Особливості застосування метафоричних асоціативних карт при роботі з дітьми дошкільного віку

«Кожен, хто займається асоціативними картами, рано чи пізно прийде до дивовижного висновку: багато карт ,що були витягнуті наосліп, вражаючим чином потрапляють в точку і відображають життєву ситуацію гравця (настільки точно, що думаєш:« Це не може бути випадковістю! ») Це призвело до того, що в деяких колах метафоричним картам стали приписувати міфічну силу ». Однак магічної сили в картах немає, не варто на них накладати таку відповідальність і питати поради. Мудрість міститься в нас самих, ми - найкращі експерти у своєму житті, а всі ці слова і картинки лише допомагають нам пробудити інтуїцію, побачити нові повороти, подивитися з іншої позиції. А витягнена карта стає зримим втіленням потаєних знань про самого себе » Вальтрауд Кіршке «Полуниця за вікном»

 

 

Метафорично Асоціативні КАРТИ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПСИХОЛОГА

 

 

1. Дозволяють обійти внутрішній опір і раціональне мислення шляхом зниження свідомої цензури.

2. Забирають внутрішнє напруження і опір.

3. Створюють атмосферу безпеки і довіри.

4. Дозволяють швидко і наочно отримати необхідний обсяг інформації для якісної роботи з клієнтом і глибоко діагностувати його проблему.

5. Дозволяють наочно побачити картину будь-яких міжособистісних відносин.

6. Показують картину взаємин людини з будь-якими ідеями і образами з його зовнішньої або внутрішньої реальності, створюючи діалог між його зовнішнім і внутрішнім світом.

7. Дозволяють прояснити і усвідомити актуальні переживання і потреби клієнта, його незавершені внутрішні процеси.

8. Дозволяють моделювати процеси минулого і майбутнього, працювати з лінією часу.

9. Дозволяють звернутися до психотравмуючої ситуації клієнта через метафору, і тим самим уникнути його додаткової ретравматізаціі.

10. Дозволяють клієнту проговорити і усвідомити свої почуття і переживання, що саме по собі має терапевтичний ефект (вербалізація проблеми).

11. Збентежують швидкістю і ефективністю терапії.

12. Створюють безпечний для клієнта контекст пошуку і моделювання рішення.

13. Запускають внутрішні процеси самозцілення клієнта.

14. Запускають процеси пошуку свого унікального шляху виходу з кризи.

15. Дозволяють використовувати нескінченну кількість комбінацій при роботі з одним і тим же клієнтом в різні періоди психотерапії.

 

Особливості застосування метафоричних асоціативних карт при роботі з дітьми

В роботі з дітьми кардинально інших способів застосування і вправ з метафоричними картами не існує. Особливості виникають лише у зв'язку з віковими особливостями (тобто рівнем свідомості, рефлексії, здатністю до вербалізації). Починаючи з 3-х років карти можуть використовуватися в терапії, розвитку і навчанні. Репертуар їх застосування досить вузький - створення історій, малювання, класифікація. Нам як фахівцям спосіб гри з картинками може розповісти про внутрішні переживання дитини. Але не варто відкидати і терапевтично самої гри. На доінтерпретаціонному рівні дитина через символи привносить у свідомість відображення своїх глибинних переживань і тим самим зрушує їх з «мертвої точки», запускаючи процес зміни. Знаючи побічно про події в житті дитини (спілкуючись з батьками), ми можемо точково формулювати інструкцію для гри. Вільна гра так само буде корисна тому дитина, як і дорослий, буде проектувати свої актуальні переживання. Ще особливості: + Діти бояться колод Persona, Personita. У цьому віці вони сприймають все буквально, поверхово. Красива людина - значить хороший, негарний - поганий. + Історії будують по-Якутськи («що бачу, то співаю»). + Дуже Суґестивно . Тобто дійсно вірять (і тим самим зцілюються), що страх можна намалювати і знищити та ін. До 7 років можливості використання карт в терапії збільшуються - дитина вже частково готова сприймати інтерпретації психолога. Тобто розповідаючи казку вона ще не може чітко сказати: «це схоже на те як я живу». Але з розшифровками типу: «Чи схожа сварка цих двох істот на твої сварки з сестрою?» готова погоджуватися. Звичайно багато в чому історії поверхневі, позбавлені характерів, але рефлексія вже формується. Підлітковий вік зі своїми яскравими і полярними переживаннями - благодатне поле для повноцінного застосування метафоричних карт (тобто з наданням можливості підліткові самому проінтерпретувати отримані комбінації і розклади). Відомо, що ресурс дитячої психіки - в її самолікуванні. Ігрова терапія - як один з основних напрямків психологічної допомоги дітям - гармонійно інтегрувала, взяла в арсенал метафоричні карти. Діти часто не просто розповідають історії, а намагаються оживити їх, програти.

