, створеної 18 червня 1932 спочатку увійшли 8 країн: Аргентина, Греція, Італія, Латвія, Португалія, Румунія, Швейцарія та Чехословаччина. У програму Олімпійських ігор баскетбол вперше включений в 1936 р. Гра швидко завоювала визнання у всьому світі. У 1935 р. в Женеві відбувся перший чемпіонат Європи для чоловічих команд. Першим чемпіоном Європи стала збірна команда Латвії. Перший жіночий Чемпіонат Європи відбувся в 1938 р. у Римі. Перемогу на ньому здобула національна команда Італії. Четвертий етап розвиток баскетболу охоплює період з 1948 по 1956 р. міжнародна федерація баскетболу посіла одне з провідних місць серед міжнародних спортивних об'єднань. У 1972 р. МОК прийняв рішення про включення жіночого баскетболу в програму XXI Олімпійських ігор у Монреалі. Матеріальне забезпеченняЗгідно з офіційними правилами, змагання з баскетболу проводиться тільки залах, в більшості випадків на паркетній підлозі. Майданчик для гри в баскетбол. За міжнародними правилами майданчик для гри в баскетбол повинна мати розміри 26Ч14 (м). У центрі майданчика знаходиться центральний коло з діаметром 3,6 (м), через центр якого проходить центральна лінія. На лицьових лініях розташовані стійки з щитами. Перед кожною стійкою зі щитом від лицьової лінії до штрафної лінії - 3,6 (м). довжина області штрафного кидка від лицьової до штрафної лінії дорівнює 5,8 (м). У центрі штрафної лінії проведені кола з діаметром 3,6 (м). Інвентар. При грі в баскетбол використовуються стійки з щитами, опущені зі стелі на спеціальних пристосуваннях. Стійка зроблена зі сталевих труб. Щити з кошиками на висоті 3,5 (м) - звичайно з дерева мають розміри 1,80 Ч1, 20 (м). Внутрішній діаметр металевих кілець кошиків 45 (см). Корзина представляє собою мотузяну сітку без дна 40 (см) довжиною. М'яч, наповнений повітрям, виконаний з синтетичних матеріалів. Його окружність - 75-78 (см), вага - 600-650 (г). Одяг. Одяг баскетболістів - спортивні труси та майка з номерами з 4 по 15 на Гуді і на спині (у капітана команди повинні бути особливі відмітки). Взуття - високі черевики без підборів на гумовій підошві. При необхідності на коліна можуть бути надіті наколінники. Правила гри в баскетболКоманда і запасні гравці. До складу кожної команди входить 5 основних і 5-7 постійних запасних гравців, які можуть вступити в гру тільки після зупинки гри і свистка судді. Час гри. У всіх класах баскетбольні матчі поділяються на 2 тайми по 20хв. чистого часу. Перерва між таймами 10хв. Якщо після закінчення часу матчу команди набрали однакову кількість очок, то дається додатковий час (5хв) для виявлення переможця. Кожна команда має право на 2 тайм-ауту в кожному таймі. Тренери зазвичай використовують тайм-аути для того, щоб дати гравцям тактичні настанови і зробити заміну. Початок гри. Гра починається з того, що в центрі майданчика суддя кидає м'яч вгору між двома гравцями, кожен з яких намагається відбити м'яч своїй команді. Правила переміщення. Згідно з цим правилом, гравець, який отримав м'яч, має право зробити тільки два кроки. Стрибок з місця з м'ячем у руці є порушенням правила переміщення. Зупинних м'ячем. Називається така ігрова ситуація, при якій з м'ячем стикаються по 1 або 2 гравця кожної команди і м'яч виводиться з гри. У цьому випадку гра триває спірним вкиданням. М'яч поза грою. Якщо м'яч або гравець з м'ячем стосується обмежених ліній площадки або підлоги, то суддя дає команду "поза грою". Вкидання. Після зупинки гри у випадку "поза грою" або технічних помилок (порушення правила переміщення, правила часу і т.д.) м'яч вводиться в гру шляхом викидання з-за бокової лінії. Оцінки. Кидок м'яча у кошик зараховується в тому разі, якщо м'яч падає через кільце і сітку зверху в низ. За кожний успішний кидок команда отримує 2 очки, за кожний вдалий штрафний кидок - 1 очко. Правило фолу. Одним з найважливіших правил баскетболу є правило фолу (в перекладі з англійської - "помилка"). Розрізняють персональні та технічні фоли. До персональних фолам відноситься будь-яке навмисне торкання суперника (затримка гри, блокування руками і ногами і т.д.). в подібних випадках м'яч передається супротивникові для викидання. Після одинадцятого фолу за напівперіод фол під час невдалого кидка суперника карається двома штрафними кидками. Технічний фол призначається в разі неспортивної поведінки гравця і карається двома штрафними очками, який виконує будь-який гравець команди суперника. Правила часу. Деякі правила часу вкрай важливі. Правило 30 сек. говорить, що через 30 сек. викидання атака повинна бути завершена кидком у кошик суперника. Правило 3 сек. говорить, що нападник не може перебувати в області штрафного кидка суперника більше 3 сек. Правило 10 сек. увазі, що атакуюча команда зобов'язана після викидання, проведеного на її половині майданчика, не довше ніж через 10 сек. довести м'яч до половини суперника, і після цього атакуюча команда не може повернути м'яч на свою половину. Судді на майданчику і суддівська колегія. Баскетбольні матчі судять 2 судді на майданчику. При винесенні рішень судді не можуть оскаржувати рішення один одного. За столом суддівської колегії знаходяться: 1-й суддя - хронометрист, що відповідає за чисте час матчу, 2-й суддя - хронометрист, що відповідає за правило 30 сек., Суддя - протоколіст, заносячи в особисті картки гравців отримані окуляри, зауваження, поточний результат і положення "поза грою".