Виховання у дітей інтересу до читання


 

Впевненість у собі, у своїх силах і можливостях зароджується у дружній, теплій атмосфері сім’ї. Дитина потребує підтримки, уваги, поваги. Якщо в сім’ї з повагою ставляться до книжки, таке ставлення виробляється і в дитини. Не тільки в школі, алей вдома вчимо дітей читати і любити книги. Мабуть, немає батьків, які б не хотіли навчити своїх дітей швидко й виразно читати, викликати інтерес до читання, адже роль книги в житті велика.

     І чим би в школі не захоплювалася ваша дитина: історією, природознавством, технікою, науковими пошуками, - на допомогу завжди прийдуть книги. Вони відкриють їй небачені обрії, вони доторкнуться до історії народу, до таємниць природи, життя. Працювати з книгою дитина вчиться з першого шкільного дня на всіх уроках. Треба і вдома надавати велику увагу роботі з книгою. На першому етапі учень працює в школі за допомогою вчителя, вдома – батьків.

     Психологія довела: те, що сьогодні дитина робить спільно з дорослими, завтра зуміє зробити самостійно. Читання нерозривно пов’язане з письмом, а також іншими навчальними предметами. У більшості випадків, якщо учень добре читає, він грамотно пише, краще розвинений, естетично вихований. Якщо учень уміє визначити головну думку твору, зробити висновки з прочитаного, тобто вміє логічно мислити, то йому легше дається розв’язування задач з математики. Дитина, котра погано читає, відчуватиме великі труднощі під час виконання домашніх завдань. Їй буде не цікаво на уроках.

     Дитина повинна читати в темпі розмовної мови. Ми повинні прагнути, щоб в кінці початкового навчання більша частина учнів мала швидкість читання не нижчу за 120 слів за хвилину. Читання в початкових класах – це і закладення основ розуміння світу, і початок виховання людини. Її культури, художнього смаку.

     Гарна книга – і вихователь, і вчитель , і товариш.

     Недарма всі великі люди закликали до читання.

 

     … Учитесь, читайте,

     І чужому научайтес

     Й свого не цурайтесь.

                                        Тарас Шевченко

 

     Любіть книгу… Вона полегшить вам життя… Вона вчить вас поважати людину і самих себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу, до людини.

                                                                                                                   Максим Горький

 

     Книги – морська глибина:

     Хто в них пірне аж до дна,

     Той, хоч і труду мав досить,

     Дивнії перли виносить.

                                         Іван Франко

 

     Читання - ось краще навчання.

                                                      О.С. Пушкін

 

     Протягом першого року учні в основному навчаються читати вголос свідомо, правильно, плавно, по складах, переходячи в кінці року на читання цілими словами. Закладаються в цей час і навички виразного читання, особливо знайомого тексту, набувається і певна швидкість, уміння самостійно працювати з книжкою.

     Читання не стане потребою для дитини, як гра і спілкування з однокласниками, якщо не докласти спеціальних зусиль. Дехто скаже, що це справа вчителя і бібліотекаря. Правильно, але, хто краще з вас знає сина чи доньку? Як часто дитяча пам’ять роками зберігає вказане батьківське слово! Не можна нехтувати цим шляхом до дитячого серця ще й тому, що внутрішній світ дитини в іншому випадку так і залишиться таємницею.

     Виникає запитання, що і як читати з дітьми. Перш за все ви самі повинні ознайомитися із змістом багатьох дитячих книг. Це допоможе краще зрозуміти дитячий світ, порівняти свою дитину із ровесниками. Від деяких батьків можна почути, що вони купують багато книг, а дитина не дивиться на них. Звичайно, помиляються ті батьки, які думають, що куплена ними книга відразу сподобається сину чи доньці. З боку дорослих потрібна велика увага, щоб привчити до читання молодшого школяра.

     Якщо дитина тільки починає виявляти інтерес до самостійного читання, намагайтеся купувати їй тоненькі книжечки з великими малюнками, тому що сторінка, яка має багато шрифту, лякає дитину. Але з кожною самостійно прочитаною сторінкою впевненість дитини у своїх силах зростає.

     Стежачи за читанням дітей, треба обов’язково прагнути до того, щоб книги були різноманітні: казки, розповіді про тварин і рослин, пригоди про школу, музику й мистецтво. Підбираючи книги, треба враховувати індивідуальні особливості, інтереси дітей. Хлопчики часто захоплюються пригодницькою літературою. Це прагнення до пригод цілком зрозуміле, але його треба спрямувати в потрібне русло. Треба простежити, щоб книги пригодницького жанру не були єдиними в читанні дітей, щоб в їхні руки не потрапляли книги для дорослих. Якщо дитину цікавить життя рослин і тварин, нові машини, подорожі, то треба підібрати книги, з яких вона могла б одержати нові й цікаві для неї відомості. У вихованні любові до книги можуть допомогти і незначні, на перший погляд, моменти. Наприклад, власна бібліотека, поличка для книжок, можливість обмінюватися книжками з товаришами – все це сприяє зацікавленню дітей.

