Три апельсини


                            Три   апельсини

                     ( За мотивами італійської народної казки )

     Дійові особи :     

Король .

Королева .

Королевич .

Бабуся .

Друзі королевича .

Фея 1 .

Фея 2 .

Фея 3 .

Сорока .

 Сова .

Дівчина – королівна .

12 . Служниця .

13.Сестри дівчини – королівни .

Дія 1

( Королівський замок . До кімнати входять Король і Королева .)

Король . Люба Королево , ви знову сумуєте ?

Королева . Ваша величносте , невже доля не змилосердиться над нами ? Ми стільки років чекаємо спадкоємця !

Король . ( Підходить до Королеви , бере її за руку . ) Якби в нас народився син  , то я поставив би на площі перед палацом водограй , і з нього  сім років поспіль била б не вода , а солодкий апельсиновий сік .

Королева . А я наказала б поставити поряд з вашим другий водограй , і з нього бив би не сік , а запашна оливкова олія . Сім років приходили б до нього жінки з глеками і благословляли мого сина .

Король . Не хвилюйся , моя люба , це обов’язково станеться . ( Обнімає її за плечі , і вони разом виходять . )

              ( Лунає музика . На сцені з'являється хлопець з королівським наказом у руках . )

Хлопець . Слухайте , слухайте всі і радійте ! У Короля і Королеви народився син ! З цієї нагоди на площі буде встановлено два водограї . З одного битиме апельсиновий сік , а з іншого – оливкова олія . Сім років кожен з вас може набирати цілющий сік та запашну олію . ( Згортає наказ . ) Слава Королю та Королеві ! Слава Королевичу !

 

Дія 2

    ( На площі перед палацом малий Королевич разом з друзями грає у кеглі . До водограю підходить Бабуся з двома глеками у руках . Вона по черзі вибирає губкою то сік , то олію . Раптом кругла куля влучає у майже повні глеки. Глечики падають і розбиваються .)

Королевич . Ой ! Вибачте , Бабусю ! Ми не хотіли завдати вам шкоди !

Бабуся . Слухай – но , королівський сину ! За те , що ти розбив глеки , я накладу на тебе закляття . Як тобі мине тричі по сім , на тебе нападе нездоланна нудьга . І буде вона тебе мучити , доки ти не знайдеш дерево з трьома апельсинами .  Якщо тобі поталанить , тобі дуже захочеться пити . Тоді й побачимо , що буде далі .(Залишає сцену . )

Королевич . Дивна ця Бабуся .( Пауза . ) Та нема чого сумувати , і до здійснення прокляття ще дуже далеко .( Виходить разом з друзями . )

Дія 3

    ( Королівські покої . Король ходить по кімнаті ,  Королева  вишиває .)

Король . Мене непокоїть наш син . Йому минув 21 рік , тільки живи та радій, а він раптом став таким сумним !  Ні ловецькі розваги , ні гучні бали – ніщо  не може його розвіяти !

Королева . Я теж це помітила . Мій любий хлопчик менше усміхається , зовсім перестав жартувати . Може , він закохався ?  Треба неодмінно щось робити ! Запитаймо сина , чим йому допомогти .

Королевич . ( Зажурений . ) Де мені знайти три апельсини ?

Король . ( Здивовано . ) Хіба у нашому королівстві нема апельсинів?

Королевич . Ні , батьку , не допоможуть мені апельсини , зібрані з усього королівства . Стара бабуся закляла мене , коли я був малим . Вона сказала , що я не позбудуся нудьги , поки не знайду дерево з трьома апельсинами . А що буде далі  , я і сам не знаю .

Королева . Що ж , сину , якщо іншої ради нема мусиш вирушати в дорогу . Де б ти не був , пам'ятай : ми з батьком будемо чекати на тебе . ( Плаче . ) Бережи себе , сину ! ( Обнімає його за плечі . )

Король . Візьми найкращого коня в королівських стайнях . І нехай слуги зберуть все потрібне для далекої дороги . ( Пауза . ) Бережи себе , сину !

Дія 4

Королевич . Ні кінця ,ні краю не видно цій подорожі ! Як же я знайду те дерево з трьома апельсинами ?

Фея 1 . Ой ! Обережно ! Не зруйнуй моєї хатки !

Королевич . Хто ти ? ( Здивований .)

Фея 1 . Я – Фея . Давно до мене ніхто не приходив і не приносив мені подарунки. А я дуже люблю подарунки .

Королевич . ( Знімає перстень і віддає Феї .) Ось візьми !

