Урок етики у 5 класі
Тема уроку : Що таке спілкувальна поведінка та мовний етикет. Що означає бути цікавим і приємним співрозмовником. Які є моральні основи спілкування.
Мета уроку : Ознайомити учнів з поняттям «спілку вальна поведінка», «мовний етикет»; формувати в учнів основи культури спілкування, вчити чітко висловлювати свої думки; вміти вислухати іншого співрозмовника;ознайомити учнів з моральними основами спілкування ; виховувати у дітей доброзичливість, щирість і повагу до партнера у спілкуванні.
Очікувані результати.
На основі вивчення теми учні зможуть :
• пояснювати поняття « спілкування»; «спілкувальна поведінка»; «спілкувальні норми»; «комунікативна ситуація»; «мовний етикет»; «співрозмовники»;
• характеризувати основні правила спілкування для мовців, слухачів;
• Розповідати про необхідність доброзичливості, щирості, уваги і поваги до партнера у спілкуванні.
• Формулювати і використовувати найважливіші правила бесіди (для того, хто говорить; для того, хто слухає).
• Моделювати ситуації та розв’язувати їх.
Обладнання: таблиця « Комунікативна ситуація», підручник, дошка, крейда, роздавальний наочний дидактичний матеріал, шпаргалка – схема «Основні правила спілкування», пазли.
Методи та прийоми роботи: розповідь учителя, бесіда, робота з підручником, робота в малих групах, спостереження над мовою.
План уроку
І. Етап орієнтаціїї, з’ясування емоційної готовності до уроку
- Мотивація, позитивна установка на роботу.
- Орієнтація у місці даного заняття в цілісному курсі , розділі , темі ( схеми , опори, таблиці, словесна установка)
- Опора на особистий досвід учнів з проблеми заняття.
Методи і прийоми : Інтрига, ігрова ситуація, актуалізація, проблематизація
ІІ. Етап визначення мети.
- Визначення спільно з учнями особистісно значимих цілей наст. діяльності на уроці. (Що може дати це заняття школяреві зараз , майбутнього життя) .
- Визначення показників досягнення ( які знання , уміння, уявлення , способи діяльності свідчитимуть про це)
Методи і прийоми : Інтрига, ігрова ситуація, актуалізація, проблематизація
ІІІ. Етап проектування.
- залучення учнів до планування діяльності учнів через попередню роботу:
· Випереджаючі завдання
· Повідомлення
· Реферати
· Підготовка наочності
· Самостійні завдання
-Обговорення плану роботи.
ІУ. Етап організації виконання плану діяльності.
- Надання варіативності у виборі способів навчальної діяльності ( письм. , усно;інд., груп)
- Виклад положень чи розгорнута відповідь
- вибір учнями способів фіксації пояснення нового матеріалу( конспект, табл., опора, план, тези, висновки)
- Варіативність в завданні
Методи і прийоми :
· Заохочення
· Створення яскравих наочно-образних уявлень
· Навчально-пізнавальна гра
· Створення ситуації успіху
· Пізнавальний інтерес
· Створення проблемної ситуації
· Підготовка до пошуку альтернативних рішень
· Виконання творчих завдань
· Кооперації учнів
· Створення ситуації взаємодопомоги
У.Етап контрольно-оціночний
-Залучення учнів до контролю за ходом навч. діяльності
-Участь учнів у виправленні допущених помилок, неточностей, осмислення причин( взаємо і самоаналіз)
Надання можливості порівнювати одержаний результат з критеріями мети
-використання механізмів «заохочення» і « оцінювання» не лише кінцевого результату але й процесу навчання
ХІД УРОКУ
І. І. Етап орієнтаціїї, з’ясування емоційної готовності до уроку
- Мотивація, позитивна установка на роботу.
