Завдання на виявлення стану обізнаності старших дошкільників з творами живопису

Завдання

на виявлення стану обізнаності старших дошкільників

з творами живопису

Завдання 1. «Альонушка»

Мета: виявити вміння чітко і виразно висловлювати свої враження від твору живопису.

Обладнання: репродукція картини В.М. Васнецова «Альонушка», аудіозапис п'єси П.І.Чайковського «Лялька захворіла».

Активізація словника: маленьке озеро, небо, комиші, сонце, ніч; глибокі сумні очі, волосся, що спадає; голівка, покладена на коліна, губи сжаті, журиться.

Зміст:

Вихователь пропонує дітям розглянути репродукцію картини В.М. Васнецова «Альонушка».

Вихователь. Про кого розповів нам художник у своїй картині? (Про сумну дівчинку). А що ви можете сказати про цю дівчинку? (Вона сумує, журиться). Як ви здогадалися, що вона журиться? (В неї глибокі сумні очі, волосся, що спадає; голівка, покладена на коліна, губи сжаті). Які кольори допомогли художникові передати журбу Альонущки? (Чорний, попелястий, болотяний, коричневий, смарагдовий). Як художник допоміг нам відчути, що навколишня природа сумує разом із дівчинкою? (Сумує небо холодними похмурими барвами; ялинки напружено підняли свої верхівки і з тривогою спостерігають за дівчинкою; тоненькі деревця, як юні подружки, у своєму співчутті роняють сльози - листячко у воду; уся вода сповнена сумом глибоким, як дівочі сльози).Як ви ставитесь до дівчинки? (Зі співчуттям).

Ускладнення: скульптурна вправа «Про що думає дівчинка?» Пофантазувати про причини, які привели дівчинку на берег лісового озера.

Завдання 2. «Ранок у сосновому лісі»

Мета: виявити вміння дітей підбирати синоніми, багатозначні слова, образні порівняння і виразно висловлювати свої враження від твору живопису.

Обладнання: репродукція картини І.І. Шишкіна «Ранок у сосновому лісі».

Активізація словника: ліс, величні сосни, ранкове сонечко, ведмежата граються, турботлива ведмедиця, променисте небо, ясне, радісне, спокійне.

Зміст:

Вихователь демонструє дітям репродукцію картини І.І. Шишкіна «Ранок у сосновому лісі».

Вихователь. Що зображено на картині? (Ліс, величні сосни, ранкове сонечко, ведмежата граються, турботлива ведмедиця). Яка пора року зображена на картині? (Літо). Яка частина доби зображена на картині? (Ранок). Хто є головними персонажами картини? (Ведмедиця з ведмежатами). А як іще можна назвати цю картину? («Лісові мешканці», «Ведмедики»).

Ускладнення.

Вихователь. Назвіть кольори, які своїми назвами нагадують назви плодів. (Каштановий, фісташковий, оливковий). Назвіть кольори, які своіми назвами нагадують назви металів. (Золотий, срібний, мідний, бронзовий). Назвіть кольори, які в своїй основі мають зелений колір? (Смарагдовий, фісташковий, салатовий, бірюзовий, болотяний).

Завдання 3. «Пригоди в казковому лісі»

Мета: зясувати вміння добирати слова-ознаки для характеристики персонажів, зображених на творах живопису.

Обладнання: репродукція картини В.М. Васнецова «Іван-царенко на сірому вовкові».

Активізація словника: зажурилась, допомога, добрий вовк, поспішають.

Зміст:

Вихователь демонструє дітям репродукцію картини В.М. Васнецова «Іван-царенко на сірому вовкові».

Вихователь. Як ви вважаєте, вовк, зображений на картині добрий чи злий? (Добрий). Чому? (Тому що він допомагає Івану-царенкові та Олені Прекрасній врятуватися від ворогів). Опишіть настрій головних персонажів картини. (Стурбований, тривожний).

Ускладнення: запропонувати дітям уявити можливі відчуття від зіткнення з об’єктами картини й передати їх специфічні  ознаки. Скласти оповідання.

Завдання 4. «Знову двійка»

Мета: виявити вміння дітей оцінювати дії персонажів, зображених на творах живопису.

Обладнання: репродукція картини Ф.П. Решетникова «Знову двійка».

Активізація словника: сумний настрій, переживання, зажурене обличчя, напружена поза, співчуття, втомлений погляд матусі.

Зміст:

Вихователь демонструє дітям репродукцію картини Ф.П. Решетникова «Знову двійка».

