Вправи для профілактики порушень постави та плоскостопості на заняттях груп коригуючої гімнастики як ефективний засіб виховання культури рухів дітей молодшого шкільного віку.


Вчитель фізкультури

ІІ кваліфікаційної категорії

Михайлов Сергій Віталійович

З досвіду роботи

Анотація.

У статті  розглянуто досвід застосування коригуючої гімнастики після уроків як ефективного засобу розвитку та інтеграції рухових та пізнавальних процесів у фізичному вихованні дітей молодшого шкільного віку.

Автор наводить приклади комплексів вправ коригуючої гімнастики для профілактики порушень постави та плоскостопості у дітей молодшого шкільного віку.

Актуальність

Зростання захворюваності у зв'язку з різними порушеннями постави відзначається у дітей шкільного віку, вони на сьогодні є однією з найсерйозніших  соціальних проблем. Аналіз результатів, отриманих в ході обстеження дітей шкільного віку (від 6 до 16 років), примушує побачити нам усю глибину цієї проблеми: більше 90% дітей мають відхилення в розвитку опорно-рухового апарату .  Розвиток вираженої деформації хребта і грудної клітки при сколіотичній хворобі у дітей впливає на значне погіршення функціонального стану організму дитини. Це проявляється в серйозних відхиленнях діяльності дихальної і серцево-судинної систем . При плоскостопості різко погіршується опорна функція ніг, змінюється положення тазу і хребта, утруднюються рухи [4]

Зміст.

І.Вступ.

ІІ. Теоретична  частина.

 1. Постава.
 1. Плоскостопість.
 1. Культура рухів.

ІІІ. Практична частина

 1. Орієнтовний комплекс вправ для профілактики порушень постави.
 1. Орієнтовний комплекс вправ для профілактики плоскостопості.
 1. Ортопедичні ігри.

ІV. Висновки.

V. Використані джерела.

І. Вступ.

В системі освіти України відбуваються суттєві якісні зміни, реалізація яких передбачається важливими законодавчими актами («Про освіту», «Національна доктрина розвитку освіти України», «Положення про загальноосвітній навчальний заклад», «Про забезпечення медико-педагогічного  контролю за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах»,тощо), що спрямовані, насамперед, на подальше вдосконалення оздоровчих програм для дітей і підлітків. Можливо, вперше в історії вітчизняної педагогічної системи так гостро стоїть проблема збереження здоров’я дітей.

Аналіз останніх досліджень та публікацій з даної проблеми свідчить, що вже у дошкільному віці спостерігається значне обмеження рухової активності дитини, формується так званий «дефіцит рухів», які так необхідні для нормального фізичного та розумового розвитку.

Одним з важливих аспектів в реалізації такої проблеми є створення передумов для забезпечення успішної побутової і навчально-виховної діяльності за допомогою використання спеціальних рухових режимів у структурі коригуючої гімнастики. [1]

ІІ. Теоретична  частина.

 1. Постава

В.І. Даль визначав гарну поставу як поєднання стрункості, величавості,  краси і наводив прислів'я: "Без постави кінь - корова".

А вчені термін "постава" трактують як "звичне положення тіла людини у спокої і в русі, яке  формується з найраннього дитинства в процесі росту, розвитку та виховання. Правильна постава робить фігуру людини красивою і сприяє нормальному функціонуванню рухового апарату і всього організму".

Необхідність вироблення гарної постави викликається не тільки естетичними вимогами, але і медичними.

Постава може бути правильною і неправильною.

Якщо людина тримає голову вільно, корпус прямо, плечі в неї злегка опущені, відведені назад на одному рівні, живіт підтягнутий, коліна випрямлені, груди трохи виступає вперед, то можна сказати, що у цієї людини правильна постава.

Постава має прямий вплив і на здоров'я людини. Вона створює умови для нормального стану та діяльності внутрішніх органів.

Постава відображає і внутрішній стан людини - її настрій і самопочуття. Коли ми здорові, бадьорі, ми і зовні підтягуємося: розпрямляємо плечі, пряміше тримаємося.

У формуванні постави велику роль грає хребет. Його можна порівняти з щоглою,  яку у вертикальному положенні утримують численні розтяжки. У тілі людини роль розтяжок виконують короткі і довгі м'язи, що йдуть від хребта до ребер, лопаток, тазу, черепу ...

Тому важливо,  щоб м'язи з обох сторін хребта були розвинені і напружувалися рівномірно.  Правильне положення тіла і визначається ступенем розвитку і тонусом м'язів і зв'язок, що оточують хребет.

Формування постави у людини починається з перших днів життя. З розвитком рухів у дитини утворюється чотири природні (фізіологічних) вигини хребта; шийний і поперековий - опуклістю вперед (якщо дивитися на хребет збоку), грудний і крижовий - опуклістю назад.

