Хімія вдома

 

Домашня хімчистка

Хімія може не тільки залишати плями (а іноді й дірки) на одязі, а й видаляти їх, не пошкодивши тканини.

 Якщо на одяг потрапив парафін від свічки й ви помітили це через кілька днів, на забруднену ділянку тканини покладіть декілька шарів фільтрувального паперу чи марлі та попрасуйте праскою — папір вбере розплавлений парафін.

Щоби видалити плями від розчину йоду, опустіть тканину в розчин натрій тіосульфату Na2S2O3, і пляма зникне:

2Na2S2O3 + I2= Na2S4O6 + 2NaI

Ця речовина допоможе видалити темні плями від йоду й із золотих прикрас.

Свіжі чорнильні плями легко видалити, виправши забруднену ділянку в теплому свіжому молоці. Якщо плямі вже декілька днів, її видаляють ватним тампоном, змоченим у суміші гліцерину та етилового спирту (1:1).

Плями від туші та гуашових фарб можна видалити, виправши забруднену ділянку тканини в холодній воді з пральним порошком.

Плями від іржі зникнуть, якщо покласти на забруднену ділянку шматочок лимона, загорнутий у марлю, і притиснути його гарячою праскою.

Плями від чаю можна видалити, протираючи забруднену ділянку ватним тампоном, змоченим у суміші нашатирного спирту (0,5 чайної ложки) та гліцерину (2 чайні ложки). Працювати з нашатирним спиртом потрібно в добре провітрюваному приміщенні.

Вибілити тканину можна в суміші 3% гідроген пероксиду й нашатирного спирту (1:1) навіть без кип’ятіння.

Мельхіоровий та срібний посуд або прикраси можна почистити ватним тампоном, змоченим у розчині нашатирного спирту.

Накип із чайника видаляють розчином оцту або лимонної кислоти.

Розчином оцту можна видалити білий наліт із пробірок.

Темний наліт із пробірок, у яких одержували кисень, можна видалити розчином «Білизни» або гідроген пероксиду (або дрібним порошком гідропериту). Мийте йоржиком і стежте, щоб ці речовини не потрапляли на руки.

Експертиза на кухні.

 Дізнавшись про властивості багатьох речовин, ви можете зайнятися експертизою на кухні.

Сире яйце чи варене.

 Якщо ви поклали разом сирі та варені яйця, розпізнати їх (не розбиваючи) можна дуже просто: варене яйце крутиться дуже швидко, а сире — поволі.

Чи є в цукрі глюкоза.

 Розчиніть чверть чайної ложки цукру в дистильованій воді. Перелийте у пробірку 1–2 мл розчину калій гідроксиду KOH і краплинами — розчин мідного купоросу CuSO4. Утворюється яскраво-синій розчин. Нагрійте цей розчин. Якщо під час нагрівання ви помітите появу спочатку жовто­ го, а потім — червоного осаду, у цукрі є домішки глюкози. Хімічно чистий цукор не дає червоного осаду під час нагрівання (виконайте дослід із цукрозою). Чим відрізняються зелене і стигле яблука Натріть на тертушці окремо половину зелено­ го (неспілого) і стиглого яблука. Одержані кашки покладіть у марлю та вичавте сік у підписані маркером склянки. У дві підписані пробірки налийте 1–2 мл соку з кожної склянки, додайте 1–2 мл розчину калій гідроксиду KOH і краплинами — розчин мідного купоросу. Під час нагрівання ви помітите появу спочатку жовтого, а потім — червоного осаду в пробірці із соком стиглого яблука. Отже, сік стиглого яблука містить глюкозу (тому воно й солодке). У чисті підписані пробірки налийте по 1–2 мл соків зі склянок, долийте стільки ж розведеного водою спиртового розчину йоду. Поява синього забарвлення у пробірці із соком зеленого (неспілого) яблука свідчить про наявність крохмалю. Якщо ви хочете насолодитися ароматом і солодким смаком стиглих яблук, їжте їх наприкінці літа, коли весь крохмаль (C6H10O5)n повністю перетвориться на глюкозу C6H12O6:

 (C6H10O5)n + n H2O= n C6H12O6

Досліджуємо якість риби

До шматочка свіжої чи мороженої риби притисніть шматочок універсального індикатора, змочений у дистильованій воді. Якісна риба має нейтральне або слабокисле середовище. Залиште невеликий шматочок свіжої риби у пробірці, закритій пробкою, поза холодильником. Через один день опустіть у пробірку смужку фільтрувального паперу, змоченого в розчині плюмбум(II) ацетату (CH3COO)2Pb   так, щоби вона не торкалася риби, і закрийте пробкою. Для приготування розчину плюмбум(II) ацетату візьміть чверть скляної лопаточки солі та долийте 1–2 мл дистильованої води. Якщо за 15 хвилин папір потемнішає, значить, риба зіпсувалася. Під час псування риби білок, що розкладається, виділяє сірководень H2S , який починає реагувати із плюмбум(II) ацетатом з утворенням чорного осаду PbS :

H2S + (CH3COO)2Pb  = PbS ↓ + 2CH3COOH

Отруйний газ H2S виділяється внаслідок псування не лише риби, а й будь-яких продуктів, що містять білок, наприклад м’яса, яєць. Хіміки називають сірководень газом із запахом тухлих яєць.

