Реалізація варіативної складової БКДО


Реалізація виконання варіативної частини Базового компонента дошкільної освіти у КЗ «ДНЗ №74 «Веселка»

 

        Сьогодні хочу зупинитися на ілюстрації цікавих сторінок дошкільного життя нашого садочку.

Особливістю, власне новизною, БКДО є те, що окрім обов’язкової інваріантної складової змісту дошкільної освіти пропонується варіативна складова.

Коли йдеться про варіативну частину, багатьом на думку спадає питання надання платних освітніх послуг.

Усі ми знайомі з нормативними документами, що регламентують цю діяльність.  Програми повинні бути затверджені.

Але у тому ж БК йдеться про те, що варіативна складова  визначається самим дошкільним навчальним закладом з урахуванням особливостей регіону, навчальних закладів, індивідуальних освітніх запитів дітей та побажань батьків. Варіативна складова пропонує зміст освітніх галузей: комп’ютерна грамота, іноземні мови, хореографія, шахи.

Експерти Центру освітнього моніторингу ще у 2012 році проаналізували проект нової редакції БКДО, розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки, молоді та спорту в рубриці «Громадське обговорення». 

На думку Центру освітнього моніторингу, запропонований документ містить ряд недоліків, що потребують усунення.

Так, наприклад, дискусійним для Базового компоненту є питання стандартизації варіативної складової змісту дошкільної освіти. На думку експертів, до якої ми приєднуємося, це є недоречним, оскільки при такому підході взагалі втрачається сенс варіативності.

Спираючись на думку фахівців, ми розробили власний підхід до даного питання. Проаналізувавши освітні запити батьків, педагоги ДНЗ намагаються забезпечити виконання варіативної складової державного стандарту відповідну до запиту батьків.

Батьки позитивно оцінюють умови, які створюються для розвитку та навчання їх дітей в спортивному гуртку, ізостудії та приймають активну участь в сумісних заходах.

У 2012-2013 роках проведено організаційно-методичну роботу в ДНЗ щодо створення умов для виконання варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти: поповнено матеріально-технічну базу, розширено напрямки роботи.

В нашому закладі  варіативна складова реалізується за чотирьма напрямами :

Перший напрям. Компьютерна грамота – інтегрована в освітньо-виховний процес дошкільних груп, навчання навичкам роботи на комп’ютері - старших дошкільних груп.

Ми намагалися досягти  феномену "безпосереднього включення" особистості в інформаційний простір. Реалізація КЦП забезпечила створення інформаційного середовища закладу та формування і розвиток інформаційно-комунікаційної культури педагогічних працівників, батьків та як наслідок-вихованців.

Використання мультимедійного комплексу підвищує результативність презентацій вихователем як навчального матеріалу так і власних досягнень.

Досвід ДНЗ щодо впровадження освітньої лінії «Комп’ютерна грамота» за варіативною складовою Базового компонента в практику роботи дошкільного закладу заслуховувся на колегії управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради у 2014 році.

Варіативна частина Базового компонента передбачає допомогу дитині в освоєнні інформаційного простору. Сьогодні перед нами стоїть завдання з формування медіограмотності педагогів, дітей та батьків вихованців.

У 2013/2014 році дошкільний заклад залучився до експериментальної діяльності «Науково-методичні основи  впровадження медіаосвіти в систему роботи навчальних закладів Харківської області».

Сьогодні дошкільна медіаосвіта існує в Україні тільки як експериментальний майданчик. Метою роботи є розробка системи використання медіа як засобу формування особистості  дитини.

Банальна неувага до мультиплікаційного раціону, тягне за собою катастрофічні проблеми розвитку особистості дитини дошкільного віку.

Основний методичний підхід до впровадження медіа в навчально-виховний процес в нашому закладі – інтегрований через художньо-мовленнєву діяльність і образотворче мистецтво. Роботу з медіа також інтегрують в ознайомлення дітей із довкіллям, з природою, соціалізацію дитини (емоції, етичні засади спілкування). Отже, медіазасоби  інтегруються в будь-який розділ програми роботи з дітьми.

Зупинюся на деяких видах роботи.

Інтерв'ю  - цікавий вид роботи. Спочатку познайомте дітей з новими словами. (Репортер, Респондент), навчить дітей сміливо говорити в мікрофон. Потім між дітьми розподіляються ролі. Обговорюються можливі теми. Репортери починають задавати питання. Потім бесіду колективно прослуховують і обговорюють. Якщо зняти цей процес - можна передивитися і обговорити.

В моїй практиці використовувалася гра- «Інтерв'ю» ( «Що ми побажаємо Діду Морозу ?»). Можливі теми: обговорення туристичного походу, походу в театр і переглянутої п'єси; обговорення свята, виставки малюнків, цікавої книги, найцікавішої події за тиждень. 
Відео звернення Діда Мороза, який заблукав з подарунками та потребує допомоги, активізувало роботу дітей на занятті з вирішення проблемних питань. Сюрпризним моментом став Лист від Сніговика з грою, яку роздрукували на кольоровому принтері у присутності дітей.

