Юридичні задачі
1. Школяр Іванов Сергій (14 років) систематично не відвідував школу без поважних причин. Його батьків було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 184 Кодексу про адміністративні правопорушення за нехтування своїми обов’язками, після чого вони подали позов до суду, мотивуючи тим, що були притягнуті до відповідальності незаконно. Аргумент батьків: ст. 61 Конституції України закріплює індивідуальний характер відповідальності – людина відповідає лише за свою власну поведінку. Дайте правову оцінку цій ситуації.
2. Приватний підприємець О.Микитенко, рухаючись на автомобілі, не звернув увагу на сигнал світлофора і, перетинаючи перехрестя, зіткнувся з трактором. За скоєне правопорушення О.Микитенка притягнуто до відповідальності, а саме:
· відшкодування власнику пошкодженого трактора вартості ремонту;
· позбавлення прав водія терміном на 1 рік.
О.Микитенко вважає, що санкції стосовно нього порушують норму ст. 61 Конституції України, яка забороняє двічі притягати до відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. А як вважаєте ви?
3. Мотоцикліст смертельно травмував пішохода, який несподівано вибіг на проїжджу частину вулиці прямо під колеса мотоцикла. Рішенням суду встановлено, що мотоцикліст не порушив правил дорожнього руху, але через свою неуважність скоїв дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої потерпілий загинув. Суд мав намір визнати мотоцикліста винним, але після виступу адвоката змінив свою позицію і визнав підсудного невинним. Які аргументи навів у своєму виступі адвокат?
4. Громадянин Петров вигулював свого собаку і раптом став свідком скоєння злочину: невідомий пограбував дівчину, погрожуючи їй пістолетом, і почав тікати. Петров дав собаці команду на затримання невідомого, в ході якого собака дуже покусав правопорушника. Адвокат грабіжника вимагає покарати за це Петрова, адже особисто йому грабіжник не заподіяв ніякої шкоди. Яка ваша думка?
5. Український крейсер знаходився в італійському порту. В одній з кают моряки, вільні від вахти, вживали спиртне і між двома чоловіками – Фоменком і Носачем виникла сварка, в ході якої Носач одержав тяжкі тілесні пошкодження. Фоменко ознайомився з законодавством України і Італії і вирішив, що краще бути притягнутим до кримінальної відповідальності в Італії, бо за скоєне ним правопорушення відповідальність в цій країні менш серйозна. Дайте правову оцінку цій ситуації.
6. Громадянин Бондар, прямуючи додому, зробив зауваження компанії п’яних молодиків, які нецензурно лаялися біля під’їзду. Молоді люди образились, взяли палки і стали вимагати від Бондаря відкрити двері квартири, щоб поговорити. Бондар відмовився. Вони вибили двері і увірвались в квартиру, один з молодиків при цьому вдарив господаря палкою. Бондар у відповідь на це вистрілив з мисливської рушниці і смертельно поранив цього нападника. Рішенням суду Бондаря визнано винним у вбивстві, бо його дії кваліфіковано як перевищення меж необхідної оборони. Дайте оцінку рішенню суду.
7. Двоє молодих, повнолітніх дівчат відпочивали на пляжі занадто оголені, за що були доставлені до відділу міліції. Прокоментуйте ситуацію.
8. Громадянин Алов, перебуваючи у нетверезому стані, розбив вітрину магазину. Адвокат наполягає, що правопорушення скоєно по необережності, бо підсудний був у такому стані, що не контролював своєї поведінки. Ваша точка зору на цю проблему?
9. Ваш однокласник Сергій пояснює походження держави природним ходом суспільного розвитку, закономірним об’єднанням людських співтовариств від сім’ї до більш значних структур (сім’я – рід – плем’я – держава). Однокласниця Оксана вважає, що держава виникла тому, що людська психіка має особливі властивості – потребу підкорятися волі сильнішого, розумнішого і у людей існує психологічна потреба жити в організованому суспільстві. Що можна сказати про точки зору Сергія і Оксани і яка ваша власна точка зору на походження держави?
10. Одним з результатів пошуку відповіді на питання про історичну перспективу розвитку цивілізації стала теорія конвергенції, згідно якої світ перетвориться на єдину державу. Чим, на вашу думку, така держава буде відрізнятись від сучасних держав (ознаки, функції, форми здійснення функцій, форма правління, устрою, політичного режиму тощо)?