Вихователь. Хто зображений на картині? (Люди, хлопчик, матуся, братик, сестричка, собачка). Який настрій у хлопчика? (Сумний). Чому він сумує? (Отримав в школі погаану оцінку). Який настрій у матусі хлопчика? (Сумний). - Що її засмучує? (Погана оцінка, яку син отримав у школі). Хто підтримує хлопчика? (Собачка). Яким чином? (Радісно зустрічає, хоче гратися, заспокоює).

Ускладнення: запропонувати дітям дати самостійну оцінку події, яка зображена на картині.

Завдання 5. «Гарна дівчина»

Мета: виявити вміння дітей проявляти образне мислення, відчувати настрій персонажа і розуміти задум художника.

Обладнання: репродукція картини І.Ю. Рєпіна «Портрет доньки».

Активізація словника: глибина погляду, теплі барви, ошатне вбрання, ажурний комірець, золотава прикраса, темне хвилясте волосся.

Зміст:

Вихователь демонструє дітям репродукцію картини І.Ю. Рєпіна «Портрет доньки».

Вихователь. Що можна сказати про доньку художника? (Гарна, охайна дівчина). Опишіть постать дівчини, вираз її обличчя, одяг, букет кольорових квітів у неї в руках. (Постать дівчини струнка і величава, у неї добре красиве обличчя, очі приваблюють глибиною  й добротою погляду, в руках тримає букет ніжних польових квітів). Що найбільш приваблює вас у цьому портреті?  (Обличчя дівчини – ніжне і рум’яне). Як художник ставиться до своєї доньки?   (З любов’ю і ніжністю). Якою є та місцевість, на тлі якої зображена дівчина?   (Дівчина зображена на лоні природи).

Ускладнення: запропонувати дітям у своїй розповіді  відтворити характер і настрій об'єкту картини.

Завдання 6. «Золота осінь»

Мета: зясувати вміння дітей аналізувати колірну гаму, що використав художник.

Обладнання: репродукція картини І.І. Левітана «Золота осінь».

Активізація словника: золоті, жовто-червоні, осінні листочки, стрункі берізки, різнобарвні косинки, гарне, річка з повільною течією, прозора, синє, ясне небо, проминисте, спокійне, жовта трава.

Зміст:

Вихователь демонструє дітям репродукцію картини І.І. Левітана «Золота осінь».

Вихователь. Що зображено на картині? (Осінній пейзаж). Чому картина називається «Золота осінь»? (На картині зображено пору року – осінь). На що схожа осіння травичка? (На золотий килим). На що схоже листя на деревах? (На різнобарвні косинки). Які слова можна підібрати до опису картини? (Золоті, синя, жовто-червоні, осінні листочки, стрункі берізки, різнобарвні косинки, річка з повільною течією, прозора, небо ясне, проминисте, спокійне; трава жовта, наче килим).

Ускладнення: вихователь пропонує дітям під час розповіді використовувати художнє слово.

Завдання 7. «Маленькі екскурсоводи»

Мета: виявити вміння самостійно описувати події, які відбуваються на полотні картини.

Обладнання: репродукція картини В.М. Васнецова «Богатирі».

Активізація словника: одяг (кольчуга, шолом), зброя (спис, меч, палиця, булава, лук, стріли), мужні, стомлені, але вірні коні, тиша, богатирі.

Зміст:

Вихователь пропонує дітям відвідати виставку художніх картин і, уявивши себе екскурсоводами, самостійно скласти розповідь за змістом картини В.М. Васнецова «Богатирі».

Ускладнення: виявити вміння дітей описувати об’єкт картини – людину, добираючи різноманітні засоби виразності.

Завдання 8. Опис картини І.К. Айвазовського «Буря»

Мета: виявити вміння складати описову розповідь за картиною, передавати під час опису враження, викликані змістом картини.

Обладнання: репродукція картини І.К. Айвазовського «Буря».

Активізація словника: високі хвилі, вітряний день, важкі темні хмари, холодний блиск моря, беззахисні люди.

Зміст:

Вихователь пропонує дітям розглянути картину І.К. Айвазовського «Буря».

Вихователь. Діти, що ви бачите на картині? (Вітряний день, море, шторм, корабель, хмари). Що зображено в центрі і на другому плані картини? (Корабель, який зазнав катастрофи, тому що на морі знялася буря; на березі моря – схвильовані люди, яким пощастило врятуватися з корабля). Які кольори переважають в роботі? (Синій, сірий, білий, сріблястий, чорний). Що відчував художник, створюючи картину? (Співчуття людському горю). Чому художник саме так назвав свій твір? (Художник вважав що назва «Буря» підходить найбільше). Як би ви його назвали? («Шторм», «Вітряний день»). Який настрій викликає у вас ця картина?

Ускладнення: виявити вміння дітей підчас опису картини добирати слова-ознаки, найбільш характерні морському пейзажу.

 

Нравится