Складання задач за поданим виразом. Розв'язування задач двома способами. Переставний закон множення.


3 клас    Математика    (За підручником « Математика» М.Богданович )

                                      

Тема: Складання задач за поданим виразом. Розв'язування задач двома способами.    Переставний закон множення.

Мета:  вчити  складати задачі за поданим виразом; закріпити вміння розв'язувати задачі двома способами; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення, кмітливість, вміння застосовувати знання у житті;   виховувати старанність,  громадянську компетентність : любов до рідного   краю, готовність допомогти іншим у скрутній ситуації.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І Організаційний момент

Любі діти, усміхніться,
Навколо себе подивіться...
Вже усмішками сяє клас,
Урок  розпочати час.

 

- Починаємо урок

І з собою беремо:

 

ІІ  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

    С.43 № 310

    І варіант:  х = 16      х =9

    ІІ варіант:  х = 18     х =9

    - Як наз. числа при діленні , ( додаванні, відніманні, множенні) ?

   - Як знайти невідомий доданок, (від’ємник , дільник, ділене, множник) ?

   С. 44 № 312

1 ) 20 – 4 = 16( гр.) – в кошиках порівну

2) 16 : 2 = 8( гр.) – спочатку в ІІ кошику

3) 8+4 =12 ( гр.) – спочатку в І кошику

- Збільшити  у … разів   - це  ( * )?

-  Зменшити   у … разів  - це ( : )  ?

- Що означає вислів  на… одиниць більше ( менше) ?

 2. Каліграфічна хвилинка

  • Зошит свій я відкриваю,

Косо я його кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь,

Буду я писати вправно,

До роботи я берусь.

  • Згадати  написання цифри 28.
  • Дати характеристику двоцифровому числу.

3. Індивідуальне опитування

    Троє дітей працюють з картками.

3. Усна лічба

Гра «Сонечко». Повторимо таблицю множення числа 9 та ділення на 9.

Учитель називає приклад на множення, кидає дитині сонечко (жовтий мʾячик); учень відкидає його назад, називаючи відповідь.

* с. 44 № 315

   1) 35+ 5+5= 45( кг)

   2) 35: ( 5+2)=5( разів)

  3) 35 –( 5+2)= на 28 ( кг)

* с. 44 № 314 До Нового року залишилося  6 тижнів і 5 днів. Скільки днів залишилося до Нового року? ( 6* 7 + 5= 47 днів)

  Чудове свято - Новий рік. Всі його чекають: і дорослі, і дітлахи. В нашій школі до кінця листопада місяця продовжується Акція « Творити добро так легко». А ось у грудні – цілий місяць буде проходити Акція «Діти дітям АТО». Все що ми з вами разом зберемо ми відправимо діткам з зоні АТО до свята  Нового року. Недарма в народі кажуть :

                                           Світ не без добрих людей.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми складатимемо задачі за виразами, розв’язува­тимемо задачі двома способами і згадаємо переставний закон множення.

 

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

      1. Робота над задачею (с. 44 № 316)

     Складемо задачу про добрі вчинки, наприклад.

Учні третього класу назбирали 36 кг макулатури. А учні першого класу – у 4 рази менше. Скільки кг макулатури разом зібрали діти?

      2. Робота над задачею (с. 46, № 325)

 — Прочитайте задачу. Розв’яжіть її двома способами.

 1-й спосіб ( □ + □ ) : □

2-й спосіб   □ : □ + □ : □

Дивлячись на структурні записи виразів, учні складають план розв’язання задачі кожним зі способів, підставляють числа і знаходять відповіді.

  1-й спосіб

1) Скільки всього було туристів? Як дізнаємося? ( 36+ 27=63)

2) Скільки було човнів?   Як дізнаємося?               ( 63: 9=7)

2-й спосіб

1) У скільки човнів  сіли чоловіки?                           ( 36 : 9=4)

2) У скільки човнів  сіли жінки?                                 ( 27: 9 =3)

3) Скільки було човнів?   Як дізнаємося?                   ( 4+3=7)

     Коли діти переконалися, що відповіді однакові, вчитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число: можна спочатку знайти цю суму, а потім поділити її на число, а можна поділити на число окремо кожний доданок і знайдені частки додати.

 

Фізкультхвилинка

Стали, діти, біля парт.
Кожен з вас здоров'я варт.
Піднімайте руки вгору —
Сонце сили додасть хворим.
Присідайте до землі —
Прийдуть сили немалі.
А тепер взялись за руки,
Хай покинуть слабкість, муки.
Нам же далі працювати,
То й здоров'я треба мати.

 

 

 V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

    

    1. Самостійна робота (с. 45, завдання 323)

         — Обчисліть рівності:

      1 варіант — 1-й і 2-й стовпчики;

      2 варіант —  3-й і 4-й стовпчики.

   Самоперевірка  (  1 варіант – 22, 69, 6, 12;

                                  2 варіант –  21, 90, 95, 72)

   2. Обчислити , використовуючи за потреби переставний закон множення.

        5*6*2=5*2*6=60               2*8*2=2*2*8=32

        2*4*9=8*9=72                   4*7*2= 4*2*7=56

    3. Робота над геометричним матеріалом

         Довжина  відрізки: А В — 12 см, В С — у 4 рази коротший.

         — Чому дорівнює довжина відрізка В С ?

         — Як обчислили?

         — Чому обрали дію ділення?

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

    - Чого ви навчалися на уроці?

— Які навички вдосконалювали?

— Як оцінюєте свою роботу на уроці?

    

   Ви працювали добре   (смайлик всміхається)                             Ви працювали недостатньо (смайлик трохи засмучений)

                                                

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

        

                             Просте   №328, № 329                                     

                                                                     Складне  № 327, № 328

        

 

Дякую за співпрацю! 

 

Подобається