Лінійка «Рідній Дніпропетровщині – 80 років»


 Лінійка «Рідній Дніпропетровщині – 80 років»

 

27.02.2012 р. о 900

Мета  заходу: на прикладах основних подій показати становлення Дніпропетровської області як однієї з провідних областей незалежної Української держави, окреслити її вагому частку в історії, культурі, економіці, науці держави, особливо у галузі ракетно-космічної техніки;

сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотичних, громадянських почуттів школярів;

 формувати у дітей та учнівської молоді почуття особистої відповідальності за долю свого рідного краю, активної життєвої позиції, яка сприятиме процвітанню Дніпропетровщини у майбутньому.

 

На екрані символіка заходу (емблема)

Учениця 1.

Що таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.

 

Учениця 2.

У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не питай,
Рідніше нам своя святиня,
Аніж земний в чужині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.

 

Ведучий 1. І саме  сьогодні, наша маленька  Батьківщина – рідна Дніпропетровщина, святкує свій ювілейний день народження.

Ведучий 2.  Школо, увага! Лінійка, присвячена 80-річчю Дніпропетровської області, оголошується відкритою!

Лунає Гімн України. Учні встають.

Презентація

Хронограф 1

1932 рік - 27 лютого Президія ЦВК СРСР затвердила рішення про створення на території України п’ятьох областей, в тому числі і Дніпропетровської.  За Дніпропетровською областю закріплювалося 54 адміністративно-територіальні одиниці – 4 міста та 50 районів

 

У травні в м. Нікополі закладено фундамент найпотужнішого у світі Нікопольського південнотрубного заводу. На Криворіжжі провадиться активне будівництво домни «Комсомолка» та домни № 1 на Криворізькому металургійному комбінаті, потужність кожної з яких становить 950 тонн металу на добу. В м. Новомосковську почалося будівництво найбільшого в Радянському Союзі Новомосковського жерстекатального заводу. У  м. Кам’янському (нині Дніпродзержинську) на металургійному заводі ім. Дзержинського почалося будівництво доменних печей №№ 7 і 8 потужністю 800 т. чавуну на добу кожна.

 

21 грудня у м. Дніпропетровську відкрито залізничний арочний міст через Дніпро – Мерефо-Херсонський. Найбільший у світі залізобетонний міст побудовано за проектом інженера-мостобудівника М.М. Колоколова.

 

1932 року в м. Дніпропетровську за проектом архітектора Олександра Красносельського побудовано «Палац культури металістів», нині – Палац культури імені Ілліча.

З ініціативи наукових працівників у м. Дніпропетровську створено Будинок вчених. Засновано Дніпропетровський паровозоремонтний завод.

 

Хронограф 2.

1933 рік      - гіркий рік в історії всієї України.

У березні смертність від голоду по всій області набуває масового характеру. Рівень смертності по селах коливається від 10 до 100 %. За даними Національної книги пам’яті жертв голодомору 1932–1933 рр. в області загинуло 65 332 осіб.

 

А 18 серпня у Дніпропетровську відкрився авіаційний спортивний клуб, який мав на меті готувати молодь для великої авіації.

 

25 жовтня засновано Дніпропетровський металомеханічний завод.

 

6 грудня почала виходити газета «Звезда» як додаток до газети «Зоря», вихід її відновлено в 1972 році під назвою «Дніпро вечірній».  Затверджено Генеральний план забудови м. Дніпропетровська.

 

Хронограф 3.

1934 рік

Став до ладу Криворізький металургійний завод. Нині – металургійний комбінат «Криворіжсталь». Домна «Комсомолка» видала перший метал.

1935 рік

У м. Дніпропетровську зведено приміщення Будівельного інституту (нині Придніпровська державна академія будівництва та архітектури).

4 квітня став до ладу перший у країні колесопрокатний цех Дніпропетровського трубопрокатного заводу ім. К. Лібкнехта.

