Українська мова 5 клас. Фразеологія для допитливих. Урок 6.

 

 

 

 

Картинки по запросу "фразеологія це"

Біла ворона — про людину, яка різко виділяється серед інших своєю поведінкою чи своїм зовнішнім виглядом.

Взяти себе в руки - це значить сфокусуватися на досягненні мети, зібратися з силами і перестати сумувати, а почати діяти.

Вилами по воді (писане) в ролі прис.– про щось малоймовірне, таке, що може й не відбутися.

Дибом волосся стає  – про почуття страху, жаху.

За словом до кишені не лізти  – не змовчувати, уміти влучно і швидко відповісти.

 

витати (літати) в хмарах (в небесах, в емпіреях) - сприймати дійсність нереально, наївно.

Дивитися крізь пальці – навмисно (свідомо) не звертати уваги на що-небудь погане; свідомо не помічати чогось (зазвичай неприємного, небажаного, поганого, негожого) в чиїхось діях, вчинках.

 

З-під землі (дістати, здобути і т. п.)  – будь-де; скрізь, де завгодно, невідомо звідки, де.

діставати / дістати зорі (зіркиз неба робити щось незвичайне, надприродне, нездійсненне. 

Зірок з неба не знімати  – про кого-небудь звичайного, нічим не видатного.

 

купувати / купити кота в мішку - придбавати невідомо що, не бачачи й не знаючи його суті, властивостей.

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ дати гарбуза язиката Хвеська піймати облизня замовляти зуби виносити сміття з хати

Піймати облизня . — потерпіти невдачу, залишитися ні з чим.

Виносити сміття з хати – розголошувати сварки, чвари, що відбуваються між близькими людьми, або таємниці вузького кола осіб.

Замовляти зуби – відвертати увагу кого-небудь від чогось, переводити розмову на щось інше. Вводити в оману, дурити, обдурювати когось.

БІБЛІЯ Адам і Єва Блудний син Випити гірку чашу Дерево пізнання Змій – спокусник До сьомого коліна Умивати руки Ноїв ковчег

ЯК АДАМ і ЄВА В РАЮ, зі сл. невинний. Морально чистий; нехитрий, наївний.

Блудний син – той, хто повертається з каяттям після довгих років відсутності.

Випити чашу до дна – йти до кінця у якійсь важкій справі, перетерпіти усі неприємності.

 

умивати / умити руки хилятися від участі в якій-небудь справі, знімати з себе відповідальність.

до сьомого (десятого, третього і т.ін.) коліна  зі сл. карати, клясти і т.ін. - дуже гостро, нестримно, жорстоко.

АНТИЧНА МІФОЛОГІЯ альфа і омега берегти, як зіницю ока вавілонське стовпотворіння троянський кінь сфінксова загадка нитка Аріадни крокодилові сльози

 

альфа і омега – початок і кінець чого-небудь

троянський кінь -підступний дарунок ворогам, який полегшує перемогу над ними, обманні дії.

вавилонське стовпотворіння - крилатий вислів, що означає безладдя, метушню, відсутність єдиної підпорядкованості. Цей вираз походить з біблійної легенди, в якій розповідається, що люди після "всесвітнього потопу" намагалися збудувати башту, "щоб її верх сягав небес". Бог, мовляв, розгнівався на таку зухвалість і змішав людські мови, внаслідок чого люди перестали розуміти один одного й розсіялися по всій Землі.

 


 

 

ФРАЗЕОЛОГІЗМИ -СИНОНІМИ І слід пропав І слід простиг Як корова язиком злизала І сліду не лишилося Тільки й бачили Як водою змило Як вітром здуло Як у воду впало

ФРАЗЕОЛОГІЗМИ - АНТОНІМИ Повісити носа Тримати язик за зубами Задерти носа Розв’язати язика

кіт наплакав кури не клюють

Добери до кожного з поданих фразеологізмів синонімічну пару Золоті руки Як оселедців у бочці І за холодну воду не братися Знімати стружку Ні пари з уст Накласти головою Точити ляси Правити теревені Намилити шию Тримати язик за зубами Полягти кістьми Майстер на всі руки Сидіти склавши руки Яблуку ніде впасти

Складіть антонімічні пари з поданих фразеологізмів Останнє віддасть За тридев’ять земель Кидати в жар Жити на широку ногу Легкий на підйом З важким серцем Перебиватися з хліба на воду З легким серцем Важкий на підйом З батька рідного здере Рукою подати Кидати в холод

Доповни фразеологічні звороти Мов води в… Вийти … з води Тягти за … Стояти над … Їхати …

До поданих фразеологізмів доберіть із довідки синонімічні слова.1. Прикусити язика.2. Вільний птах.3. Як риба у воді.4. Зарубати на носі.5. Замилювати очі. 6. Кури не клюють.7. Брати гору.8. Ні світ ні зоря.9. Пекти раків. Довідка: Замовкнути, вигідно, удосвіта, червоніти, багато, обманювати, незалежний, запам’ятати, перемагати.

