ІГРОВІ ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ДИХАННЯ І ЗАСОБИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЇХ ПРОВЕДЕННЯ


 

Вправи для тренування дихання мають позитивний вплив як на фізичний, так і на інтелектуальний, зокрема мовленнєвий розвиток дитини (адже під час грамотного дихання ми вимовляємо всі слова на видиху).

Звичайно, проводити такі вправи з малятами молодшого дошкільного віку доцільно також у формі різноманітних ігор.

Для проведення такого роду ігор та вправ стануть у нагоді дитячі іграшки — духові музичні,інструменти. Відомо, що для малюків весь оточуючий їх світ наповнений різноманітними звуками. Підростаючи, дитина починає розуміти, яким шляхом можна видобути той чи інший звук; наприклад постукавши по предмету. Коли дитина знайомиться з іграшками — духовими музичними інструментами, вона починає розуміти,  що із таких іграшках ми можемо добути звук тільки дмухнувши у них. Видобуваючи звуки, малюк тренує дихання та пізнає причинно-наслідкові зв'язки (подули — вийшов звук).

Розпочинати такі вправи найкраще з самої простої іграшки — свистунця, оскільки для добування звуку у нього достатньо просто дмухнути. Для гри молодших дошкільнят підійдуть свистунці яскраві, привабливі зовні, зручні для рук дитини та з неголосним свистом.

Для дітей більш старшого віку підійде сопілочка. Гра з нею — більш складна, але і більш цікава. Адже сопілочка має більш мелодійне звучання і дозволяє отримати різноманітні звуки.

Розвитку дихання сприятимуть і ігри з мильними бульбашками. Ці привабливі райдужні кульки викликають у малят радість і захоплення. Дитина тренує дихання, видуваючи мильні

бульбашки; А рухливі ігри з ними (погоня за бульбашками, ловіння їх долоньками тощо) стимулюють фізичну та емоційну активність малят, створюючи у них піднесений та веселий настрій.

Через звичайну коктейльну соломинку (для дворічної дитини її краще вкоротити) можна не тільки пускати бульбашки, але. і, наприклад, дути через неї на воду, створюючи ефект хвиль.

Усі знають, що вогонь має магічну властивість притягувати;; увагу. Може, тому звичним атрибутом різноманітних, в тому числі і дитячих, урочистостей та свят, є свічки.

Свічка — це і прекрасна можливість з користю погратися з дітьми. Задути свічку — для дворічної дитини насправді не така проста задача, якою вона на перший погляд видається дорослому. Адже для цього дитина має зосередитися, набрати в легені якомога більше повітря, скласти губи трубочкою, та ще і дмухну ти не будь-куди, а саме на полум'я свічки. Можна дитину вправляти і в дутті на свічку так, що полум'я не згасло: це ще більш складна дихальна вправа, яка вимагає від малюків плавного та довгого видиху.

Проводячи ігрові вправи із свічкою, слід потихеньку віддаляти дитину від неї, збільшуючи тим самим відстань дихання. І, звичайно, обов'язково слід дотримуватися техніки безпеки під час поводження з вогнем і ніколи не залишати дітей наодинці з запаленою свічкою.

Для розвитку та тренування дихання малюків добрими помічниками стануть також звичайна вата або пінопласт.

Потрібно лише покласти невеликий шматочок таких матеріалів перед дитиною (наприклад; на стіл) і попросити малюка дмухнути на нього. В такі ігри можна гратися й всією групою,' влаштовуючи веселі змагання: хто дмухне сильніше, так, щоб шматочок вати (пінопласту) перемістився якомога далі.

Подобається