18 квітня у м. Нікополі введено в експлуатацію Перший трубопрокатний стан Південно-трубного заводу.

1 липня Нікопольський Південно-трубний завод офіційно зараховано до числа діючих підприємств країни.

8 серпня на ДЗМУ (Дніпропетровський завод металургійного устаткування) було відлито перший тюбінг вагою 750 кг для будівництва московського метрополітену.

1 жовтня став до ладу новотрубний цех Дніпропетровського трубопрокатного заводу ім. К. Лібкнехта.

 

Хронограф 4.

1937

У селищі міського типу Синельниковому побудоване приміщення міської лікарні, а у Солоному споруджено районний Будинок культури з глядацькою залою на 500 місць. На базі Дніпропетровського науково-дослідного інституту чорної металургії створено науково-дослідний трубний інститут.

 

Хронограф 1.

1940

В області працювало 16 домен, 36 мартенів, 56 прокатних та трубопрокатних станів, 77 залізорудних шахт, 400 підприємств місцевої промисловості.

В 1940/1941 навчальному році працювало 300 середніх шкіл, а всього налічувалось 1660 шкіл різного рангу, в яких навчалося 395.900 учнів й працювало 15.300 вчителів.

В області діяло 169 лікувальних закладів, у яких працювало 2802 лікарів та 8500 чол. середнього медперсоналу; дитячими садками та ясельними закладами було охоплено понад 29 тис. дітей.

 

Хронограф 2.

Дніпропетровська область на той період була однією з найбільш стратегічно важливих областей України у виробництві металу, необхідного для військового виробництва.

Значні перетворення відбувалися і в сільському господарстві, де активно створювалися колективні господарства.

 

Хронограф 3.

Важкими випробуванням для мешканців Дніпропетровщини стали події періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Заводи та фабрики регіону відразу почали випускати продукцію для потреб оборони. До 2 липня 1941 р. на підприємства області замість чоловіків, синів і братів прийшли 6173 жінки-домогосподарки. Населення Дніпропетровської області в масовому порядку також залучалося до будівництва оборонних ліній (всього тут працювало понад 40 тис. осіб). Розпочалася організована евакуація промислових об’єктів і устаткування, сировини, культурних цінностей на схід країни. А У серпні ворожі війська вже були на території області. Бої на підступах до Дніпропетровська і Дніпродзержинська вирізнялися запеклістю і кровопролиттям. Втім, 13 серпня німецькі війська захопили П’ятихатки, 14 серпня – Кривий Ріг, а 25 серпня – Дніпропетровськ. Хоча на Лівобережжі бої точилися аж до кінця вересня 1941 р.

 

Хронограф 4.

Гітлерівці встановили жахливий порядок управління в містах і селах: відбувалися масові розстріли військовополонених, мирного населення, терор голодом, арешти і катування. На території області окупанти влаштували
10 концтаборів, два з них діяли власне у Дніпропетровську. Зрештою під час окупації, яка тривала 2 роки і 6 місяців, німецько-фашистські загарбники знищили понад 78 тис. цивільного населення області та 37 тис. військовополонених, примусово вивезли до Німеччини більше 176 тис. осіб.

 

Хронограф 1.

Визволення Дніпропетровщини Радянською армією тривало з початку вересня 1943 р. до початку березня 1944 р. Найжахливіша в історії людства війна залишила на теренах Дніпропетровщини зруйновані міста і села, виведені з ладу заводи і фабрики, мости, затоплені шахти, знищені будівлі лікарень, шкіл, вищих навчальних закладів. Загалом на території нашої області було зруйновано 10300 будівель державних та громадських закладів, 453 лікарні, 1390 шкіл, 57102 житлові будинки.

 

Хронограф 2.

Вже у роки війни в Дніпропетровській області розпочалася відбудова народного господарства. В 1944–1945 рр. на металургійних заводах регіону відновили роботу 4 доменних, 15 мартенівських печей, 21 прокатний стан,
4 коксових батареї. На Криворіжжі стали до ладу 20 шахт, в Нікопольському марганцевому басейні – 4. Відновлювалося і сільське господарство. В 1945 р. в області було засіяно 70 % довоєнних посівних площ.

