Відкритий урок 2018 Шпага Славка Беркути
Вчитель української літератури Скиба Л.П.
Урок української літератури у 8 класі
Тема уроку: проблематика, особливості композиції повісті Ніни Бічуя «Шпага Славка Беркути». Проблема особистості в сучасному світі. Образи підлітків у повісті.
Мета уроку: продовжити роботу над змістом повісті, розкрити основні сюжетні лінії, проблематику, особливості композиції твору; удосконалювати уміння і навички аналізу художнього тексту; показати чинники, які впливають на формування особистості підлітків; удосконалювати вміння характеризувати дії та вчинки героїв твору, відповідати на запитання проблемного характеру; розвивати мислення, творчі здібності, увагу, спостережливість, культуру дискусії; виховувати відчуття відповідальності за свої вчинки, прагнення не загубити себе в дорослому житті, знайти друзів та однодумців; виховувати повагу до батьків, оточуючих, самоповагу.
Учні мають знати: зміст, проблематику, образи, особливості композиції повісті «Шпага Славка Беркути»; вимоги до ведення дискусії.
Учні мають уміти: пояснювати особливості сюжету та композиції твору; висловлювати міркування про моральні цінності, відповідати на питання проблемного характеру, аналізувати вчинки персонажів; дискутувати про роль дружби, кохання в житті людини, вплив оточення на становлення особистості; узагальнювати й систематизувати матеріал.
Тип уроку: урок проблемного аналізу художнього твору.
Вид уроку: урок з використанням проблемно-пошукових методів навчання і інноваційних технологій.
Обладнання: портрет письменниці, малюнки хмар, виготовленні заздалегідь учнями калаші, буктрейлер.
Епіграф:
Для кожної людини врешті приходить момент, коли вона стає старшою, і не обов’язково для цього лічити свій вік на десятки – події не раз важать більше, ніж час.
Ніна Бічуя.
Хід уроку:
- Організаційний момент.
Прийом «Усмішка».
- Коли усміхнутися перехожому – він усміхнеться вам у відповідь. Коли усміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари. Коли усміхнутися Всесвіту – станеться щось казкове. Усміхніться одне одному вустами, очима, долонями, серцями і подаруйте один одному тепло свого серця.
- Актуалізація суб’єктного досвіду.
- Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте вираз Ніни Бічуї?(епіграф)
- Цілевизначення і планування.
- Оголошення теми, мети, завдань уроку.
- Узгодження плану роботи.
- Опрацювання навчального матеріалу.
- Слово вчителя. Художній світ Ніни Бічуї особливий, бо це духовний світ людини, де постійно ведеться боротьба між добром і злом, де творяться дива, які ніхто не помічає. Це світ дитинства.
- «Хмара проблем».
- У повісті Ніна Бічуя піднімає багато проблем. Які, на вашу думку, проблеми піднято у творі? Назвіть і запишіть їх на хмаринках, з яких ми складемо «Хмару проблем».
Проблематика повісті:
- дорослішання дітей;
- самостійність людини;
- відсутність повноцінного спілкування з дорослими;
- підлість і відкритість;
- жорстокість молоді; ставлення до братів менших – тварин;
- віра у свій талант;
- стосунки в середовищі дітей;
- самовдосконалення й самореалізація дитини;
- відповідальність людини за свої вчинки;
- дружба в житті людини;
- призначення людини на Землі;
- формування характеру підлітків;
- протистояння брехні і правди.
- «Займи позицію».
Назвіть ту проблему, яка найбільше вас схвилювала. Чому?
- «Реклама».
1-2 реченнями продекламуйте повість «Шпага Славка Беркути».
(1 варіант. У житті 7-класників – Славка Беркути, Юлька Ващука, Лілі Теслюк, Стефка Вуса та інших – настає момент, коли приходить усвідомлення того, що безтурботне дитинство минуло. Саме про це повість. Читайте її – і вам відкриється таємниця.
2 варіант. Дорослішати і весело, і важко водночас, і подекуди навіть страшно, адже на школярів чекають справжні випробування на чесність, людяність, міцність дружби, на осягнення людського призначення – це все ви збагнете, прочитавши твір Ніни Бічуї).
- Буктрейлер. «Шпага Славка Беркути» Ніни Бічуї.
- Бесіда за змістом твору.
- Давайте визначимо тему повісті «Шпага Славка Беркути».
(Розповідь про школу і дорослішання підлітків; розповідь про міських підлітків, їхнє навчання, дозвілля і життя поза школою). - Яка головна думка повісті?
(Життя дуже складне і непередбачуване, але потрібно завжди чинити по совісті). - Назвіть основні сюжетні лінії.
- Життя кожного з 4-х підлітків.
- Дружба – протистояння Славка і Юлька.
- Любовний трикутник: Юлько – Лілі – Славко.
- Яка особливість композиції твору?
(Повість починається із епізоду, який відбувається пізніше, коли Юлько вирішив «підставити» Славка Беркуту). - Навіщо так зробила Ніна Бічуя?
(Щоб зберегти інтригу; щоб показати формування характерів героїв твору і таким чином умотивувати їхні вчинки).
- Експозиція (розділ «Чотири портрети»).
- Зав’язка (розділ «Про те, що сталося пізніше»).
- Кульмінація (розділ «Суд»).
- Розв’язка (розділ «Кінець щасливий, немов у казці»).