 

 Перевіряємо1. Прикусити язика - замовкнути2. Вільний птах - незалежний3. Як риба у воді - вигідно4. Зарубати на носі – запам’ятати5. Замилювати очі - обманювати6. Кури не клюють - багато7. Брати гору - перемагати8. Ні світ ні зоря - удосвіта9. Пекти раків - червоніти

 

 Цікаві речення1. Слинку ковтати в значенні: а) хотіти з’їсти щось; б) хотіти зробити щось.2. Віддавати кінці – а) відшвартовуватись; б)помирати.3. Роззявити рота – а) здивуватися; б) загаятися.4. Гнути спину - а) тяжко працювати; б) принижуватися, підлизуватися.5. Гострити зуби – а) прагнути заволодіти чимось; б) готувати помсту.6. Поставити на ноги – а) примусити почати діяти; б) вилікувати.7. Стати дибки – а) не погодитися, запротестувати; б) підняти передні ноги ( про коней).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Намилити голову . — вилаяти, за яку-небудь провину; побити.

 

 

 

 

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ПРЕЗЕНТАЦІЮ ЗА ПИСИЛАННЯМ

https://super.urok-ua.com/prezentatsiya-na-temu-frazeologizmi/

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ,ВИКОНАВШИ ТЕСТ ЗА ПОСИЛАННЯМ

https://naurok.com.ua/test/trenuvalni-testi-zno-frazeologizmi-4603.html

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО ЗА ПОСИЛАННЯМ

https://www.youtube.com/watch?v=JBp0kIfLoAc

ДО РЕЧІ

Троянський кінь міф

Картинки по запросу "троянський кінь картинки"

Троянський кінь пов’язаний із Історією міста Троя (Іліон), яке розташовувалося на північному заході Малої Азії (територія нинішньої Туреччини). У 3000-2500 роках до н. е. це була добре укріплена фортеця з товстими, до трьох метрів, стінами. Мешканці Трої займалися скотарством та землеробством, вміли вони також виплавляти мідь. В связи с ликвидацией склада полная распродажа! ЕССО! І ось у 1260 році до нашої ери,сталася війна. Розпочалася вона, як розповідає Гомер ,через те, що троянський царевич Паріс з допомогою богині краси та кохання Афродіти викрав дружину спартанського царя Елену. Цар Менелай, розсердившись за це на Паріса, зібрав усі грецькі війська, переправився через Егейське море, яке їх розділяло, й осадив Трою. Так і розпочалася ця війна, яка одержала назву Троянської. Десять років безуспішно греки намагалися узяти Трою, але аж ніяк їм це не вдавалося зробити. І ось одного разу цар невеличкого острова Ітака на ім’я Одіссей запропонував грекам військову хитрість;— зробити величезну фігуру дерев’яного коня, сховатих туди загін солдат, а самим відпливти від острова, начебто назавжди. Так греки і зробили. На що троянці, побачивши, що греки нарешті залишили острів, вийшли з фортеці і спокійно втягли фігуру коня у місто. Вночі грецькі солдати, що ховалися всередині, вийшли назовні і відкрили грецьким військам міські ворота. Так і закінчилася ця десятирічна війна, яку описав у своїй поемі Гомер. Довгий час люди думали, що історія ця;— лише вигадка. Але в 1879 році відомий вчений Генріх Шліман знайшов залишки Трої, розкопки якої показали, що близько 1260 року до нашої ери місто й дійсно витримало тривалу облогу і було зруйноване. З тих пір і існує у мові людей вираз «троянський кінь». Так кажуть, коли одна людина іншій дарує щось таке, що може її загубити. Тепер ви знаєте, значення фразеологізму “троянський кінь” та історію його походження.

 

 

Сьогодні ти познайомився з фразеологізмами ! Ти знаєш, що таке фразеологізм, вмієш пояснити його лексичне значення, навести приклади . З’ясував звідки з’явилися фразеологізми в українській мові. Навчився визначати їх синтаксичну роль. Обіцяєш використовувати фразеологізми у своєму мовленні.

 

Подобається