Поради молодому учителю

Поради тим, хто віддає своє серце дітям

Касьяненко Н.В., вчитель зарубіжної літератури, російської мови.

Вища кваліфікаційна категорія, звання «Старший учитель».

Шановний колего! Школа чекає тебе з розкритими обіймами, тому саме з нею пов’язуй тепер свої честолюбні мрії: хороший учитель завжди краще посереднього поета чи актора. Знайди себе в школі, знайди свій образ(це не виключає наслідування, особливо спочатку). Сміливо бери на озброєння те, що тобі до вподоби, придивляйся до майстрів. Але не замикайся на своєму вчителюванні. Люби життя в різних його проявах: ти повинен бути цікавим дітям. Крім обов’язкової програми, не забувай про «довільну» програму:  книги, театр, музеї, хобі, друзі, подорожі.

Будь щасливим( діти не повинні бачити в тобі невдаху – їх не люблять). В тебе повинно бути все чітко і упевнено. Будь природним, не намагайся здаватись розумнішим, ніж ти є.

По-різному ми приходимо до школи, по-різному складаються наші долі в шкільному осередку. Але складність нашої вчительської праці полягає в тому, щоб знайти шлях до кожного учня, виявляти до нього чуйність, щирість. Правильно організована робота вчителя допоможе кожному учневі відчути себе здібним, потрібним, цікавим для вчителя і своїх однокласників.

Не бійся своїх перших кроків в школі – це перше правило. По-друге, пам’ятай, що діти комфортніше почувають себе в оточенні саме молодих вчителів: вони більш відкриті скоріше з молодим учителем, аніж з педагогом старшого покоління.

І ще дещо. Як вчитель з великим(а можливо і багатим) досвідом,беру на себе сміливість дати тобі декілька конкретних порад,перевірених роками, помилками, висновками, розчаруваннями і …перемогами!

Таємні прийоми втримання дитячої уваги

Жести вчителя

Можна втримувати увагу дітей за допомогою жестів.

-Піднята рука – звертає на себе увагу, може допомогти вам привернути увагу всіх дітей.

-Відкриті долоні – викликають позитивні почуття, змушують слухачів дивитися на вас.

-«Руки, що грають» - руки, що рухаються в різному ритмі під час вашого виступу. Вони привертають увагу довгостроково, додають емоцій та динаміки вашому мовленню.

Одяг вчителя, що допомагає втримувати увагу

Багато в чому  одяг саме і є засобом привернення уваги. Є кольори,що  допомагають на м привернути увагу дітей. Це яскраві кольори – жовтий, салатовий, бірюзовий, ультра рожевий, лимонний. Але якщо ви вважаєте,що одягнувшись яскраво, розв’яжете проблему втримання дитячої уваги, то помиляєтеся. Якщо постійно дратувати дітей яскравою картинкою, то ви побачите, що незабаром вона «вимкне» увагу  і зацікавлено розглядатиме щось інше. З учительським одягом може відбутися теж саме. Що стосується чорного, коричневого й сірого кольорів, то вони можуть привертати увагу, якщо тло, що є за вами, не буде занадто темним. Оптимальний варіант – одяг приємних, пастельних тонів. Він добре сприймається, не стомлює і сприяє нормальній концентрації уваги на вас. Використовуйте ще таку підказку: увагу привертають невеликі яскраві деталі – пояс,краватка, годинник або каблучка, намисто або сережки.

Як стояти, сидіти й ходити на уроці, щоб утримати увагу?

Вчителеві, який сидить, складніше утримати увагу класу й особливо тих дітей, у яких є проблеми з концентрацією. Коли клас протягом 30-45 хвилин дивиться на вчителя, який сидить або стоїть, увага дітей поступово знижується.

Найкраще використовувати таку тактику: час від часу змінювати своє місце розташування, переміщаючись класом так, щоб перебувати в полі зору неуважних учнів. Якщо ви розумієте, що діти почали стомлюватися й відволікатися, а ви стоїте біля дошки, досить швидко перейдіть в кінець класу, щоб дітям довелося трішки змінити свої пози. Тепер вони повернулися до вас і їхня увага знову на якийсь час сконцентрувалася. Постійте трішки там, а потім знову перемістіться, наприклад, до  вікна.

Як утримувати увагу голосом

Від того, як ви говорите, залежить, чи будуть вас зосереджено слухати чи ні. І справа не в гучності, точніше, не  тільки в ній. Монотонність – основний ворог уроку. У комбінації з тихим голосом вона може привести до повного розпорошування уваги в класі. Тому звертайте увагу на те,як ви говорите. Учиться в акторів – їхній голос  сповнений емоціями. Саме емоції є кращим засобом привернення уваги. Що стосується гучності звуку, то урок має бути побудований за принципом «то тихіше, то голосніше». Різна сила звуку також допомагає утримувати увагу. Якщо вчитель говорить дуже гучно, відбувається те саме, що й з яскравим одягом – аудиторія «вимикається». Крім того, багато дітей узагалі погано реагують на гучний голос. Вони бояться вчителя і втрачають інтерес до предмета.

Спеціальні предмети

Про які предмети йдеться? Про ті, за допомогою яких можна іноді концентрувати увагу аудиторії  або окремих слухачів. Наприклад, це може бути олівець. Наша увага влаштована так, що ми мимоволі зосереджуємося на рухомому предметі. Ефект підсилює блискуча ручка або невелика вказівка. Так само вчитель цілком може скористатися спеціальним демонстраційним матеріалом, що потрібний йому для проведення уроку. Наприклад, невеликий глобус, що ви тримаєте перед собою, таблицю або картину. Не варто зловживати великою кількістю предметів. Не забувайте про те,що цей прийом не можна використовувати занадто довго. Доречно  скористатися предметами під час викладення матеріалу протягом приблизно 7-10 хвилин.

І наостанок. За словами А.С.Макаренка, педагогічна майстерність може бути доведена до високого ступеня досконалості. Молодий вчитель, ти – не виключення з правила, вчись, будь вимогливим і суворим, поступливим і життєрадісним. Дістань свою зірку зі шкільного небосхилу! Перетвори свою молодість, яку ти,можливо, вважаєш ще за недолік, у твою велику перевагу!

 

 

 

Подобається