     Зараз, коли ваші діти засвоюють ази читання, необхідно їм допомогти навчитися читати швидко, грамотно, виразно, оскільки невміння читати впливає не тільки на успішність, але й на загальний розвиток дітей.

-         Чи читаєте ви книги своїм дітям?

-         Чи бувають сімейні читання у вихідні або вечорами?

-         Чи можливе сімейне читання і чи потрібне?

     Давно підмічено: поки дитина мала, дорослі читають їй книги. Але дитина пішла до школи, і батьки думають, що дитина буде читати сама. А коли мине 8-10 років, ми стаємо учасниками діалогу: «Ну як книга?» - «Нічого, нормальна», - відповідає син чи дочка. І батьки відчувають, що між ними і дитиною – стіна непорозуміння. Щоб не трапилося подібних сцен, треба вдома організувати сімейне читання. Під час цього читання мати й батько відкриваються для дитини з нового боку, що додає їм поваги. І батьки вперше відкривають, що діти стали доросліші, що з ними можна говорити не тільки про оцінки.

     Для того, щоб привчити дітей самостійно читати, можна використати наступні прийоми. Хто-небудь з дорослих починає читати дитині, але на найцікавішому місці зупиняється. Захоплена подіями в книзі, прагнучи дізнатися, що відбудеться далі з героями, дитина в більшості випадків продовжує читати самостійно. Дорослі повинні запитати її, про що вона прочитала, похвалити за самостійність, висловити сподівання, що тепер вона буде самостійно читати. Наступну книгу можна починати читати так само. Поступово у дитини прокинеться любов до читання. Можна розповісти дитині хоча б один, але найбільш захоплюючий епізод з книги. Молодший школяр обов’язково запитає: «А що далі? Розкажи, що було потім». У відповідь треба дати книгу: «Прочитай, тут знайдеш багато цікавого».

     Важливою є атмосфера читання і слухання в сім’ї. Під час вечорів сімейного читання можуть бути запрошені друзі дітей. Виховання любові до книги відбувається значно легше в тих сім’ях, де дорослі самі люблять читати, багато говорять про книги, присвячують своє дозвілля читанню.

     Як починати читати книгу з дитиною?

     Треба привчати дітей починати з обкладинки і титульної сторінки книги, на яких знаходяться прізвища автора, художника, видавництво, рік видання. Діти, як правило, не звертають на це уваги і не намагаються запам’ятати ці дані про книгу. Батьки ж повинні терпляче вимагати від дітей, щоб вони запам’ятали автора і художника книги. Корисно буває перед початком читання запитати дитину, які книгу цього письменника вона вже читала і що знає про нього? Треба, щоб школяр читав книжку уважно, не поспішав. Трапляється, що дитина, прочитавши декілька сторінок, заглядає на останню сторінку, щоб швидше довідатися, чим все закінчилось. Коли ж прочитає закінчення, тоді продовжує читати, але менш уважно, пропускає багато місць з книги, а інколи просто залишає її. Батьки уважно повинні стежити, щоб у дітей не виробилася така шкідлива звичка. Не треба розповідати наперед дітям, як розвиватимуться події і чим вони закінчаться.

     Слід використовувати фізкультпаузи, які необхідно проводити під час читання з дітьми.

     Необхідно привчити дітей дотримуватись правил гігієни читання. Не можна читати при слабкому освітленні. Лампа повинна бути збоку лівої руки дитини, світло не повинно потрапляти в очі, а падати тільки на поверхню столу, де лежить книга. Причитанні необхідно давати відпочинок очам.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятка «Уміння правильно читати»

 

  1. Спершу довідайся, хто автор твору та як називається книжка чи оповідання.
  2. Перегляньте побіжно текст, ілюстрації до нього і приблизно визначте, про що читатимете.
  3. При читанні будьте уважними до кожного слова, речення; опанувавши рядок до кінця, не повертайтесь, якщо збагнули зміст.
  4. Після кожного абзаца робіть паузу.
  5. Намагайтеся зрозуміти, про що читаєте.
  6. Запам’ятайте імена героїв, послідовність подій.
  7. спробуйте оцінити вчинки, стан персонажів. Які почуття, думки вони викликають у вас? Щоб ви сказали про них товаришам?

 

 

Поради батькам «Як викликати у дітей інтерес до читання?»

1.     Читайте не більше 10-15 хвилин.

2.     Перш ніж читати, провітріть кімнату, приберіть зі столу предмети, які відволікають увагу.

3.     якщо дитина втомилася, зробіть фізкультурну паузу.

4.     Не бійтеся хвалити дитину.

 

Пам’ятка для батьків «Як обговорювати з дітьми прочитане?»

1.     З’ясуйте перед читанням чи під час читання значення важких слів.

2.     Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане. Чим? Що нового вони дізналися?

3.     Попросіть дитину розповісти про головного героя, головні події.

4.     Які слова і вирази запам’яталися7

5.     Чого навчила книга?

6.     Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.

 

Like it