1. Психологічний тренінг «Храм тиші»
Слово вчителя Уявіть, ви прогулюєтеся околицею великого гомінкого міста . Зверніть увагу на перехожих, вираз їхніх облич, фігури . Можливо, ви помітили у натовпі знайоме обличчя ? Ви підійдете і привітаєтеся чи пройдете повз? Що ви відчуваєте на цій вулиці? Тепер поверніться і прогуляйтесь тихою вуличкою . Незабаром побачите велику будівлю , яка за архітектурою відрізняється від усіх інших. На ній вивіска «Храм тиші». Ви відчиняєте двері , входите, і вас огортає повна і глибока тиша… Коли захочете залишити храм , штовхніть двері та вийдіть на вулицю. Запам’ятайте дорогу, яка веде до храму , щоб ви могли повернутися туди. Чи важко було мовчати? Чи гнітила вас тиша? Яке воно мовчання ? Іноді нам хочеться побувати на самоті, відгородитися від усього світу. Проте це лише хвилинки нашої слабкості. У цьому житті ми отримуємо саме те, що говорять наші уста . Щоденні контакти з людьми, навіть короткотривалі, формують суспільне обличчя людини, багато в чому визначають її характер і навіть подальшу долю.
Ребус «Скарб» Випишіть літери , що стоять поруч , у вільні клітинки.Ви отримуєте назву того, що вважають найбільшим скарбом , яким володіє кожна людина.
С Л К В Н Я
Н,П,А,І,У
Небезпідставно вміння спілкуватися вважається витонченим, складним мистецтвом , вивченням якого людство займається з давніх часів.
Спілкування – це життєва необхідність кожного.
На думку видатного французького письменника Антуана де Сент – Екзюпері, спілкування – це розкіш. Спілкування вважається найбільшим скарбом, яким володіє людина.
2. Якщо спілкування – це розкіш та скарб, то пропоную вам визначити сьогодні на уроці, у чому цінність спілкування.
Поділ класу на дві групи: команди «Розкіш» та «Скарб». Команда переможців отримає ключ до скриньки, де міститься відповідь на питання: «У чому цінність спілкування?» Вирушаймо на пошуки ключа, але пам’ятайте, що на кожному шляху трапляються перешкоди.
- Орієнтація у місці даного заняття в цілісному курсі , розділі , темі ( схеми , опори, таблиці, словесна установка)
Тема 4. Що означає дотримуватися норм етикету в повсякденному житті.
Щастя - це віра в добро і любов ,
Щастя - це музика вільних дібров ,
Щастя - це діти і рідний дім ,
Щастя - це світ подарований всім!
- Побажаємо один одному успіху.
Оцінювання з теми
![]()
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
- Опора на особистий досвід учнів з проблеми заняття.
- Як подарувати всім світ ?
ІІ. Етап визначення мети.
- Визначення спільно з учнями особистісно значимих цілей наст. діяльності на уроці. (Що може дати це заняття школяреві зараз , для майбутнього життя) .
- Визначення показників досягнення ( які знання , уміння, уявлення , способи діяльності свідчитимуть про це)
ІУ. Етап організації виконання плану діяльності.
- Надання варіативності у виборі способів навчальної діяльності ( письм. , усно;інд., груп)
- Виклад положень чи розгорнута відповідь
- вибір учнями способів фіксації пояснення нового матеріалу( конспект, табл., опора, план, тези, висновки)
- Варіативність в завданні
Методи і прийоми :
· Заохочення
· Створення яскравих наочно-образних уявлень
· Навчально-пізнавальна гра
· Створення ситуації успіху
· Пізнавальний інтерес
· Створення проблемної ситуації
· Підготовка до пошуку альтернативних рішень
· Виконання творчих завдань
· Кооперації учнів
· Створення ситуації взаємодопомоги
1 перешкода Що таке спілкування?
Спілкування (як відомо з уроків мови) можливе за певних умов, що становлять комунікативну ситуацію.
Щоб мову свою
Від помилок вберегти
П’ять речей пам’ятай завжди
Кому ти говориш,
Про кого говориш,
Та як, і де, і коли. ( Омар Хайям)
2 перешкода Словникова робота
Робота з підручником. Тлумачення понять: спілкувальна поведінка, спілкувальники (с.124 підручник) Мовний етикет і запис до словника етичних термінів.