Фея 1 . ( Бере перстень , одягає собі на палець , роздивляється .) Гарний подарунок , дякую . ( Пауза . ) Я добре знаю , чого ти шукаєш . Отож слухай : знайди діамантовий ключ і ти пройдеш у садок , де на дереві висять три апельсини .

Королевич . А де того ключа шукати ?

Фея 1 . Це , мабуть , знає моя старша сестра , що живе в каштановому гаю .

Королевич . Дякую тобі !

Фея 1 . Нехай щастить ! ( Виходить . )

Королевич . Уже кілька днів я шукаю Фею каштанового гаю , та ніде не можу її знайти .

Фея 2 . Хто шукає мене ? А це ти , королевичу ! ?

Королевич . ( Знімає золоту пряжку з плеча і подає Феї .)

 

Фея 2 . За такий подарунок я відкрию тобі таємницю . Я знаю , чим тобі віддячити . Підійди ближче , Королевичу . Діамантовий ключ , який ти шукаєш, лежить у кришталевій скриньці.

Королевич . А де ж та скринька ?

Фея 2 . Це знає моя старша сестра , яка живе в ліщиннику .

Королевич . Дякую тобі за допомогу !

Фея 2 . Щасливої тобі дороги , Королевичу ! ( Виходить . )

Королевич . Ось і ліщинник ! Та як же тут знайти Фею ?

Фея 3 . А навіщо мене шукати ? Я вже тут давно на тебе чекаю , Королевичу .

Королевич . ( Знімає золотий ланцюжок з шиї і віддає феї . ) Візьми цей подарунок і допоможи мені , будь ласка , знайти чарівну скриньку .

Фея 3 . Що ж , за подарунок дякую ! Скажу я тобі те , чого не знають менші сестри . Скринька , яку ти шукаєш , захована у палаці , який стоїть на горі ще за трьома горами й за трьома пустелями . Стереже скриньку одноокий сторож .

( Озирається довкола  і стишує голос . ) затям собі тільки : коли сторож спить , у нього око розплющене , а коли не спить , то воно заплющене . Тепер їдь і нічого не бійся !

Королевич . Дякую тобі ! Прощавай !

Фея 3 . Прощавай , Королевичу !

Дія 5

Королевич . Здається тут . Гей , Сороко- Білобоко ! Заглянь у вікно палацу і скажи мені , чи спить сторож .

Сорока . Кар – кар ! Око заплющене ! Спить , спить !

Королевич . ( Сам до себе . ) Значить не спить . Зачекаю трохи . ( Сідає . Через деякий час . ) Люба Совонько ! Заглянь у вікно палацу й скажи , чи не спить сторож .

Сова . Ух – ух ! Не спить ! Так і зорить на мене !

Королевич . Ага , тепер саме час . (Виходить . Згодом вбігає на сцену , притискаючи до грудей три апельсини .) Ох і нелегко ви мені дісталися ! Нарешті я зможу позбутися прокляття . (Пауза . ) Пити хочеться , спрага замучила , з’їм один апельсин . ( Намагається розламати апельсин , раптом з апельсина з'являється Дівчина .)

Дівчина .(Жалібно. ) Пити ! Дай пити!

 (Королевич намагається допомогти , але Дівчина зникає . )

Королевич. Нарешті скінчилася пустеля . Сяду біля струмочка , нап'юся води. (П'є воду ,витягує другий апельсин , розглядає його .) Цікаво , що там під золотою шкіркою апельсина ? (Розламує апельсин , знову з 'являється ще гарніша Дівчина . )

Дівчина . Хочу пити ! Дай пити !

Королевич . Он струмок ! Вода в ньому чиста й холодна .

(Дівчина припадає до води і зникає . )

Королевич . Що ж це діється ? Чому зникають Дівчата ?Тепер я й краплини в рот не візьму , доки не нап’ється досхочу Дівчина з третього апельсина . (Виходить.)

( Знову на сцену виходить Королевич . )

Королевич . Недалеко вже додому . Ось і шпилі замку видно (пауза ). Втома й спрага  - мої постійні супутники . Пити хочеться , у флязі кілька крапель води , й залишився один апельсин . З 'їм його , хоч трохи втамую спрагу . ( Бере апельсин ,  та він падає з рук . З апельсина з'являється Дівчина . )

Дівчина . Пити , дайте пити !

( Королевич простягає флягу з водою , Дівчина п’є . )

Дівчина . Дякую тобі , Королевичу , красненько , що врятував мені життя .  Я – дочка короля всіх апельсинових дерев . Так довго я мучилась , чекаючи на тебе в золотій в'язниці! Та не я сама , а й сестри мої на тебе чекали .

