Круглий стіл «Правила, важливі для всіх»

Мета: розширити знання учнів про спілкування з людьми, вчити правилам етикету, познайомити з корисними рекомендаціями з питань спілкування з людьми, сприяти формуванню доброти, чуйності, делікатності; прищеплювати навички чемного спілкування.

Обладнання: анкета, аркуш паперу, вислови Ж.Ж.Руссо і М.Сервантеса

Вчитель. Кожна людина своєрідна, але, щоб засяяти їй в повній красі, треба навчитися правил культури — тільки тоді людина буде для людей. Учень може вчитися добре, навіть відмінно, але в побуті він неакуратний, з товаришами грубий.

Що означає «вести себе культурно»?

(Учні висловлюють свою думку).

Як ви розумієте слово «спілкування»?

Вчитель

Спілкування — це взаємодія двох або декількох людей, які обмінюються інформацією або контактують у процесі практичної діяльності. Спілкування — це не лише контакт між людьми, які пізнають одне одного, обмінюються інформацією та емоціями з метою порозумітися і відрегулювати власну поведінку, але й головна умова та спосіб розвитку особистості. Чому ж люди не вміють спілкуватися, відштовхують одне одного, бояться розкритися, продемонструвати готовність зрозуміти, допомогти?

Тому головною метою нашої роботи сьогодні, навчитися правилам етикету, познайомитися з корисними рекомендаціями з питань спілкування з людьми.

У середньовічних лицарських романах про короля Артура розповідається, що на королівських банкетах лицарі сідали за круглий стіл, щоб не було суперечок з приводу того, хто сидить на почесному кінці столу, а кому дісталося непочесне місце.

Згодом круглий стіл став неодмінним атрибутом міжнародних конференцій, дипломатичних переговорів. Вислів «сісти за круглий стіл» тепер означає почати доброзичливий обмін думками, миролюбні переговори.

У нас є чудова нагода сісти за наш імпровізований круглий стіл для серйозної розмови про правила, важливі для всіх. Девізом нашого заняття є

«Твори добро завжди і всюди! 
Нехай тебе шанують люди.»

Вчитель. Ми з вами щодня спілкуємося з іншими людьми: рідними, учителями, однокласниками, незнайомими. Чи завжди це спілкування приносить задоволення, радість, втіху? Звичайно, ні. Приємно спілкуватися із ввічливими людьми.

І етап «Вітання»

Важливим елементом у спілкуванні з людьми є привітання. За його допомогою установлюється контакт між людьми. Тому не володіти формами привітання – це означає бути всім чужим, не вміти спілкуватися.

Ввічлива людина повинна не просто відповісти на привітання, але й використати у відповіді спеціальну для кожного випадку етикетну формулу.

Як ми вітаємося сьогодні?

Розігрування ситуацій

Вітання з незнайомою людиною.

Зустріч з товаришем.

Вітання з учителем.

ІІ етап « Знайомство»

У житті людини трапляється так, що вона змушена відірватися від рідних, близьких друзів і будувати своє життя поряд із чужими незнайомими людьми. Досить важливим на даному етапі є перше знайомство. Саме воно відкриває Людину. Давайте розпочнемо наше засідання зі знайомства.

( Кожен по черзі називає своє ім’я, вік, захоплення, мрії)

1. Перегляд та аналіз інсценівки-мініатюри «Діти запізнились на уроки...»

2. Робота із словничком «Ввічлива людина... Яка вона?»

Завдання. Вибрати слова, якими можна охарактеризувати ввічливу людину

Вчитель

а) Ознайомлення учнів із значенням слова «ввічливість» та висловами Ж. Ж. Руссо і М. Сервантеса.

Справжня ввічливість полягає в доброзичливому відношенні до людей.

Ж. Ж. Руссо

Ніщо не обходиться нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.

М. Сервантес

Ввічливість — моральна якість, що характеризує людину, для якої повага до оточуючих стала нормою поведінки і звичним способом спілкування. Це елементарна вимога культурної поведінки.

Складання правил спілкування.

Перше правило. Перш ніж щось зробити, запитайте у себе, чи хотіли б ви відчути на собі наслідки свого вчинку. Ставтеся до інших так, як хотіли би, щоб ставилися до вас.

Друге правило. Любіть себе й оточуючих. Пам'ятайте, що будь-яка людина потребує любові, позитивної оцінки і схвалення своїх дій не менше, ніж ви.

Третє правило. В усіх людях без винятку прагніть віднайти щось

хороше.

Четверте правило. Не ображайтеся. Відмовтеся від помсти, не накопичуйте в собі зло, навчіться вибачати перш за все собі, а потім й іншим.

Розв'язування моральних задач.

1) Олег зустрівся у дверях з Надією. Що він повинен робити?

2) Чи обов'язково вітатися, зайшовши у магазин, бібліотеку?

3) Двоє учнів ідуть вулицею, один з них вітається із знайомими. Чи повинен привітатись другий учень, який його не знає?

4) Черговому потрібно негайно звернутися до вчительки, а вона в цей час розмовляє з батьком Оленки. Який вихід?

5) Вчителька дає завдання Юркові: «Юрко, піди, будь ласка, в учительську і принеси журнал».

Поясніть, як це треба зробити?

Вчитель

А зараз я пропоную вам заповнити опитувальну анкету.

(Анкета)

1. Назви, перерахуй усі слова – вітання, які ти знаєш?

2. Назвіть усі слова – прощання, які ти знаєш?

3. Назвіть усі слова вибачення, які ти знаєш?

4. Назвіть усі слова – прохання, які ти знаєш?

5. Які слова – побажання ти знаєш? Перерахуй їх.

У спілкуванні з людьми важливо давати позитивну оцінку її якостей, дій, тобто робити компліменти.

Тому пропоную вам дуже цікаву роботу під назвою «П’ять добрих слів»

Учасники розбиваються на підгрупи по 5 осіб.

- Кожен із вас повинен окреслити свою руку на аркуші паперу. А на долоні написати своє ім’я. Передавайте свій аркуш сусідові поруч, а самі отримуйте такий малюнок від сусіда ліворуч. В одному з «пальців» чужого малюнка напишіть щось приємне із якостей його володаря ( Наприклад: «Ти чуйний», «Ти відвертий», «Ти пишеш гарні вірші» тощо.) Інший робить запис на наступному «пальці» і так доти, поки «рука» не повернеться до власника.

Збираються листки

А зараз я буду зачитувати компліменти, а ви скажете кого це стосується.

Заключна частина.

Вчитель. Діти, наша зустріч за круглим столом підходить до кінця. Сподіваюсь, що вона була недаремною. Я щиро вірю, що всі ви станете ввічливими людьми, що вживання ввічливих слів стане нормою вашого життя, а ваші ввічливі вчинки принесуть радість іншим людям. Давайте висловимо побажання один одному у вигляді гри «Побажання»

Кинути м’яч учаснику якому ви висловлюєте побажання. 

Подобається