Тест «Чи вмієте спілкуватися ?» ( висновки робить кожна дитина сама )
3 перешкода Стежка ввічливих слів
Чия команда першою заповнить таблицю, отримає ☺ посмішку.
| Етикетні формули | За яких умов вживається |
| Дозвольте вас познайомити ( вам представити )... Будьмо знайомі . Дуже приємно . Багато про вас чув. | При знайомстві |
| Дякую ! (Вельми дякую ! Дякую від душі !) Спасибі ! Безмежно вдячний . Я вам зобов’язаний . Ви зробили мені велику послугу . Як же мені віддячити ? |
|
| Вибачте ( пробачте ) . Даруйте . Перепрошую . Прошу вибачення . Прийміть мої вибачення . Мені прикро, що так сталося . Не гнівайтеся , будь ласка . |
|
| Прошу вас ! Маю до вас прохання . Будь ласка ( будьте ласкаві , будьте люб’язні ), допоможіть мені . Буду дуже вдячний , якщо ви мені допоможете . Чи не допомогли б ви мені ? |
|
| Доброго ранку!( Добрий день! Добридень! На добридень!) Добрий вечір! (Добривечір!) Здрастуйте! Здорові були! Радий бачити! Доброго здоров’я ! Вітаю! Слава Ісусу Христу! |
|
| До побачення! Прощавайте! До зустрічі! Бувайте здорові! Щасти вам! Нехай вам гараздиться! З Богом |
|
А чому посмішку? Бо у спілкуванні ми використовуємо не тільки слова, а й жести, міміку, тобто немовні засоби. Та дуже приємно, коли наше спілкування починається із посмішки. Етикетні формули вивчили, а чи достатньо цього, щоб досягти успіху в спілкуванні.
4 Перешкода Коли спілкування приносить задоволення
Як і будь-які етикетні правила, правила спілкування ґрунтуються на моралі. Мораль (с. 2 роб. зошит ) – правила поведінки у ставленні один до одного. Сучасна мораль базується на заповідях Ісуса Христа. Понад тисячу років українці звіряють своє життя з Божими заповідями: люби ближнього, як самого себе; шануй батька й матір; не вбивай; не кради; не свідчи неправдиво; не заздри. Це означає, що справжньою розкішшю є тільки таке спілкування, яке не принижує, не ображає, не завдає болю. Що треба знати, аби почуватися під час спілкування комфортно? Уміти користуватися словом – велике мистецтво. «Слово – це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру». Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Тож оволодіваймо цим різцем так, щоб з-під наших рук виходила тільки краса!
Колективне складання основних правил спілкування
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Хто говорить, той сіє, хто слухає – збирає .
Може, на нашому полі зберемо гарний урожай.
Виготовлення схеми-підказки «Основні правила спілкування» (Учитель читає уривки творів, а учні визначають головну думку і формулюють наступне правило спілкування) Учитель: Уривок із вірша А. Костецького «Загублена чемність»
1. Будьте завжди чемні, ввічливі, привітні і доброзичливі у спілкуванні і поведінці. Учитель: гумореска «Хвастунець» Г. Бойка
2. Не хваліться даремно, нехай вас інші похвалять! Вірш у виконанні вчителя
3. Вмійте слухати і не перебивати інших.
4. Не будьте нав’язливими! Говоріть про те, що може бути цікавим і корисним для тих, хто вас слухає! Вірш « Балакуни» О. Сенатович
5. Учіться допомагати людям і словом, і ділом.
5 перешкода Пазли «Знайди пару»
До правил треба дібрати відповідне прислів’я чи приказку
• Не завжди говори , що знаєш , а завжди знай , що говориш – 4
• Не кричи , а ліпше навчи – 3
• Себе не хвали , другого не гудь – 2
• Не мели , як пустий млин – 5
• Красне слово – золотий ключ – 1
• Треба знати , що де казати – 4
• Шабля ранить тіло , а слово душу –1
• Більше діла –менше слів – 5
• І від солодких слів буває гірко –1
• Язик до Києва доведе – 5
6 перешкода Пояснити, як ви розумієте вирази
Команда №1 – Заговори , щоб я тебе побачив.
Команда № 2 – Хто стереже свої уста , той зберігає свою душу.
