Правління Юрія І Львовича й останні галицько-волинські князі
розкрити основні напрямки діяльності нащадків Данила Галицького та причини занепаду Галицько-Волинської держави; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів, сформувати уявлення про роль особистості в історичному процесі, уміння аналізувати історичні факти й події, давати оцінку діяльності галицько-волинських правителів.ТЕМА: Правління Юрія І Львовича й останні галицько-волинські князі.
Завдання.
Заповніть пропуски в тексті.
«Князь Данило успадкував владу від свого батька ... . Непокірні... чинили опір князівській владі. Тривалий час Данило та його брат ... боролися за повернення батьківського престолу. У … р. йому вдалося повернути князівський трон. Князь Данило зробив чимало корисних справ для зміцнення ... держави. Він створив добре навчене ... , підкорив собі колишню столицю київської Русі — місто ... , завдав поразки рицарям-хрестоносцям під …, збудував фортечні укріплення, заснував ряд міст. Одне із цих міст, засноване в ... р., він назвав на честь свого старшого сина ... Місто ... Данило перетворив на столицю своєї держави. За його наказом були також споруджені міста-замки ... , ... .У 1245 р. здобув блискучу перемогу в битві з угорським військом поблизу .... Не маючи достатніх сил боротися із військами Золотої Орди, Данило був змушений поїхати на переговори до хана ... , який видав йому … на князювання. Головною метою всього його життя було звільнення від ... ярма. У ... р. в місті ... Данило був коронований як король Галицько-Волинської держави. Помер у ... р. у своєму улюбленому місті ... ».
Запитання.
Яке значення в історії Галицько-Волинської держави відіграли історичні особи, які згадуються в тексті?
План вивчення нового матеріалу
1. Політика наступників Данила Романовича.
2. Правління останніх Романовичів.
3. Припинення існування Галицько-Волинської держави.
1) ПОЛІТИКА НАСТУПНИКІВ ДАНИЛА РОМАНОВИЧА
ЗАВДАННЯ:
Ознайомившись із текстом, заповніть таблицю "Наступники Данила Галицького"
Ім'я князя | роки правління | головні події |
Після смерті Данила Галицького влада перейшла до Василька Романовича (1264-1270). Для нього, м'якого й поступливого, цей тягар виявився непосильним. Не маючи вдачі володаря, він не спромігся зберегти ні централізованої влади, ні територіально-політичної цілісності королівства. Поновилася удільна система. Сини Данила отримали: Лев — Галицьку й Перемишльську землі, Шварно - Холмську й Белзьку землі та Чорну Русь (Західна Волинь), Мстислав — Луцьк зі Східною Волинню і Теребовлянщину.
На початку правління доля посміхалася Шварну, одруженому з донькою великого литовського князя Міндовга. Він прославився в боротьбі з Польщею і завоював у литовського володаря Войшелка такий великий авторитет, що той передав у 1267 р. йому владу в Литві, а сам став ченцем. З'явилася можливість утворення Русько-Литовської держави, але Лев Данилович, заздрячи брату, підступно вбив Войшелка. Його смерть вороже налаштувала литовську знать проти Шварна. Невдовзі він помер.
Після смерті Василька верховна влада перейшла до Лева (1270-1301), хоча князівський стіл у Володимирі посів Володимир Василькович (1270-1288). Це був дуже освічений, добрий, чесний, справедливий і мужній володар, котрий, уникаючи війн із сусідами, дбав про добробут населення, розвиток ремесел, промислів, торгівлі, сільського господарства. Попри важку хворобу займався розбудовою міст, церков і монастирів, опікувався письменством і культурою. Про людяність князя свідчить такий факт: коли в 1279 р. у землі ятвягів, котрі постійно здійснювали напади на Волинь, трапився жахливий голод і їхні посли попрохали в нього порятунку від смерті, Володимир поділився з ворогами припасами збіжжя, хоча самим було сутулено. Перед смертю він заповів князівство Мстиславу.
Лев, маючи здібності політика й полководця, на відміну від Володимира, відзначався войовничістю, нестриманістю й підступністю, що перешкоджало йому домогтися возз'єднання королівства. Він майже не цікавився питаннями розбудови міст, розвитку ремесел, торгівлі й сільського господарства. Не стільки шукав шляхів до подолання удільності, скільки втягувався в кровопролитну борню з Литвою, ятвягами й Польщею. При цьому переважно вів не оборонну, а наступальну боротьбу, намагаючись захопити (часто не без допомоги монголів) білоруські, литовські й польські землі. Позитивним було відвоювання в Угорщини частини Закарпаття з центром у Мукачевому. Не вдалося йому поширити своєї влади на Пониззя, що потрапило до володінь правнука Джучі (старший син Чингісхана) - Ногая. У 1301 р. Лев помер.
Наступники Данила Галицького не спромоглися зберегти цілісності королівства. Воно знову розділилося на окремі князівства.
2) Робота із джерелом.
Прочитайте уривок із поеми Олександра Олеся та дайте відповіді на запитання.
Після Льва закняжив Юрій,
Внук Данила-короля.
І за його панування
Розгорнулася земля.
За Карпатами забрав він
Мукачів та Ужгород.
Знов зміцнилася держава,
Знов на ноги став народ.
Землі Галицьку й Волинську
В одне ціле Юрій злив
І корону королівську
Діда славного носив.
Мудрі теж сини у його
І відважні, як орли,
Та в боях в степах татарських
Лев з Андрієм полягли.
1) Використовуючи уривок із поеми Олександра Олеся та матеріал підручника, проаналізуйте політику короля Юрія І. і дайте її власну оцінку.
2) Що ви дізналися з наведеного уривка про наступників Юрія І та їх долю?
3) Чи згодні ви з твердженням літописця, який зазначає, що за правління Юрія І Львовича «Руська земля тішилася спокоєм і славилася своїм багатством»? Свою відповідь аргументуйте.
3) Політика останніх Романовичів спрямовувалася на збереження єдності Галицько-Волинської держави.
РОБОТА З ВІДЕО ФРАГМЕНТОМ
https://www.youtube.com/watch?v=qH5Dkpc1bps
ПИТАННЯ для опрацювання:
- Хто був останнім Галицько-Волинським князем?
- Назвіть роки правління останнього галицько-волинського князя.
- Охарактеризуйте основні напрямки зовнішньої та внутрішньої політики останнього галицько-волинського князя.
- З якими країнами, які претендували на українські землі змушений був боротися Юрій ІІ Болеслав?
- Назвіть основні причини занепаду Галицько-Волинської держави.
Гра «Упізнай героя»
1) «Король Русі і князь Лодомерії».
2) «Книжник великий і філософ».
3) «Його оточували бояри старі й молоді».
4) «Літопис називає його мудрий, як Соломон».
5) «З Божої ласки природжений князь».
РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ
(Складіть письмово хронологічну таблицю "Наступники Данила Галицького")
Завдання
Із запропонованого списку оберіть чинники занепаду Галицько-Волинської держави.
а) Боярська опозиція;
б) роздробленість;
в) монголо-татарське іго;
г) внутрішні міжусобиці;
д) більш активна зовнішня політика князів порівняно із внутрішньою;
є) слабо розвинена економіка;
е) ізоляція країни.