Ігри для розвитку тактильного сприйняття


    Сенсорний розвиток дитини - це розвиток його сприйняття і формування уявлень про зовнішні властивості предметів: їх форму, колір, величиною, положення в просторі, а також запаху, смаку і т. п. Значення сенсорного розвитку в ранньому та дошкільному дитинстві важко переоцінити. Саме цей вік найбільш сприятливий для вдосконалення діяльності органів чуття, нагромадження уявлень про навколишній світ.Готовність дитини до шкільного навчання значною мірою залежить від його сенсорного розвитку. Дослідження, проведені дитячими психологами, показали, що значна частина труднощів, що виникають перед дітьми в ході початкового навчання (особливо в 1 класі), пов'язана з недостатньою точністю і гнучкістю сприйняття.

 Існує п'ять сенсорних систем, за допомогою яких людина пізнає світ: зір, слух, дотик, нюх, смак.

 У розвитку сенсорних здібностей важливу роль відіграє освоєння сенсорних еталонів - загальноприйнятих зразків властивостей предметів. Наприклад, 7 кольорів веселки і їх відтінки, геометричні фігури, метрична система мір і пр.

Для розвитку сенсорних здібностей існують різні ігри та вправи. У цьому статті ми послідовно розглянемо ігри для розвитку кожної з п'яти сенсорних систем.

 Ігри для розвитку дотику (тактильного сприйняття)

 До дотику відносять тактильну (поверхневу) чутливість (відчуття дотику, тиску, болю, тепла, холоду та ін). Для розвитку тактильного сприйняття дитини грайте з різноманітними природними матеріалами і предметами, несхожими структурою поверхні. Давайте малюкові різні іграшки: пластмасові, гумові, дерев'яні, м'які, пухнасті. Під час купання можна використовувати мочалки і губки різної жорсткості. Змащуйте тіло дитини кремом, робіть різні види масажу. Дайте малюкові пограти зі щіткою, помпоном від в'язаної шапки, ребристим м'ячиком із зоомагазину. Великий інтерес також викликають кольорові мочалки для посуду! Ви можете самі зробити цікавий тактильний альбом з клаптів тканини різної текстури: мішковини, вовни, шовку, хутра. Туди ж можна додати аркуш поліетилену, обгортковий папір від квітів, сітки від комарів, оксамитову, гофровану та наждачний папір і багато іншого.

 Цікаві дитині гри з фальгой. Її можна спочатку зім'яти, зробивши з неї кульку, потім знову рагладіть.

 Грайте з шишками, колючими каштанами, ребристими волоськими горіхами і гладкими жолудями. Корисно також грати з різними крупами: опускати ручки в коробку і шукати заховану маленьку іграшку. Можна порадити грати з камінчиками, сухим і мокрим піском, з глиною, зелей, пластиліном, тестом з муки і солі.

 Звертайте увагу дитини на холодний сніг або сік з холодильника і гарячий чай, гарячі батареї, вогонь на плиті. При купанні привертайте увагу малюка до температури води в крані й ванні; можна в один тазик налити теплу воду, в інший прохолодну і поперемінно опускати ручки або ніжки.

Так як загальна чутливість шкіри знижена, дитині корисно отримувати цікаві відчуття всім тілом. Добре загортати його цілком у вовняну ковдру; можна обертати малюка махровим рушником, надягати прямо на трусики і маєчку хутряну шубу, пов'язувати спину і живіт в'язаним хусткою.

Дуже цікавими для дитини будуть відчуття гуашеві фарби на ручках, животі, спинці. Особливо здорово, якщо у ванній кімнаті є дзеркало, і можна подивитися на себе з усіх боків.

Розвивати слід чутливість не тільки маленьких ручок, але і ніжок. Дозволяйте дітям влітку як можна частіше бігати босоніж по траві, піску, вологій глині, річковий або морський гальці. Вдома можна ходити по гороху, квасолі, катати ніжками гумові ребристі м'ячики.

Корисні самомасаж і взаємний масаж рук, ніг, спини за допомогою масажних щіток, махрових рукавичок, колесікового масажера, масажного валика для ніг та ін

 Додаткові розвиваючі ігри:

"Злови кицьку"

Педагог стосується м'якою іграшкою (кицькою) різних частин тіла дитини, а дитина з закритими очима визначає, де кицька. За аналогією для торкання можна використовувати інші предмети: мокру рибку, колючого їжачка та ін

 "Чудовий мішечок"

 У непрозорий мішечок кладуть предмети різної форми, величини, фактури (іграшки, геометричні фігури і тіла, пластмасові букви і цифри і ін). Дитині пропонують на дотик, не заглядаючи в мішечок, знайти потрібний предмет.

