Відкритий урок з математики
08.11.2013
Тема. Число 10. Поняття «десятий». Доповнення до 10. Утворення числа 10. Натуральні числа.
Мета: ввести поняття «десятий»; ознайомити учнів з утворенням числа 10 і написанням числа за допомогою цифр 1 і 0; учити порівнювати предмети, доповнювати до 10; закріплювати вміння співвідносити кількість предметів і число; вдосконалювати обчислювальні навички; узагальнити вміння записувати й розв’язувати приклади на додавання; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: предметні малюнки, картки з цифрами, підручник, лічильний матеріал.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організація класу до роботи.
Півник зранку в курнику
Будить всіх: ... (Ку-ку-рі-ку!)
Відчиніть скоріш віконце -
Хай у хатку ввійде сонце!
Досить спати на бочку!
День настав: (Ку-ку-рі-ку!)
- Сьогодні до нас на урок завітав півник. І приніс із собою завдання, які нам потрібно виконати.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Повтореня складу чисел. (на дошці записи)
- Півник до нас так поспішав, що розсипав зернятка. Давайте допоможемо йому їх зібрати. 9 розсипалося на 7 і 2, 8 на 2 і 6 і т.д.
9 8 9 7 9 6 9 5 9
7 2 3 4 5 2 1 3 6
Учні біля дошки по черзі заповнюють пусті клітинки.
2. Усний рахунок.
- А зараз наш гість хоче перевірити як ви можете працювати мовчки. Зараз ми з вами пограємо в гру яка називається «Мовчанка». Я вам показую, які числа потрібно скласти, а ви на пальчиках показуєте мені відповідь. Домовились?
3 + |
4 |
5 |
6 |
2 |
1 |
|
3 |
- Молодці! З цими завданнями ви впоралися. Попрацюємо далі.
III. Ознайомлення з новим матеріалом.
- Сьогодні до нас на урок півник прийшов не з порожніми руками, а приніс з собою нове число. А яке зараз дізнаємось. Відкрийте підручник на ст. 43. Порахуйте скільки звіряток було спочатку? (9) Хто до них прийшов? (Півник) Який він? (десятий)
1. Утворення числа 10.
- Зараз ми спробуємо розібратися як же утворилося число 10.
Практична робота з дидактичним матеріалом.
- Покладіть на парту ліворуч 9 однакових пір’їнок . Скільки всього? Тепер покладіть праворуч 1 пір’їнку. Зєднайте всі пір’їнки. Скільки стало пір’їн? Порахуйте. Як отримали 10? Як назвати число 9, по відношенню до числа 10? Як же можна утворити 10? ( Прийомом прилічування по одному)
- Отже, щоб отримати число 10, потрібно до попереднього числа 9 додати 1. Число 10 вам знайоме: у вас 10 пальців на руках і 10 пальців на ногах. Число 10 записується вже двома цифрами 1 і 0. ( на дошці картки з цифрами 1, 2….9 учитель показує картку з числом 10)
Числа 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10… використовують при лічбі. Їх називають натуральними. Це слово для нас нове, тому давайте його повторимо: «натуральні». Якщо ці числа використовують при лічбі, то яке, на вашу думку, найменше натуральне число? Найменше натуральне число – 1. А яке найбільше натуральне число? Найбільшого натурального числа не існує. Якщо 1 – це найменше натуральне число, то 0 це натуральне число чи ні? 0 – не натуральне число.
2. Фізкультхвилинка
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.
3. Робота з зошитом.
- Відкрийте свої зошити і давайте з вами пропишемо нове число 10. Цифри 1 і 0 пишуться у сусідніх клітинках близько одна від одної. (Учні у зошитах пишуть рядок числа 10 через клітинку)
У зошитах намальовані зернятка. Це пшеничні зернятка і одне зернятко соняшника, зафарбуйте будь ласка 9 зерняток жовтим кольором, а ось десяте зернятко соняшника - чорним.
Зошити не закривайте зараз ми з вами запишемо приклади з числом 10. Але спочатку подивіться на дошку.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з дидактичним матеріалом.
На дошці ви бачите:
2 грибочки
3 квіточки
4 кульоки
5 бантиків
- Скільки предметів потрібно додати, аби утворилося число 10? Учні відповідають і записують в зошити приклади:
2 + 8 = 10
3 + 7 = 10
4 + 6 = 10
5 + 5 = 10
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Яке число вивчали?
- Як воно утворюється?
- Назвіть попереднє число до числа 10.
- Якими цифрами на письмі позначається число 10?
- Молодці! Ви чудово впоралися із всіма завданнями які підготував для вас півник. І в подарунок він хоче віддячити вам квітками соняшника.