11. Начальник податкової інспекції під час зустрічі зі старшокласниками сказав, що Конституція Пилипа Орлика (1710 р.) за своїм змістом фактично є Податковим Кодексом. Які аргументи він міг навести? Один з учнів висловив думку, що податківець помиляється. Які аргументи мав навести цей учень? Дайте оцінку обом точкам зору і висловіть свою власну.
1. До вас за порадою звернулась подруга Наталія, яка вийшла заміж за громадянина Польщі і планує виїхати для постійного проживання до цієї країни. Наталія не може визначитись – виходити їй з громадянства України чи ні. Якою буде ваша порада і які аргументи ви застосуєте?
2. Двоє молодих чоловіків – громадяни України Олег і Дмитро поїхали на роботу до Москви. Олег влаштувався водієм вантажівки в комерційну фірму, а Дмитро уклав контракт на проходження військової служби. Через три роки обидва повернулися в Україну. Чи є вони громадянами України?
3. У подружжя Роберта і Корнелії, які постійно проживають у Дніпропетровську, але є апатридами, народився син. Громадянином якої держави він є?
4. Родина Гольдбергів (батько, мати, донька 13 років і син 14 років) виїхали з України до Ізраїлю, вийшовши з українського громадянства. Через деякий час діти випадково дізналися, що вони вже не є громадянами України, хоча бажання такого не мали. Чи порушено їх права?
5. Громадянин України, 18-річний А. Голобородько має бажання виїхати за кордон. У видачі закордонного паспорта йому тимчасово відмовлено. Голобородько, який не обізнаний з державною таємницею, не сплачує аліменти, не знаходиться під слідством, подав позов до суду про порушення щодо нього ст. 33 Конституції України, яка гарантує кожному право вільно залишати територію України. Ви суддя. Які обставини врахуєте при розгляді цієї справи?
6. У приватній фірмі звернули увагу на те, що після обідньої перерви більшість працівників певний час продовжують відпочинок: чоловіки переглядають свіжу пресу, жінки підфарбовують втрачену за півдня косметику, роблять манікюр, обговорюють нову сукню однієї з колег, придбану в час обідньої перерви і навіть по черзі бігають її приміряти. “Хіба це робота?” – скажете ви. Так подумав і директор, і найняв на службу колишнього боксера, обов’язком якого став контроль за працівниками. Новий колега ходив по офісу і, якщо бачив, що хтось займається неробочими справами, одразу давав підзатильник і всі працювали як слід. Що можна сказати з приводу цього?
7. Працівниця поштового відділення під час сортування листів побачила конверт, адресований своїй сусідці, яка ніколи не одержувала листів. Це здивувало працівницю і, “промучившись” хвилин 20, вона вхопила конверт, акуратно його розкрила і прочитала листа. Потім заклеїла конверт і віддала листоноші. Дайте правову оцінку діям працівниці поштового відділення.
8. Громадянка України Левченко вийшла заміж за громадянина Німеччини. Чи може вона вільно виїхати до цієї держави? Доповніть ситуацію обставинами, при яких українська громадянка, на вашу думку, однозначно не має права вільного виїзду за кордон.
9. Дайте правову оцінку цій газетній замітці: “Восьмого листопада відбулася зустріч заступника голови райдержадміністрації Л.А. Штеменко із священнослужителями парафій Української Православної Церкви. Лідія Анатоліївна ознайомила присутніх з соціально-економічною ситуацією в районі. На зустрічі піднімалися питання духовності суспільства, необхідності приділяти більше уваги молоді, боротьбі з наркоманією та пияцтвом. Священнослужителі запропонували ввести в школах уроки Закону Божого, відкрити недільні школи.”
10. У договорі найму житла між комунальним підприємством ЖЕК-2 і власником квартири є такі пункти:
“ п. 2.1.6 ЖЕК-2 має право на вхід до займаного житла для огляду житлових та нежитлових приміщень.
п. 2.1.7 ЖЕК-2 має право під час аварійних ситуацій проникати у житлові приміщення (квартири) у разі відсутності господаря або членів його сім’ї.”
Дайте правовий коментар вказаним пунктам договору.
12. Іноземний громадянин бажає стати громадянином України. При прийнятті необхідних для цього документів від іноземця вимагають подання документу, який засвідчує його вихід з іноземного громадянства. Іноземець пропонує спочатку надати зобов’язання припинити іноземне громадянство, а вже пізніше – сам документ про вихід з іноземного громадянства. А що з цього приводу говорить українське законодавство?
13. Дівчина-громадянка США вийшла заміж за громадянина України і звернулася до Президента нашої держави з клопотанням надати їй громадянство України, тому що бажає бути громадянкою своєї рідної країни і рідної держави свого чоловіка. Яке рішення має прийняти Президент України?