При правильній поставі фізіологічні вигини хребта виражені помірно. Вони утворюються до 6-7 років. Вигини оберігають внутрішні органи і головний мозок від поштовхів і струсів, з їх появою хребет набуває здатність пружинити при рухах. В цей же час починає визначатися і закріплюватися постава.

Найбільш частим порушенням постави у дитячому та підлітковому віці є млява постава,  для якої характерні збільшення шийного та грудного вигинів хребта, злегка опущена голова, опущені і зсунуті вперед плечі, запала грудна клітка,  лопатки,  що відстають від спини  і звисаючий живіт, ноги іноді злегка зігнуті в колінах.

Інший дефект, що часто зустрічається у дітей та підлітків - це, так звана, "плоска спина": вигини хребта зменшені (майже пряма спина), також відповідно змінюється і кут нахилу таза, плечі опущені вниз і злегка подані вперед. При цьому дефекті постави через слабкість м'язів спини наступає швидка втома, важко утримувати тіло в одному положенні і доводиться постійно його змінювати.

Діти і підлітки часто сутуляться, при цьому у них збільшується грудна кривизна хребта, плечі сильно зведені вперед.

Порушення постави не тільки псують зовнішній вигляд, але й можуть призвести до ряду захворювань. Так, коли грудна клітка запала, стиснута (що відбувається при сутулості, круглій спині, млявій поставі),  легені недостатньо вентилюються, ємність їх знижена. А коли дефекти постави заважають хорошому диханню, це негативно позначається на стані всього організму. При глибокому ж диханні посилюється кровообіг, а це створює умови для повноцінної роботи м'язів.

Відомо також, що багато дітей і підлітків з запалими грудьми схильні до бронхіту, запалень легень, туберкульозу ...

У людей з поганою поставою м'язи живота ослаблені і погано виконують свою функцію, тобто вони погано утримують в потрібному положенні шлунок і кишечник, що призводить до порушення травлення.

Акушери-гінекологи підкреслюють особливу важливість гарної постави для дівчаток, відзначаючи, що погана постава порушує розвиток внутрішніх органів, а це небезпечно для майбутньої матері.

Дефекти постави відбиваються і на стані нервової системи. З'являються замкнутість, дратівливість, примхливість, занепокоєння, плаксивість. Дитина або підліток з поганою поставою відчуває себе незграбним, соромиться брати участь в іграх однолітків.

Існує навіть взаємозв'язок між зниженням слуху на одне вухо і поганою поставою. Людина, бажаючи краще чути, весь час схиляє або повертає голову до мовця. Це входить в звичку і викликає порушення постави. [2]

ІІ. Теоретична частина.

 1. Плоскостопість

 Життя - це рух, сказав  хтось із мудрих. Тим, хто не вміє літати, щоб добре рухатися, потрібні,  як мінімум, ноги. У стоноги  їх багато, у таргана- шість, а у кішки - чотири. Людині на відміну від тварин доводиться ходити з допомогою всього двох ніг. На жаль, у нього це не завжди добре виходить.

 Причин тому може бути багато, але найчастіша з них - плоскостопість.

Плоскостопістю, як випливає з назви, називається хвороба, при якій звід стопи втрачає свою природну увігнутість,  і нога стає сплощеною. Здавалося б, такий невеличкий дефект, але шкоди від нього дуже-дуже багато. По-перше, у людини відразу змінюється хода. По-друге, взуття починає стоптуються нерівномірно, внутрішня частина швидше, ніж зовнішня. Але це ще півбіди. Найжахливіше полягає в тому, що такі «плоскі» стопи втрачають здатність пружинити при ходьбі.

 Якщо ж у людини є плоскостопість, його організм при ходьбі потрапляє в екстремальну ситуацію, чимось нагадує їзду на возі з залізними колесами по бруківці. Непогашена склепінням стопи ударна хвиля миттєво поширюється вгору по скелету. При цьому дістається і суглобам, і хребту, і мозку. Суглоби ніг починають швидше зношуватися. Хребет викривляється, щоб створити додаткову пружину-амортизатор для захисту мозку. А сам мозок, втомлений від надмірних струсів, відповідає постійними головними болями. Людина відчуває себе розбитим, але навіть не здогадується, що причина його недуги - плоскостопість. А , здавалося б,  така дрібниця,  трішки згорнута всередину стопа. [3]

ІІ. Теоретична частина.