 

Хронограф 3.

Повоєнний період вимагав від жителів області концентрації величезних зусиль для відбудови зруйнованого війною народного господарства та налагодження мирного життя. За повоєнне десятиліття було повністю відновлено і значно перевищено рівень довоєнного розвитку області. Особливу увагу при цьому приділялося важкій промисловості. До 1950 р. були підняті з руїн і почали давати продукцію завод металоконструкцій ім. Бабушкіна, металургійні заводи ім. Петровського, ім. Дзержинського, ім. Леніна,
ім. К. Лібкнехта, Нікопольський південнотрубний та інші. Чимало підприємств області у 1948–1949 рр. давали продукції більше, ніж у 1940 р. Гірники Кривбасу видобули залізної руди в 3,5 рази більше, ніж у 1940 р., шахтарі Нікопольського марганцевого басейну відповідно в 2,8 рази.

 

Хронограф 4.

Обсяг промислової продукції області постійно зростав. Швидкими темпами зростало і виробництво електроенергії. На середину 1960-х рр. досягла своєї проектної потужності  (2 млн 400 тис. кВт) Придніпровська ДРЕС, стала до ладу діючих Дніпродзержинська гідроелектростанція. Розпочалася промислова експлуатація Перещепинського родовища природного газу.

 

Хронограф 1.

Сільське господарство області теж поступово відроджувало свої продуктивні сили, відновлювало посівні площі. Збільшувалося й виробництво сільськогосподарської продукції, підвищувалася врожайність зернових і технічних культур та продуктивність тваринництва.

 

Хронограф 2.

Належна увага приділялася й розвитку освітньої галузі. В 1965 р. в Дніпропетровській області діяло 1646 шкіл, де вчилося приблизно 468 тис. учнів; працювало 28 тис. вчителів. Функціонували також 63 технікуми та інші середні спеціальні навчальні заклади, 11 ВНЗ із 62 тис. студентів. На середину 1960-х рр. в області налічувалося 54 наукових заклади, серед яких 19 науково-дослідних інститутів.

В 1958 р. було завершено будівництво Дніпропетровського телецентру, а в 1960 р збудовано ретрансляційний пункт в Кривому Розі.

 

Хронограф 3.

У 1960-70-х рр. область досягла значних успіхів у своєму економічному розвитку. Розпочали діяльність сотні нових великих підприємств. Продукція підприємств регіону відправлялася у 70 країн світу.

Значних успіхів у цей період досягли і науковці регіону. Гордістю України і всього СРСР був Південмаш – центр космічної техніки світового рівня. Саме тут вперше у світовій практиці було налагоджено серійне виробництво супутників. Згодом Дніпропетровський ракетно-космічний центр став ініціатором створення міжнародної космічної програми «Інтеркосмос». Велика роль у цих досягненнях належала таким яскравим особистостям як О.М.Макаров та М.К. Янгель.

 

Хронограф 4.

На середину 1980-х рр. на Дніпропетровщині виготовляли шахтне обладнання, приладдя для підприємств хімічної, машинобудівної, гумотехнічної, харчової промисловості, різні види сільськогосподарської техніки – від комбайнів до домашнього реманенту. У 1988 р. на Новомосковському трубному заводі впроваджено випуск нової продукції – тонкостінних труб. У 1991 р. в Орджонікідзе введено в дію новий кар’єр з видобутку марганцевої руди, а на Дніпропетровському шинному заводі змонтовано першу в галузі роботизовану лінію із складання покришок для вантажних автомобілів.

 

 

Хронограф 1.