 

Вправи

- Безпосередньо з картами (вправи)

- Розмальовування карт, домальовування (малювання навколо карти, разом з картою, додавання карті кольору)

- Ігри з картами (ігри-маніпуляції, ігри-ходилки, створення казки)

Напрямки роботи

- Діагностика

- Психокорекція

- Розвиток

Використання колод у грі чи вправі

- одна колода

- декілька колод

Вибір карт

- у відкриту (УВ) – вибір карти клієнтом, коли видно зображення ,

- в закриту (ВЗ) – коли карти перевернуті зображенням вниз.

 

Казкові колоди для дітей Колода карт «ECCO» («Экко»)

Для дітей від 2 р.

Це колода з 99 карт з абстрактними картинками, стимулюючими уяву. У перекладі з італійської «ecco» означає «ось, дивіться». ВПРАВА Разом з дитиною розгляньте кольори, форми, зразки. Нехай дитина вибере одну карту, яка їй сподобається, або витягне її навмання. Прикріпіть карту в центрі великого і щільного аркуша паперу, це може бути навіть ватман. Кольоровими олівцями, фломастерами, фарбами «розширюйте» свою картинку, продовжуючи візерунки, лінії, вигини абстрактного зображення. Коли аркуш паперу перетвориться на велику картину, карту можна прибрати і замалювати пусте місце. Гра тренує уяву, творчі здібності, допомагає виплеснути почуття дитини, розвиває асоціативне мислення.

«Чарівний сундучок» Для дітей від 2 р

Колоди «Казкові герої», «Чарівні істоти», «Чудові предмети» - це карти із зображеннями героїв казок, їхніх друзів-помічників у «звіриному» облич і предметів, наділених чарівними властивостями (чарівна паличка, золотий ключик, меч-кладенець ). Три колоди дозволяють грати в кілька десятків ігор, які описані в книзі Ірини Васильєвої «Книга казкових ігор« Чарівна скринька ». Приклад гри з колодою «Чарівні дари»: розкладіть картки з казковими персонажами і запропонуйте дитині подарувати кожному герою чарівний предмет, пояснивши свій вибір - чому саме такий подарунок, для чого він потрібен саме цьому героєві, в чому користь подарунка. Гра розвиває фантазію дитини, її здатність вставати на місце іншої людини і краще розуміти його. «Світ казкових історій» Джон и Кейтлин Мэттьюз Для дітей від 3р. 40 карт із зображеннями Чарівного світу, Повсякденного світу, Країни чарівників і Королівського двору призначені для твору дітьми і дорослими своїх чарівних казок. Великі красиві і добрі картинки. Персонажі казкових світів представлені в різних ситуаціях, що допоможе складати історії по картах. Можна вибрати потрібні для вашої казки карти і, розклавши їх у певному смисловому порядку, розповісти по них історію. А можна по черзі витягати по одній карті з колоди і вигадувати історію на ходу. У керівництві наведено п'ять казок, придуманих авторами по цих картах. Дорослий може читати казку, а дитина підбирати карти за змістом. Так само можна «ілюструвати» та інші улюблені чарівні казки дитини. Інші набори з цієї серії: «Морські історії», «Різдвяні історії», «Неймовірні пригоди».

«Morena» (Морена) Для дітей від 3 р.

Бразильський живописець деякий час жив з первісним плем'ям Шінгу в тропічному лісі і зобразив сцени з життя племені на картах. Ці карти доповнені другою колодою з відбитками ніг на піску, провідними до малюнків на карті або зникаючими від них. Картинки досить спрощені, тому прихиляють до себе малюків. Вправа Потрібно розкласти всі карти картинками вгору і запропонувати дитині згрупувати їх за темами: що роблять діти; на яких картах зображена робота; чим займаються люди; як люди пов'язані з тваринами. Додайте карти-сліди. Їх можна використовувати як містки від одного зображення до іншого. Які доріжки з слідів і в які зображення можуть привести нас або з якихось вивести? Виникаючі у дитини асоціації можуть служити відправною точкою для домашнього спектаклю або малюнка. За цих карт також можна складати прості та цікаві історії про забавних жителів лісу. Це дуже «мирна» колода, картинки повертають нас у далеке минуле. Карти допоможуть дитині розслабитися, заспокоїтися і відпочити.