- Робота в групах.
- На попередньому уроці ви об’єдналися в 4 групи. Обрали одного з персонажів, придумали назву групи, яка найточніше передавала б характеристику аналізованого героя. Розкажіть про персонажа, звертаючи увагу на таке:
- родинне оточення; вплив дорослих на формування характеру дитини;
- захоплення, таланти персонажа;
- риси вдачі, найпомітніша риса;
- деталь, яка найбільше насторожила або вразила.
(Презентації сторінок героїв твору).
П’ята група учнів презентує коротку характеристику 4-х персонажів умовно заповнивши сторінку в одній із соціальних мереж:
- Укажіть прізвище, ім’я:
- Вік:
- Місце проживання:
- Друзі:
- Заняття, інтереси:
- Мета:
- Робота над характеристикою героїв твору, їхніми діями, вчинками.
Вчитель. Ви вже переконалися, що Ніна Бічуя показує вчинки героїв, дозволяє читати їхні думки, змальовує оточення підлітків, і ми робимо самостійні висновки про кожного з героїв твору.
- На попередньому уроці ви говорили про те, що означає для вас бути дорослим( учні згадують і відповідають).
- На шляху до свого дорослішання герої повісті шукають своє заняття.
- «Своє знайти не легко. Як відчути його серед безлічі речей і справ, які захоплюють… , а потім раптом перестають подобатися?».
- Виберіть з-поміж поданих опорні словосполучення, що характеризують захоплення персонажів твору і дайте відповіді на запитання.
- Кого з героїв твору стосується це захоплення?
- Це короткочасне захоплення, початок справи всього життя чи нереалізована мрія?
- Хто з підлітків працює для втілення свого бажання в життя, а хто здається без бою?
- Кому вже вдалося реалізуватися?
- Роль у «Лускунчику» на великій сцені.
- Захоплення спелеологією і подорож до «Блакитних печер».
- Малюнки, на яких оживають гривасті коні й стародавній Львів.
- Написання віршів.
- Фехтування.
- Хто з дітей не знайшов ще «своєї» улюбленої справи?
- Чи є вина самого Стефка в тому, що він скочується в прірву? Як характеризує хлопця історія з сорокою з перебитим крилом?
( відповіді учнів).
Учитель. – Діти дорослішають, адже закохуються. У повісті зображено своєрідний «любовний трикутник»: Юлько, Славко й Лілі. Доведіть, що обоє хлопців закохані в Лілі і прагнуть привернути її увагу. Кому ж симпатизує Лілі?
- Міні дискусія.
- Дорослість – це також перевірка на міцність дружби. Через це випробування пройшли і наші герої.
- Чи були Славко і Юлько справжніми друзями?
- Коли їхні стосунки дали тріщину: тоді, як хлопці відчули симпатію до Лілі, чи раніше?
- Чи можна виправдати Славка, коли той узявся битися з не обізнаним у фехтуванні Юльком?
- Чи можна якось виправдати Юлька, який підставив друга й не зізнався в цьому?
- Які дії Юлька ви назвали б підлістю та зрадою? Чи заслужив Славко таке ставлення до себе?
- Останній розділ повісті має назву «Кінець щасливий, немов у казці». А чи в житті буває, як у казці, й Славко з Юльком стануть друзями?
- Чому не були друзями Стефко і Юлько? Чи міг би Славко подружитися із Стефком? (відповіді учнів).
Учитель – У повісті показано також часом непрості стосунки з батьками. У підлітковому віці настає момент, коли батьки вже не є беззаперечним авторитетом. Добре, коли дорослі виявляють мудрість і побачать у своїх дітях друзів. А ще важливо дорослим у такий час не фальшивити, не лицемірити, узгоджувати свої слова і вчинки.
- Бесіда з учнями.
- Які факти засвідчують, що Славкові батьки стануть для свого сина друзями, на підтримку яких можна розраховувати?
- Який важливий життєвий урок дав батько Славкові після аварії літака?
- Чому Юлько так важко пережив статтю, у якій його батька звинуватили у плагіаті? Чи помічали ви прояви подвійної моралі у Ващуків?
- Чи може бути порозуміння між Стефком і його батьком? Чи є Стефкова провина в тому, що його батько саме такий, якого ми бачимо на сторінках повісті?
- Оточення дітей – героїв твору – це не тільки ровесники і батьки, а й учителі. Прочитайте імена педагогів. Яку роль вони відіграли в житті своїх вихованців? Хто з них може скалічити дитячу душу, а хто врятувати?
(Антон Дмитрович, Надія Григорівна, Варвара Трохимівна, Андрій Степанович). - На формування особистості підлітків впливає також і вулиця. Як у повісті показано її згубну дію? Яке враження справила на вас жінка з дитячої кімнати міліції?
- Інсценізація уривку з твору.
- Закріплення навчального матеріалу. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Які чинники (родина, друзі, школа, вулиця) найбільше впливають на формування особистості підлітка?
- Що потрібно, аби зберегти себе, свої найкращі риси, не розгубити їх на шляху до дорослості?
- Хто з героїв твору своєю поведінкою дав вам важливий життєвий урок?
- Що ви взяли з історій ваших ровесників для себе?
- Домашнє завдання
Написати міні-твір «Хто з героїв твору своєю поведінкою дав вам важливий життєвий урок?».