Драма І. Франка "Украдене щастя"

 

Мета: обмінятися враженнями після прочитаної драми,виявляючи власну             оцінку подій і образів,змальованих у ній,осмислити  і визначити художню цінність твору та глибше пізнати для себе моральні загальнолюдські цінності; розвивати навички логічногомислення;     прищеплювати інтерес до літературних здобутків рідного народу.

 

Обладнання: виставка творів І.Франка, його портрет,копії сторінок                       першовидань, текст драми.

 

Тип уроку: урок-дослідження

 

Форми роботи: слово вчителя, робота в групах, бесіда-дискусія, гра «Збери         букет», гра «Три стільці»

 

                                               Хід уроку:

                                                                    Мої п’єси – то мій смуток.

                                                                                           І.Франко

І.З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

    Любі друзі,перш ніж ми розпочнемо свою роботу,давайте повернемося один до одного, відкриємо долоні, посміхнемося і скажемо : « Сьогодні чудовий день! Навколо панує любов  і спокій, у мене все прекрасно !»

ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної мети.

     Слово вчителя.

            Сьогодні знецінюються віковічні моральні істини,цей процес охопив сім’ю, продовжує підривати її духовні основи. Ще у 1891 році Іван Франко написав драму «Украдене щастя», в якій вже тоді звучали актуально ці проблеми.

 

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

   1.Слово вчителя.

 Десятки літ людей хвилює драма,

 В яку Франко заклав глибокий смисл.

Хто винен? Вирішимо з вами,

Кого ошукано, хто славу заробив,

Михайло, Анна, чи Микола,

А, може, люди : добрі,злі ?

Це довести у ваших силах.

То ж вирушаємо у час той на землі.

 

2.Запис теми у зошити.

3.Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте слова І.Франка.

4. Робота в групах (завдання на картках)

 1)З’ясувати історію написання драми (за підручником – с.150)

 2)Визначити тему та ідею твору.

Тема – трагедія особистого життя трьох головних героїв, у яких украдено щастя.

Ідея – розкрити страхітливі умови життя західноукраїнських селян під владою Австро-Угорщини,правдиво показати галицьке пекло, в якому за клаптик поля син піднімав руку на батька, брат- на брата, сусід-на сусіда.

3) Визначити і записати проблеми:

 - добра і зла

 - примусового шлюбу

 - проблема родинних стосунків

 - зради та вірності

 - кохання та ненависті

4) Що називається драмою?(с.481-підручник)

  -Літературний рід, характерними особливостями якого є те, що життєві події та характери персонажів розкриваються не описово,а через показ їхніх дій і вчинків та розмов,що ведуться між ними.

 

5.Озвучення результатів лідерами груп.

6.Проблемне питання (запис у зошити)

  -Кого обкрадено? Хто винен?

 - Хто втягнутий у конфлікт?

 - Хто винен у трикутнику?

                                              Анна

 

 

 

                 Микола                                       Михайло

 

7. Бесіда-дискусія

- Чи могли герої драми повернути своє щастя?

- Чи будуть щасливі Анна та Микола після смерті Михайла?

- Чи можливий інший фінал драми?

- Хто, на вашу думку, любив по-справжньому?

- Поясніть ставлення громади до взаємин Анни з Михайлом.А яке ваше ставлення до цих взаємин?

- Що стало останньою краплею,яка переповнила чашу терпіння Миколи?

- Чи є Задорожній найтрагічнішою постаттю? Чи хотів він убити? Чому це сталося?

 

8. Гра «Збери букет»

 Із троянд та будяків складаємо творчу характеристику Анни:

-добра, тиха                             - безсоромна

-може бути вірною                 - змушує страждати близьких

-гарна господиня                     - зрада

-страждає

-вміє кохати

(переважає позитивне)

9. «Мікрофон»

-Хто ж винен : Микола,Михайло?

10.Гра «Три стільці»

  Запрошуються 3 учні.Діти вирішують,кого з ким посадити.(усіх разом)

 

11. Виразне читання вірша вчителем.

- Я зрадив,так.

Але це біль чи злочин?

Скажу всю правду, ми тепер одні.

Кому з нас гірше?Я одводжу очі,

А ти у вічі дивишся мені...

І що ж найтяжче: мука моя марна,

Бо зрада-діло темне і брудне.

А ти –це ти.

Ти і в стражданні гарна,

Ти можеш навіть пожаліть мене...

Відступник я,нікчемний я і ниций.

Але ти любиш і тому прости...

Життя- така велика ковзаниця.

Кому вдалось, не падавши, пройти?

 

Ці слова належать Грицеві Бобренку з роману Ліни Костенко «Маруся Чурай». Скажіть, чи зміг би хтось із героїв драми І.Франка промовити такі слова? Хто винен?(відповіді учнів)

 

ІV. Рефлексія.

 Повернемося до нашого проблемного питання.

  Отож,ошукано усіх трьох, а щастя вкрали брати Анни.

У.Підведення підсумків уроку.

УІ.Оцінювання.

УІІ.Домашнє завдання.

   Написти твір-роздум « Чи може крадене щастя бути справжнім?», використавши до трьох цитат із твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

Нравится