7 перешкода . Розіграти життєву ситуацію «Скарб»
• Зустріч ровесників , дівчинки з хлопчиком ( першим вітається хлопчик)
• Твій друг вітається зі своїм другом , але незнайомим тобі ( тобі треба привітатись , бо друг мого друга – мій друг )
• Як пройти до музично – драматичного театру імені М . Гоголя ? «Розкіш»
• Якщо в автобусі ви помітили в іншому кінці салону свого знайомого, як вчините ?
• Зустріли ви свого вчителя , а у вас канікули . Як будете діяти ?
• Вам запропонували залишитись замість однокласника після уроків полити квіти. Ваші дії ?
Учитель. Бути цікавим для інших непросто. Приємний і цікавий співрозмовник - це той, хто здатен захоплено розповідати про останні події, описувати комічні історії і, одночасно, вміє уважно вислухати, що говорять інші, не перериває їх, дає можливість висловитися кожному.
Вміння слухати, як і вміння говорити - ціле мистецтво. Ось найважливіші правила бесіди:
(ознайомлення з правилами у електронному підручнику )
• Якщо ви бажаєте, щоб вас слухали, навчиться слухати інших людей. Коли весь час говорить один, це не розмова, а монолог.
• Гарний співрозмовник ніколи не виставляє наперед власну персону.
• Неможна починати з кимось розмову, поки говорить інший.
• Неможна перебивати, насміхатися над словами іншого. Звичка голосно сміятися, широко розкриваючи рот, свідчить про невихованість.
• Якщо при розмові з кимось ваші думки сильно розходяться, не треба починати сварки. Краще змініть тему розмови.
• Якщо ви ненароком когось образили своїми словами, треба коректно вибачитись.
• Співрозмовнику можна заперечувати, говорити, що він помиляється, доводити його помилки, але робити це треба делікатно і тактовно.
• При розмові слід утримуватися від непристойних і грубих виразів, пліток, вибухів гніву.
• Частіше всміхайтеся. Щира посмішка робить кожного більш привабливим і цікавим.
• Не можна говорити тільки про себе. Як вважає Д.Карнегі, відомий американський психолог, "Людина, що говорить тільки про себе, тільки про себе і думає. А людина, що думає тільки про себе - безнадійно некультурна". Однак найкращий спосіб привернути увагу людини до себе - це почати розмовляти про неї саму.
• Розмову треба вести так, щоб усі присутні могли прийняти в ній участь.
• Отже, щоб бути гарним співрозмовником, треба:
• більше знати;
• правильно користуватися своїм знанням;
• вміти не тільки говорити, але і слухати;
• бути тактовним і делікатним у розмові.
• Взагалі, для того, щоб люди бажали з вами спілкуватися, ви самі повинні продемонструвати своїм співрозмовникам це бажання.
Перегляд відео .
У.Етап контрольно-оціночний
-Залучення учнів до контролю за ходом навч. діяльності
-Участь учнів у виправленні допущених помилок, неточностей, осмислення причин( взаємо і самоаналіз)
Надання можливості порівнювати одержаний результат з критеріями мети
-використання механізмів «заохочення» і « оцінювання» не лише кінцевого результату але й процесу навчання
Асоціювання .Самооцінка :Учні виставляють від 0 до 3 балів за кожним із наведених критеріїв :
a. Я не відволікався і був уважним –
b. Я активно працював –
c. Я висував цікаві думки й пропозиції –
d. Я допомагав своєму товаришеві по групі – Підраховуємо ☺ команд Команда переможців відкриває скриню ключем.
Тестування (комп’ютерна підтримка ) .Корекція знань .Пошук відповідей
У скрині – “серце”, відповідь на питання: у чому цінність спілкування? Нехай ці рядки з англійського вірша стануть гаслом, з яким ви крокуватимете стежками життєвого шляху. І тоді ви матимете змогу підібрати ключ до будь – чийого серця.
До всіх сердець , як до дверей , є ключики малі .
Їх кожен легко підбере , якщо йому не лінь .
Ти , друже , мусиш знати їх , запам'ятати їх не важко .
Маленькі ключики твої – ‘’Спасибі’’ і ’’Будь ласка’’.
Домашнє завдання Опрацювати статтю «Як досягнути успіху в спілкуванні « , відповісти на запитання і виконати завдання .
Виконати завдання на стор. 43,44 ( на вибір учнів )