 1. Культура рухів

Культура руху - це рухово-виконавчий компонент рухової культури, що включає в собі сприйняття культури руху взагалі, теорію, практику аналізу рухів, педагогічні, естетичні і соціологічні аспекти рухової діяльності. Культура руху - характеристика тільки систем рухів  і рухів тіла. Щоб досягти високої культури своїх рухів, необхідна загальна і цільова координованість та певний «руховий смак» (розуміння краси витонченості рухів тіла, поз, рухів, їх систем). Культура рухів потрібна і легкоатлету, і пловцю, борцю, боксеру,  вчителю, хірургу  і взагалі будь-якій людині, яка хоче вміти гарно рухатися, економічно, ефективно, отримувати потрібні результати своєї рухової діяльності [5].  Джерелом позитивних естетичних почуттів є система гармонійних рухів і ритмів. Це характеризує  красу форм і досконалості рухової дії. Без свідомого засвоєння закономірностей рухів шлях до оптимізації надто повільний, малопродуктивний, а іноді даремний. Людина пробує - відшукує відчуття, зв'язки між ними, спосіб гармонізації рухів. І знаходить таке, що западає в психомоторній пам'яті на все життя [6]. Автоматизація  рухів  ніколи не проявляється поступово, а в усіх випадках виглядає як раптовий стрибок або перелом. Вона схожа на якесь "осеніння", на свого роду вигук "а г а"!. Кожен спортсмен пам'ятає момент, коли він  відчув, що вода тримає його або що його велосипед відразу придбав таку стійкість, неначе у нього виросло третє колесо. [4].

ІІІ. Практична частина

 1. Орієнтовний комплекс вправ для профілактики порушень постави

Завдання:

1.Навчити нових вправ для зміцнення м’язів спини.

2.Повторити вивчені вправи для зміцнення м’язів спини та черевного преса.

3.Сприяти формуванню правильної постави.

          4. Сприяти формуванню культури рухів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Практична частина

 1. Орієнтовний комплекс вправ для профілактики плоскостопості

Корекція плоскостопості комплексна за допомогою
Ванни для ніг з морською сіллю і настоєм ромашки: вони тонізують і знімають втому ніг.
Масажу стоп за допомогою спеціального килимка, на якому можна вправлятися під час вмивання і чищення зубів зранку та ввечері.
Босих прогулянок різнофактурними поверхнями.
Лікувальної 10-хвилинної гімнастики щоденно у вигляді веселої гри! Ходимо як ведмедик: на п'ятах, зовнішньому зведенні стопи, як зайчик: навшпиньках, як білочка: катаємо стопами маленький м'ячик, качалку, як мавпочка: захоплюємо і піднімаємо пальцями ніг дрібні предмети.
Підібраних за допомогою ортопеда устілок-супінаторів - як у вуличному, так і в домашньому взутті.

Сидячи на стільчику:
Ноги зігнуті в колінах, стопи паралельно. Піднімаємо п'яти разом і перемінно.
Робимо ковзаючі рухи стопою по гомілці іншої ноги знизу-вгору.
Наступаємо обома ногами на паличку (качалку), катаємо вперед-назад.
Захоплюємо пальцями ніг дрібні предмети, перекладаємо їх.
Малюємо олівцем, взявши його пальцями правої і лівої стопи перемінно.
Згрібаємо уявний чи справжній пісок стопами - пальці разом, п'яти нарізно.
Захоплюємо і пересуваємо пальцями ніг шматок тканини у напрямку до себе.
Стопами піднімаємо м'яч, катаємо його по підлозі.

Сидячи на підлозі:
Ноги зігнуті в колінах. Розводячи коліна і притискуючи їх до підлоги, з'єднуємо стопи.

Стоячи:
Встаємо на зовнішні краї стоп, повертаємося в початкове положення (стопи паралельно).
Ноги нарізно, шкарпетки дивляться всередину. Поперемінно повертаємо тулуб вправо і вліво з поворотом правої або лівої стопи на зовнішній край.
Ходимо: на носках, на п'ятах, на зовнішніх краях стоп (як ведмедик клишоногий), з поворотом стоп шкарпетками всередину, п'ятами назовні, на носочках напівприсядки, по ребристій дошці, масажному килимку, похилій площині на носочках, по паличці вздовж і впоперек. [7].

ІІІ. Практична частина

 1. Ортопедичні ігри

Завдання ортопедичних ігор:

виховувати свідоме ставлення до занять;

засвоювати й закріплювати елементи навичок правильної постави, дрібної моторики пальців ніг;

навчати навичкам приймати й фіксувати правильну поставу;

навчати правильному виконанню вправ для формування постави й зміцнення зводу стопи;

навчати масажу рук і стоп м'ячами-масажерами.

Відповідно до завдань ортопедичні ігри поділяють на п'ять основних груп.

Спрямовані на ознайомлення з властивостями матеріалів (камінці, пісок, вода тощо).

Спрямовані на вдосконалення окремих елементів техніки рухів (тримай спину, перевір поставу тощо).

Спрямовані на ознайомлення з навколишнім (тварини, рослини тощо).