Якісно новий етап у житті Дніпропетровщини розпочався із проголошенням незалежності України у 1991 р. Із проголошенням незалежності в області як і в усій державі відбувалися ґрунтовні перетворення. На початку ХХІ ст. Дніпропетровщина поділяється на 22 адміністративні райони. Область включає 20 міст, з яких 13 обласного підпорядкування, 46 селищ міського типу та 1438 сіл. На території області проживають представники понад 130 національностей.

 

Хронограф 2.

Уже в середині 1990-х рр. будуються і починають успішно діяти цілий ряд підприємств акціонерного типу з приватним капіталом. Наприклад, у 1995 р. у Дніпропетровську запущено завод «ІСТА – Центр” з виробництва акумуляторних батарей, у 1998 р. відкрито шпалерну фабрику “Дніпромайн”, почало працювати виробництво з виготовлення олії “Олейна”, в м. Орджонікідзе запрацювало спільне українсько-турецьке підприємство з випуску миючих засобів.

Хронограф 3.

Водночас у тісному контакті з вищим державним керівництвом вдалося задіяти потужний потенціал ракетно-космічного комплексу області. Високе технічне оснащення та кваліфікація інженерного і робітничого персоналу ВО “Південмаш” та КБ “Південне” дозволили розробляти й виготовляти сучасні ракетоносії та інші космічні апарати, які не мають аналогів у світовій практиці.

 

Хронограф 4.

Дніпропетровщина і зараз залишилася одним із центрів ракетно-космічного будування. У 1995 р. було виведено на космічну орбіту перший український супутник землі. З 1999 р. аерокосмічні підприємства області залучаються до діяльності міжнародного консорціуму “Морський старт”, де беруть участь лише вузьке коло країн і компаній, що володіють найновітнішими технологіями. В рамках проектів “Морський старт” і “Глобал старт” активно застосовуються вітчизняні ракети-носії “Зеніт” та “Циклон”.

Постійно зростає і міжнародне співробітництво нашого регіону. Так, успішно реалізуються проекти за участю інвесторів з Німеччини, Бельгії, США, Австрії, Туреччини, Греції, Кіпру тощо.

 

Хронограф 1.

Рік  2011

Показники соціально-економічного розвитку Дніпропетровщини визнані на міжнародному рівні. За оцінками провідного міжнародного рейтингового агентства “Fitch” область у 2011 році отримала найвищий рейтинг серед регіонів України.

 

Хронограф 2.

Зростання обсягів промислового виробництва за 10 місяців 2011 року склало майже 6%. Найбільше зростання в галузях з високою доданою вартістю (машинобудування – 30%, легка промисловість – понад 21%).

Зростання валової продукції в сільському господарстві за 10 місяців 2011 року перевищило 14%.

22 грудня 2011 року першу чергу окружної протяжністю 18 км введено в експлуатацію. Збудована ділянка окружної включає в себе міст через річку Мокра Сура, 3 шляхопроводи і 3 дворівневі розв’язки.

Завдяки новій дорозі забезпечено зменшення обсягу викидів в атмосферу в межах міста на 230 тис тонн на рік.

 

Хронограф 3.

У березні 2011 року в Дніпропетровську було відкрито новий корпус дитячої обласної клінічної лікарні площею понад 7 тис квадратних метрів на три відділення. 8 грудня 2011 року в Кривому Розі відкрито перший у країні перинатальний центр.

Хронограф 4.

В області реалізується Комплексна екологічна програма. Її мета – до 2015 року зменшити обсяг шкідливих викидів і скидів в навколишнє середовище на 30%. У рамках Програми вже скорочуються на 15% викиди в атмосферу по місту Дніпропетровськ. Цей результат досягається завдяки установці сучасних електрофільтрів на Придніпровській ТЕС.

Хронограф 1.

Досягнуто зменшення на 70% скидів неочищених стоків у річку Дніпро в межах міста Дніпропетровськ. Це стало можливим завдяки введенню в експлуатацію сучасних насосних станцій на вулиці Кольській у Придніпровську і вулиці Маршала Малиновського, а також Південної станції аерації, що дозволило вивести з експлуатації старі очисні споруди м'ясокомбінату.

