Взаємодія класного керівника та батьків для створення умов психічного розвитку школяра

Спільником сім'ї у розв'язанні важливих задач виховання дитини є вчитель.

 Мудрість шкільної і батьківської педагогіки в тому, щоб спільними зусиллями наполегливо і послідовно вчити дітей вищої людської радості — безкорисливого творення добра для людей.

Першим і важливим фактором психічного здоров’я дитини є психологічний клімат родини. Він суттєво впливає на дитину, викликає стан комфорту або ж дискомфорту. Атмосфера в сім'ї визначається її міцністю, її етичними ідеалами, далекими і близькими цілями, емоційним складом. І чим більше позитивних емоцій отримує дитина, тим краще. Сім'я при всіх властивих їй турботах, клопотах, неприємностях і навіть нещастях має приносити людині радість. Сім’я дає дитині первинну підготовку до життя, яку школа все-таки не може дати, тому що необхідний безпосередній дотик до світу близьких, які оточують дитину, світу дуже рідного, дуже потрібного, світу, до якого дитина з перших років звикає і з яким рахується. А вже потім народжується невідоме почуття самостійності, яке школа повинна підтримувати.

Педагогічний союз вчителя і батьків - могутня виховна сила.

Головна мета школи в роботі з батьками полягає, по-перше, в тому, щоб батьки прийняли школу як дім душі й серця своїх дітей, тому постійно піклувалися про неї, приходили їй на допомогу; по-друге, в тому, щоб допомогти батькам також установлювати гуманно-особистісні взаємини з дітьми в родині. В такому випадку результат навчально-виховного процесу  стане ще більш плідним.
         Свої стосунки з батьками я будую та принципах партнерства, взаєморозуміння, чемності та коректності, взаємної поваги, розуміння важливості один одного і усвідомлення того, що таке партнерство матиме довготривалий вплив. Вчитель-діти-батьки – це має бути єдиний живий організм, об’єднаний спільною метою, гуманними стосунками та високою відповідальністю.

В роботі я використовую такі традиційні форми роботи з батьками: батьківські збори, бесіди, батьківські всеобучі. На батьківських зборах намагаюсь створити комфортну, невимушену атмосферу для заохочування батьків до активного обговорення  питань і  обміну думками. Розповідаючи про життя класу, використовую відеоматеріали, в кінці року  складаю портфоліо шкільного життя  класу, показую фото, відео, презентації під час родинних свят.

Чи не найпровіднішу роль у своїй діяльності віддаю індивідуальній роботі  з батьками, формами якої можуть бути індивідуальні консультації, бесіди, хочу започаткування «Скрині довіри» (збір проблемних питань, як батьків так і дітей, для індивідуальних  консультацій); відвідування сімей з метою спостереження організації навчання дитини вдома (Насправді, відвідування дитини вдома — найостанніший захід. Не всі батьки готові до того, щоб класний керівник турбував їх удома, застосовую такий прийоми  тільки тоді, коли він викликаний певними обставинами в житті учня); обмін досвідом з питань виховання.

Якщо батьки будуть впевнені, що їх участь у житті школи важлива не тому, що цього хоче вчитель, а тому, що це важливо для розвитку їхньої дитини, то поступово це дасть позитивні результати: батьки з «глядачів» і «спостерігачів» стануть активними учасниками шкільного життя .

Мій колектив – активні учасники шкільних акцій: «Віконце», «Допоможи солдату», «Повертайся живим», "Тепло сердець дітей-амурчан - тобі, захисник України", «Зустріч птахів», «Квітуче подвір’я». Активні учасники Всеукраїнських конкурсів «Патріот», «Колосок», «Соняшник», «Кенгуру», «Бобер», «Кришталева сова».

В класі проходять єдині уроки, тематичні виховні години, години спілкування, на яких діти є активними співрозмовниками. В цьому навчальному році проведені:

Єдиний урок "Дніпро – місто патріотів», виховна година до Міжнародного дня миру, година пам`яті «Мужність партизанська», виховна година «Бабин Яр – вічний біль», виховна година до Дня захисника України, виховна година до Дня Гідності та Свободи, виховна година «Пам`яті жертв голодомору», єдина виховна година до Дня Соборності України, виховна година « Безпека дітей в інтернеті», виховна година до 28 річниці виведення військ з Афганістану, виховна година "Будьмо толерантні".

В колективі проводяться традиційні свята: першого дзвоника, Нового року, 8 березня, останнього дзвоника. В кінці кожного навчального року на дітей з батьками чекає активний відпочинок на природі, що сприяє створенню дружної класної родини. На канікулах проведені екскурсії: КДК «Кайдацький», театр Опери та Балету, заказник «Лівобережний».

 Батьки завжди цікавляться шкільним життям дітей. Відвідують сайт школи, сторінку нашого класу, де розміщена інформація про проведені заходи та досягнення наших учнів. Крім того, в класі створені інформаційні куточки «Наші досягнення», «Тобі, рідна школо», «Ми – маленькі патріоти».

Сім’я і школа – це берег і море. На березі дитина робить свої перші кроки, отримує перші уроки життя, а потім перед нею відкривається непізнане море знань, і шлях в цьому морі прокладає школа. 

Like it