Спрямовані на розвиток фізичних якостей.

Що проводяться як із предметами (м'ячами, обручами, паличками тощо), так  і без них. [2]

Цілі: удосконалювати навички правильної постави в різних вихідних положеннях, із різними рухами рук; зміцнювати м'язи спини й черевного преса; удосконалювати координацію рухів.

"Рибки й акули"

Обирають того, що водить - "акулу", решта дітей - "рибки". За сигналом "Раз, два, три - лови!" вони розбігаються по залі, а той, хто водить їх наздоганяє й доторкається рукою. Щоб врятуватися від "акули", гравець зупиняється в будь-якому місці зали й приймає положення стройової стійки. Правила: розбігатися можна тільки після команди "Лови!"; якщо, зупинившись, гравець не встиг або не зумів прийняти положення правильної постави, дитина, яка водить, "квачує" його;

спіймані "рибки" відходять до стіни й приймають положення правильної постави, стоячи спиною до стіни (п'яти, литкові м'язи, сідниці, лопатки, потилиця торкаються стіни, живіт підтягнутий, руки донизу долонями вперед).

"Морська фігура"

Діти, узявшись за руки, створюють коло, стоячи обличчям до центру. Розмахуючи руками вперед-назад, вони вимовляють слова: "Хвилі гойдаються - раз, хвилі гойдаються - два, хвилі гойдаються - три, на місці, фігура, завмри!" Після слова "завмри" діти приймають положення правильної постави, стоячи, сидячи, опустившись на коліна. Педагог обирає кращу "фігуру" - дитину, яка зуміла прийняти й зберегти положення правильної постави.

Правила:

прийняту після слова "завмри!" поставу не можна змінювати;

при повторенні гри необхідно знайти нову поставу;

дитина, що не зуміла зберегти положення правильної постави, відходить убік і виконує коригуючу вправу за вказівкою педагога.

"Футбол"

Діти лежать на животі по колу, обличчям до центру, руки під підборіддям, ноги разом. Той, хто водить, кидає м'яча будь-якому гравцеві.Відбити треба двома руками, при цьому, прогинаючись, підняти голову й груди. Ноги залишаються притиснутими до підлоги.

"Кораблики"

Діти лежать на килимках животом донизу. Руки під підборіддям, ноги разом. Перед обличчям миска з водою й човником із вітрилами. Потрібно прогнутися, піднімаючи голову й груди, видихаючи спокійно повітря на човник. Дмухати слід спокійно, щоб човник поплив, але не перекинулася. [2]

ІV. Висновки.

Під культурою тіла потрібно розуміти  деяку системну сукупність загальних, естетичних, групових, індивідуальних  уявлень і способів активного збереження і напрямку зміни опорно-рухового апарату, пропорцій, форм і шкіряного покриву  свого тіла та його частин. Культура руху - це рухово-виконавчий компонент рухової культури, що включає в собе сприйняття культури руху взагалі, теорію, практику аналізу рухів, педагогічні, естетичні і соціологічні аспекти рухової діяльності. Культура  здоров'я -  це  складова  частина  базової  культури  особи,  що відбиває усвідомлене ціннісне відношення людини до власного здоров'я, заснована на веденні  здорового способу життя, виражена в повноцінному фізичному, психічному, духовно-моральному і соціальному розвитку. [4]

 

V. Використані джерела.

 1.  http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/PPMB/texts/2008-04/08ptmepc.pdf

«Статико-динамічна коригуюча гімнастика як ефективний засіб виховання культури рухів у дітей старшого дошкільного віку». Пристинська Т.Н., Макущенко І.В., Вітрук О.С., Сичова Т.І., Ярохно А.Д., Слов’янський державний педагогічний університет, Центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» (м. Донецьк, Єнакієве), міський відділ освіти м. Єнакієве.

 1.  http://semya.com.ua/zdorovja-shkoljara/737-vstante-prjamo.html

Семья. Сайт про детей.

 1. http://foot-care.com.ua/news/ploskostopie.html

Всё для стопы.

 1. http://intkonf.org/malishkin-am-kultura-tila-kultura-ruhu-kultura-zdorovya-uchniv-i-sposobi-yih-otsinyuvannya/

Малишкін А.М. «Культура тіла, культура руху, культура здоров’я учнів і способи їх оцінювання”

 1. Коренберг В.Б. О некоторых базових понятиях в нашей сфере /  В.Б. Коренберг // Теория и практика  физической культуры. - 2008. -№2. - С.10
 2. Клименко В.В. Фізкультура і естетичне виховання / В.В.Клименко, В.П. Омельчук. -  К: Радянська школа, 1987.- 135 с.
 3. http://nashamama.com/hvoroby/115profilaktika-ploskostoposti.html

«Наша мама». Профілактика плоскостопості.

 

Подобається