14. У ході передвиборчих перегонів міська газета надрукувала відомості з медичної картки одного з кандидатів у депутати, мотивуючи тим, що виборці мають право знати про стан здоров’я людини, за яку їх закликають віддати голоси. Що б зробили ви на місці цього кандидата?
15. Ви суддя і розглядаєте кримінальну справу: німу людину звинувачують у скоєнні злочину. Звичайно, що вона не може дати ніяких пояснень, щоб довести свою невинуватість і на цій підставі прокурор вимагає покарання.
16. Приватний підприємець звернувся до міськвиконкому, щоб ознайомитися з рішенням, яке регламентує правила торгівлі на території міста. Йому відмовили, сказавши, що ознайомлення з цим документом було проведено на спеціальній нараді усіх підприємців, а у місцевій газеті рішення виконкому не друкувалось, бо правила торгівлі являють собою документ об’ємом 58 сторінок і для його публікації потрібно було б повністю зайняти 10 номерів газети. Через деякий час при перевірці на підприємця було накладено штраф за порушення правил торгівлі, яких він не знав, на підставі ст. 68 Конституції України, яка говорить, що незнання законів не звільняє від відповідальності. Дайте правовий коментар.
17. Група батьків майбутніх першокласників звернулась до директора школи з проханням створити клас з російською мовою навчання. Директор відмовив, посилаючись на ст. 10 Конституції України, яка говорить, що державною мовою в Україні є українська мова. Батьки вирішили звертатись до суду. Як ви оцінюєте дану ситуацію і чи є надія у батьків позитивно розв’язати цю проблему?
18. Іван Петрович у службових справах поїхав до обласного центру. Через деякий час, прямуючи проспектом, він відчув, що різко погіршується його самопочуття. Чоловік придбав в аптеці ліки, прийняв їх, але полегшення не відбулося. Іван Петрович звернувся до поліклініки, але направлення до лікаря йому не дали, пояснивши, що треба звертатись у свою поліклініку, де він знаходиться на обліку за місцем проживання. Прокоментуйте ситуацію.
19. Приватний підприємець відкрив цех з пошиття спортивних костюмів. Щоб не було проблем з реалізацією товару, кожну річ він наказав прикрашати написом “adidas” на зразок відомої всім фірми. Що ви можете сказати про винахідливість підприємця?
20. У міській газеті надруковано рекламне оголошення: “Державна середня школа імені Т. Шевченка запрошує на навчання до 10-го класу гуманітарного профілю. Крім основних предметів, вивчаються додаткові за вибором: риторика – оплата 25 грн. на місяць, логіка – 25 грн. на місяць, менеджмент – 50 грн. на місяць”. Наскільки це відповідає закону?
21. Директор школи дізнався, що одна вчителька щонеділі ходить до церкви, здійснює всі релігійні обряди і навіть під час служби співає в церковному хорі. Що має сказати директор цій вчительці?
22. Ви міністр освіти і науки України. Які зміни в роботу середніх шкіл ви б наказали запровадити невідкладно? Які – протягом місяця і які – протягом одного року? Чи зраділи б вчителі правознавства, якщо б ваш перший наказ був про підвищення заробітної платні педагогічним працівникам?
23. Громадянин Петренко вперше влаштувався на роботу і через місяць при одержанні заробітної платні звернув увагу, що крім прибуткового податку з неї утримано ще якісь відсотки. В бухгалтерії йому відповіли, що це відрахування до Пенсійного Фонду і Фонду страхування на випадок безробіття. “Але ж я не писав ніяких заяв, яке ви мали право утримувати з мене ці внески? – розсердився Петренко. Як ви вважаєте, є порушення з боку бухгалтерії чи ні?
24. Лікар-стоматолог випадково видалив пацієнту замість безнадійно хворого абсолютно здоровий зуб. Пацієнт образився і подав на лікаря позов до суду, бо навіть у Біблії проголошено формулу помсти: “око за око, зуб за зуб...” і вимагає, щоб у лікаря теж видалили такий же самий зуб. Дайте правовий коментар інциденту.
25. Учня 10-го класу відрахували з гімназії через дуже низький рівень навчальних досягнень з більшості предметів. Батьки подали скаргу до суду, мотивуючи тим, що Конституція України проголосила обов’язковість повної загальної середньої освіти і їх син має право “досидіти” до кінця 11-го класу і одержати документ. А як вважаєте ви?