Ще один вид роботи - скайп-спілкування - це і засіб розвитку мовлення і можливість «провідати» хвору дитину, можна отримати фільм від дітей ,які живуть в Карпатах з розповіддю про рідний край та надіслати фільм про Харків за матеріалами екскурсій видатними місцями нашого міста

Деструктивний потенціал сучасних ЗМІ зумовлює необхідність  впровадження медіаосвіти як важливого чинника подолання негативних впливів з боку медіа на особистість.

У працях науковців, які торкаються у своїх дослідженнях деструктивного впливу телебачення на людину, окремо підіймається питання впливу телевізійної реклами. Саме реклама створює віртуальний світ, що будується за «проектом замовника», будується з гарантованою культурною гегемонією часто неприйнятних для нашого менталітету цінностей.

На занятті дітям було запропоновано перегляд Новорічного відеороліка з рекламою кока-коли. (Свято наближається)

Я ставила запитання :

-                Про що вам нагадав цей ролік? Які емоції викликав? Що вам хотілося робити?

Діти побачили тільки кока-колу.  Про святковий настрій згадали тільки після другого перегляду уривку реклами. Замовник може вважати її якісною. Вона досягла його мети.

Далі я провела експеримент – показала накип у чайнику, залила кока-колою, закип’ятила та показала наслідки-кока-кола роз’їла накип. ( Якщо кока-кола роз’їла накип, чи вона корисна для шлунку?)

Далі підвела дітей до висновку,  що не можна бездумно довіряти рекламі.

Робота з даного напрямку триває.

Також в закладі групи працюють за певними інтересами:

«Краса і біль України» (народознавство) – вихователь вищої категорії Хоменко Наталія Іванівна;

В закладі створено міні – музей з народознавства, розроблено екскурсії, які проводять діти.

 «Вмілі рученята» (художньо-естетичний розвиток),  вихователь другої категорії Капустіна Вікторія Миколаївна;

В закладі щомісячно проходять тематичні виставки-презентації дитячих робіт.

Роботи дітей цієї групи відрізнаються яскравістю та творчим задумом.

«Веселі, здорові, міцні» (фізкультурно-оздоровчий напрям), інструктор з фізичної культури  Пшенична Олена Володимирівна.

Піші туристичні походи та туристичні походи на самокатах залишають неперевершені враження у дітей.

З метою реалізації варіативної частини Базового компонента, яка є на сучасному етапі невід’ємною складовою дошкільної освіти, адміністрацією закладу спільно з методичною службою методичного центру відпрацьовані певні напрями роботи:

1. Підвищення професійного рівня педагогічних працівників, вивчення основних положень нового державного документу, курсова перепідготовка педагогів.

2. Організація роботи дошкільних навчальних закладів в освітньому  окрузі «Крила Харкова».

3. Проведення просвітницької роботи з батьками.

Педагоги виявляють творчу ініціативу, стійкий інтерес до актуальних проблем; ведуть дослідницьку роботу, є активними учасниками обласних вебінарів, науково-практичних семінарів, конференцій, конкурсів, співпрацюють з ХАЇ та ХАНО.

І як наслідок цієї роботи – участь і перемоги в різноманітних  конкурсах (педагогів у професійних_Дворцова Л. В., 2012 рік, обласний конкурс «Вихователь різновікової групи», Іржавська О. В. диплом І ступеню на обласній виставці-презентації педагогічних ідей та технологій та дітей в конкурсах «Чомусики», «Перші кроки»), переможець VII Міжнародного фестивалю педагогічних інновацій (вересень 2015 р.) Основним критерієм для визначення кола переможців Фестивалю була  інноваційність. Опис інновації надрукований у збірнику Матеріалів Фестивалю.

Пріоритетні напрямки реалізації Державного стандарту: пізнавальний, художньо-естетичний, фізкультурно-оздоровчий, еколого-валеологічний, вивчення комп’ютерної грамоти, реалізуються комплексно через створення більш гнучкого, диференційованого педагогічного процесу, раціонального впровадження сучасних парціальних програм та методів навчання.

Згідно з вимогами Базового компонента варіативна складова становить не більше 20% загального обсягу програми і часу на її реалізацію, тому робота з дітьми проводиться у час, відведений для самостійної діяльності дітей, частіше у другій половині дня (1-2 рази на тиждень).

В нашому закладі, реалізуючи варіативну складову Базового компоненту, ми намагаємося об’єднувати зусилля адміністрації ДНЗ, педагогів, дітей та їх батьків. При цьому не слід забувати, що основне завдання - зберегти простір Дитинства.

Завдання для подальшої роботи:

В цьому році за бажанням батьків група № 9 «Веселка» розпочала вивчення англійської мови.

Особливості організації освітньо-виховного процесу в "профільній" групі з вивчення іноземної мови (англійської) розглядається нами як засіб соціалізації, розвитку та виховання особистісного становлення дитини до культури інших народів.

Група №12  "Лелека" розпочала з вересня роботу з навчання дітей грі у шахи. 

Бажаємо успіхів Вашим дітям!

Подобається