Корисні поради

Як відрізнити вершкове масло від маргарину До складу маргарину, згідно з технологічними умовами, на відміну від вершкового масла, входить крохмаль (0,2%). Нагрійте маленький шматочок маргарину і шматочок вершкового масла у пробірках до плавлення. Водний шар, що утворюється знизу під шаром жиру, відберіть піпетками (купіть їх в аптеці), помістіть в інші пробірки, долийте стільки ж дистильованої води й нагрійте до кипіння. Після охолодження додайте 2–3 краплини розведеного водою спиртового розчину йоду. Посиніння ви помітите лише в одній пробірці з написом «маргарин». Якщо ви помітите посиніння й у другій пробірці, значить, у вершкове масло було додано маргарину. Порадуємо маму на кухні Незвичайні властивості добре вам відомих речовин допоможуть у будь-якій ситуації на кухні.

Дрібну молоду картоплю легко почистити, якщо її намочити, скласти в поліетиленовий пакет, пересипати крупною сіллю та потерти в долонях до потрібного результату. Сіль тут замінює абразивний круг машини-картопле­ чистки.

Щоби почищена картопля не потемнішала, залийте її водою з додаванням невеликої кількості лимонного соку чи оцту. Щоб у процесі чищення картоплі шкіра на руках не темнішала, змочіть їх перед чищенням оцтом і дайте висохнути.

Збиваючи крем, додайте щіпку солі, і справу буде зроблено набагато швидше.

У воді, що містить трохи оцту, буряк під час варіння не втрачає свого кольору.

М’ясо можна підсмажити без олії, якщо на сковороду насипати тонкий шар солі та нагріти її так, щоби крихточки солі почали «підстрибувати». М’ясо вийде соковитішим та з іншим смаком, ніж після звичайного смаження.

Під час чищення риби пальці не будуть слизькими, якщо під час роботи вмочувати їх у сіль. Після чищення риби руки протріть оцтом, і неприємний запах зникне.

Якщо закип’ятити у сковороді трохи оцту, запах риби зникне без сліду.

Якщо ви хочете, щоб білок із тріснутого яйця під час варіння не витікав у воду, додайте у воду кухонної солі (або заливайте сирі яйця окропом).

Кухонний ніж краще загостриться, якщо заздалегідь потримати його протягом 30 хвилин у солоній воді. За старих часів косарі опускали леза кіс у солону воду, щоб потім легше було їх заточити.

Щоб жорстке м’ясо стало ніжнішим, потримайте його перед смаженням у розчині оцту.

Якщо ви хочете приготувати ароматний, наваристий бульйон, кладіть м’ясо в холодну воду й варіть на повільному вогні, а якщо хочете приготувати соковите відварне м’ясо, заливайте його окропом. Бульйон і суп підсолюйте відразу, а відварне м’ясо — наприкінці варіння.

У потемнілій зсередини емальованій каструлі час від часу кип’ятіть слабкий розчин оцту. Це вибілить поверхню емалі.

Кип’ятіння в алюмінієвій каструлі, що потемнішала, слабкого розчину питної соди зробить внутрішні стінки матово-білими.

Кип’ятіть молоко в алюмінієвому посуді. Щоб не зсілося молоко, яке довго зберігали, перед кип’ятінням додайте в нього щіпку питної соди.

Щіпка цукру у воді довше збереже свіжість зрізаних квітів.

На прозорих вазах, склянках, пляшках, в яких довго була вода, з’являється білястий поясочок, видалити який можна розчином оцту (чайна ложка оцту на склянку води). Налийте в «постраждалий» посуд розчин оцту на одну годину.p>

Шорстка робоча поверхня старої праски знову стане гладенькою, якщо нагрітою праскою випрасувати папір, на який насипано тонкий шар дрібної чистої солі. Цей спосіб не підійде для сучасних прасок.

Грілка довше залишається гарячою, якщо заповнити її солоною водою.

Сіль, підігріта на сковороді та складена в полотняний мішечок, сама може використовуватися як грілка завдяки високій теплоємності.

Якщо у вас не працює холодильник, каструлю з киселем чи компотом можна охолодити, поставивши її в таз із холодною водою та насипавши у воду жменю солі. Реакція розчинення солі відбере зайве тепло.

Сире м’ясо можна на день-два зберегти, якщо загорнути його в серветку, змочену оцтом.

Підігрітим оцтом можна очистити поверхню мийки чи ванни від вапняного нальоту

Подобається