 

Хронограф 2.

За 2010-11 роки в сільських районах області проведено 164 км газопроводів. Прокладено 195 км водоводів, що дозволило забезпечити водопостачання 31 тис людей у сільській місцевості.

 

Хронограф 3.

За 2010-11 роки в області відкрито 22 дитсадки і 36 навчально-виховних комплексів “садок-школа”. Цим скорочено на 60% чергу до дитсадків області. Було закуплено 82 комп'ютерні комплекси. Відремонтовано більше тисячі шкіл. Цього року в області відкрито “Єдиний освітній центр”, створена віртуальна бібліотека, проводяться он-лайн консультації. У всіх школах регіону йде впровадження проекту “Електронний журнал – електронний щоденник”. Для обдарованої молоді за підтримки обласної влади створена Мала академія наук учнівської молоді.

 

Хронограф 4.

У рамках губернаторської програми з розвитку спортивної інфраструктури області в 2010-11 роках були відкриті: футбольні поля з сучасним штучним покриттям в Кривому Розі і Нікопольському районі, нові стадіони в селах Гаврилівка і Братське Покровського району, новий стадіон з трибунами на 500 місць у місті Синельникове, а також 11 нових сучасних футбольних майданчиків, 7 майданчиків зі штучним покриттям для занять ігровими видами спорту, а також більше 50 майданчиків з тренажерним обладнанням та
300 дитячих майданчиків у містах і районах області.

У Кривому Розі відкрито сучасний спортивний комплекс “«Північне сяйво” з двома басейнами (для дітей і для дорослих) і реконструйований спортивний комплекс загальноосвітньої школи № 4.

 

Хронограф 1.

2011 року в області висаджено понад 100 тис дерев і чагарників, створено 95 нових парків та скверів загальною площею 55 гектарів. До 20-річчя незалежності України в місті Кривий Ріг був відкритий найбільший у Європі квітковий годинник, який почав відлік нової епохи в розвитку Дніпропетровщини.

 

Ведучий 1.  А зараз , увага, нас вітає губернатор області Олександр Вілкул.

Відеозвернення.

 

Учень

Земле рідна!  Мозок мій світліє

І душа ніжнішою стає,

Як твої сподіванки і мрії

Ужиття вливаються моє.

 

Ведучий 2.  І саме сьогодні, в цей урочистий день, хочеться відзначити учнів, які своєю творчість, своєю працею  примножують здобутки нашої школи,  а тим самим і нашої рідної Дніпропетровщини.

 

Ведучий 1.  Слово надається директору школи Лозі Тетяні Вікторівні.

 

Директор вручає грамоти, сертифікати, подяки учням.

 

 

Звучить пісня

Учениця

Дніпропетровщина моя.

Широкий степ, високе небо,
Дніпра - Славути водограй…
З усіх доріг спішу до тебе,
Мій, серцю любий, рідний край.
Горнусь до вишні і тополі,
Що у твоїм ростуть краю.
Тебе і в радості, і в болі, -
Люблю, як матінку свою.Дніпропетровщина моя,
Ти - зірка величі країни!
Ми з покоління в покоління,
Усі разом - одна сім'я!
Дніпропетровщина моя!
Землі ріднішої немає!
Тут дух козацький - не вмирає!
Бо тут живемо - ти і я

Ми всі великою сім'єю
Разом долаємо біду,
I я пишаюся землею,
Якої - в світі не знайду!
Ми тут будуємо ракети,
Тут ростимо своїх дітей.
I тут - майбутні наші злети
Ще не народжених ідей!

 

 

Ведучий 1. Школо, увага! Лінійка, присвячена 80-річчю Дніпропетровської області, оголошується закритою!

 

Лунає Гімн України. Учні встають.

 

Ведучий 2.   Тож успіхів вам і творчої наснаги, шановні учні,  вчителі!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подобається