 "Хусточка для ляльки" (визначення предметів по фактурі матеріалу, в даному випадку визначення типу тканини)

 Дітям пропонують трьох ляльок в різних хусточках (шовкові, вовняні, вязаном). Діти по черзі розглядають і обмацують все хусточки. Потім хусточки знімають і складають у мішечок. Діти на дотик відшукують в мішечку потрібний хусточку для кожної ляльки.

 "Вгадай на дотик, з чого зроблений цей предмет"

 Дитині пропонують на дотик визначити, з чого виготовлені різні предмети: скляний стакан, дерев'яний брусок, залізна лопатка, пластмасова пляшка, пухнаста іграшка, шкіряні рукавички, гумовий м'яч, глиняна ваза та ін

 За аналогією можна використовувати предмети і матеріали різної текстури і визначити, які вони: в'язкі, липкі, шорсткі, бархатисті, гладкі, пухнасті і т. д.

 "Дізнайся фігуру"

 На столі розкладають геометричні фігури, однакові з тими, які лежать в мішечку. Педагог показує яку фігуру і просить дитину дістати з мішечка таку ж.

 "Дізнайся предмет по контуру"

 Дитині зав'язують очі і дають в руки вирізану з картону фігуру (це може бути зайчик, ялинка, пірамідка, будиночок, рибка, пташка). Питають, що це за предмет. Прибирають фігуру, розв'язують очі і просять по пам'яті намалювати її, порівняти малюнок з контуром, обвести фігуру.

 "Здогадайся, що за предмет"

 На столі розкладені різні об'ємні іграшки або невеликі предмети (брязкальце, м'ячик, кубик, гребінець, зубна щітка та ін), які накриті зверху тонкою, але щільною і непрозорою серветкою. Дитині пропонують через серветку на дотик визначити предмети і назвати їх.

 "Знайди пару"

Матеріал: платівки, обклеєні оксамитом, наждачним папером, фольгою, вельветом, фланеллю.

Дитині пропонують із зав'язаними очима на дотик знайти пари однакових платівок.

"Що всередині?"

 Дитині пропонують повітряні кульки, що містять всередині різні наповнювачі: воду, пісок, борошно з водою, горох, квасоля, різні крупи: манку, рис, гречку та ін Можна використовувати лійку для наповнення кульок. Кульки з кожним наповнювачем повинні бути парними. Дитина повинна на дотик знайти пари з однаковими наповнювачами.Додатково можна невелику кількість кожного наповнювача помістити в тарілочках. У цьому випадку треба буде ще співвіднести кожну пару з відповідним наповнювачем, тобто визначити, що знаходиться всередині кульок.

"Відгадай цифру" (літеру)

 На спині дитини зворотною стороною олівця (або пальцем) пишуть цифру (букву). Дитина повинна визначити, що це за символ.

 Дуже корисні також для дошкільнят та учнів початкової школи (особливо першого класу) ігри з літерами з шорсткою (оксамитової, наждачним та ін) паперу: "Визнач на дотик", "Знайди потрібну букву", "Покажи букву". Дитина багаторазово проводить рукою по букві, обмацує її і називає. Одночасно запам'ятовується не тільки форма, але і спосіб написання цієї літери, які зв'язуються з її назвою. Дітям, які схочуть тут же написати дану букву, потрібно надати таку можливість.

 Ігри даного типу рекомендується проводити з поступовим ускладненням: від навчання обмацувати діям під керівництвом дорослого до самостійного виконання завдання учнем, причому з закритими очима. За аналогією можливе використання різних цифр.

 "Що це?"

Дитина закриває очі. Йому пропонують п'ятьма пальцями доторкнутися до предмета, але не рухати ними. По фактурі потрібно визначити матеріал (можна використовувати вату, хутро, тканина, папір, шкіру, дерево, пластмасу, метал).

 "Збери матрьошку"

Двоє граючих підходять до столу. Закривають очі. Перед ними дві розібрані матрьошки. По команді обидва починають збирати кожен свою матрьошку - хто швидше.

 "Попелюшка"

Діти (2-5 чоловік) сідають за стіл. Їм зав'язують очі. Перед кожним купка насіння (горох, насіння та ін). За обмежений час слід розібрати насіння на купки.

"Вгадай, що всередині"

 Грають двоє. У кожного граючого дитяти в руках непрозорий мішечок, наповнений дрібними предметами: шашками, ковпачками ручок, гудзиками, ластик, монетами, горіхами та ін Педагог називає предмет, гравці повинні швидко на дотик знайти його і дістати однією рукою, а іншою тримати мішечок. Хто швидше це зробить?

Подобається