Королевич . Бідолашні  твої сестри ! Це я винен у тому , що вони пропали !

Дівчина – королівна . Але ж вони не зникли ! Хіба ти не бачив , що вони стали апельсиновими гаями ? Вони даватимуть стомленим подорожнім затінок і вгамовуватимуть апельсинами спрагу . Однак мої сестри тепер ніколи не стануть людьми .

Королевич . Не думав я , що шукаючи три апельсини , я знайду свою долю . Я вражений твоєю красою  ,королівно . Чи не покинеш ти мене ?

Дівчина – королівна . Ніколи не залишу тебе , якщо ти сам цього не захочеш і не розлюбиш мене .

Королевич . Ніде кращої нареченої мені не знайти . До мого палацу недалеко, зачекай мене тут . Я приїду по тебе в золотій кареті і привезу тобі шовкову сукню та атласні черевички .

Дівчина – королівна . Не хочу я ні карети , ні вбрання . Краще не залишай мене саму . Мені тут страшно .

Королевич . Та я ж хочу , щоб ти зі мною в'їхала до палацу мого батька так , як належить нареченій королівського сина . ( Обнімає дівчину за плечі . ) Не бійся , я скоро повернуся .

Дівчина – королівна . Я чекатиму на тебе , тільки не барися .

( Королевич виходить , дівчина залишається на сцені . )

Дія 6

   ( Виходить Служниця . Несе перед собою кошик з одягом . Ставить на підлогу.)

Служниця . Скільки не працюй , а робота ніяк не закінчується ! І відпочити ніколи. ( Помічає дівчину . ) Стривай ! Хто це там ховається ? Ану виходь ! Зізнавайся , хто ти ? Чому за мною стежиш ? Ага , знаю ! Це , мабуть , та кухарка послала за мною пильнувати , чи не лінуюся я ! Ану виходь !

Дівчина – королівна . Я – наречена королевича .Він обіцяв приїхати за мною і супроводжувати в королівський палац .

Служниця . Ти ба , яка цяця ! Побачимо ще , по кого він приїде ! ( Вбік . ) Ось коли трапилась нагода перехитрити долю ! ( До дівчини . ) Ану пішла звідси геть, щоб духу твого тут не було ! Теж мені королівна знайшлася ! Я тобі зараз покажу (замахується на дівчину , та втікає , на сцену викочується апельсин  ; служниця бере апельсин в руки , розглядає , ховає за пазуху ). Прибережу апельсин , може , знадобиться . (Залишається на сцені , чекає Королевича .)

Дія 7

   ( На сцені з’являється Королевич , бачить Служницю , заглядає , чи нема ще когось поруч із нею .)

Королевич . Скажіть , шановна пані , чи не бачили ви тут дівчину неймовірної вроди ? Вона мала чекати на мене тут !

Служниця . Ой ! Любий королевичу , невже ти не впізнав мене ?

Королевич . Ні , цього не може бути !

Служниця . (Бере його під руку .) Не турбуйся , любий , це в мене скоро мине. Ось побачиш : після весілля я стану кращою , ніж була .

Королевич . Що ж , Король і Королева чекають на нас у замку .( Виходить разом із Служницею . )

    ( На сцені Король і Королева зустрічають сина і Служницю . )

Король . Ось і наш любий син !

Королева . А хто це поруч із ним ? (Стурбовано переглядаються . )

Королевич . (Сумний . ) Ваша величносте , дозвольте вас познайомити зі своєю нареченою .

  (Служниця злегка вклоняється Королю і Королеві , втрачає рівновагу , королевич підтримує її , не дає впасти .)

Король . Ви , мабуть , втомилися з дороги !

Королева . Ласкаво просимо за стіл , відсвяткуємо ваше повернення !

 ( Всі сідають за стіл . Слуги носять на підносах тарілки зі стравами . Служниця що не візьме в рот , не може ковтнути , не запивши водою . )

Служниця . Ой , як хочеться пити . Навіть  напитки не можуть втамувати моєї спраги . ( Витягує апельсин і хоче його з'їсти , але він падає їй з рук і котиться . Раптом з'являється Дівчина – королівна . )

Королевич . Ось вона , моя наречена ! (Підходить до дівчини , бере за руку .) А цю пройдисвітку (показує на перелякану служницю ) заберіть геть ! (До дівчини .) Ніколи ми з тобою більше не розлучимось !

          ( Королевич і Королівна виходять на середину сцени . З одного боку стоїть Король , а з іншого – Королева . )

Король . І жили вони довго і щасливо !

Королева . А історія про три апельсини облетіла цілий світ !

 

Нравится