«Mythos» (Міфи)

Для дітей від 5–7 р.

На картах цієї колоди зображені казкові і міфологічні герої, деталі і сцени з міфів. Це ще одна колода з сюжетними картинками, сприяє створенню ваших з дитиною власних історій і легенд. Домовтеся, скільки пропозицій (1 або декілька) буде складати кожен учасник гри. Можна домовитися і про тимчасові обмеження, наприклад, однієї або двох хвилинах розповіді. Перший гравець витягає карту з колоди, кладе на стіл і розповідає свою історію в теперішньому часі. Потім наступний гравець бере карту з колоди, кладе її поруч з попередньою і розповідає продовження історії. І так поки не закінчиться колода, при цьому історія повинна підійти до свого логічного завершення. Деякі зображення можуть збити з пантелику, перешкоджаючи гладкому течією сюжету. Насправді такі карти дають можливість розкритися творчому потенціалу, допомагають виникненню нових асоціацій, дають поштовх уяві. Ігри з цієї колодою спрямовані на розвиток фантазії, уяви, допомагають об'єднатися і відчути себе однією дружною сім'єю.

«Із скриньки минулого»

Для дітей від 5–7 р.

Асоціативні метафоричні карти «З скрині минулого» видавництва «Генеза». Карти «З скрині минулого» дозволяють пропрацювати сформовані переконання і правила життя клієнта, подивитися на свою дитячу Персону, спробувати зрозуміти мотиви і поведінка батьків, попрацювати над темою дитячо-батьківських відносин у цілому. Вправа з дитиною «Мій щасливий день» ВЗ. Знайти карту та розказати що на ній зображено, хто що робить, відчуває, як це нагадує твій день. УВ. Знайти три карти які зображують один з щасливих днів. Розкласти їх на столі та розказати що там зображено, як це нагадує про щасливий день дитини, коли це було, хто був поряд, що робили, що відчувала дитина тоді. З колоди емоцій можна знайти відповідні смайлики та поставити біля кожної карти, розказати хто що відчуває.

«Роботи»

Для дітей від 3–5 р.

Картки призначені насамперед для психологічної роботи з дітьми, підлітками та батьками, проте вони можуть ефективно використовуватися і в роботі з будь-якими дорослими. Проблематика може бути дуже різною: внутрішні конфлікти, образ себе в цілому і образ тіла зокрема, уявлення про близьких і про відносини з ними, зміни, адаптація до нових умов і т.п. Зображення окремих частин тіла поєднуються один з одним, так що можна створити «робота» з будь-яких карт, все одно вийде цілісна картинка. Можливість комбінувати різні деталі інтригує, дозволяє придумувати, фантазувати. «Псікрети» Для дітей від 7 р. Слоган колоди карт "Псікрети" звучить так: "Незвичайний спосіб пізнати один одного". За допомогою даних асоціативних карт процес пізнавання себе та іншого, дійсно, стає незвичайним і захоплюючим! Колода «Псікрети» призначена для терапевтичної роботи з сім'єю і парою, дитячо-батьківськими проблемами. Ефективною виявляється ця колода і в індивідуальному консультуванні. Крім інших можливостей, ця колода дозволяє «зібрати» свій набір характеристик, почуттів, особливостей, а також «набір» партнера, проаналізувати їх, глибоко «опрацювати».

«Ксенобіологія»

Для дітей від 5–7 р.

Асоціативно-символічні карти "ксенобіологія" Асоціативні картки «ксенобіологія» являють собою набір з 42 карт, що зображують неіснуючих тварин, їх сім'ї і дитинчат, предмети навколишнього світу. З їх допомогою можна вивчати особливості самопрезентації клієнта, досліджувати і змінювати поведінкові стереотипи. Це відмінний інструмент як для індивідуальної роботи з клієнтом, так і для роботи в групі. Також картки є важливою складовою однойменної гри "ксенобіології".

«Тваринні відносини»

Для дітей від 5–7 р.

Автор і художник - Катерина Мілютіна. Це нова колода асоціативних карт Інституту психотерапії «Я». Чудовий інструмент для роботи з сімейними парами, для роботи з дітьми та проведення індивідуальних консультацій. Цей набір - відмінна можливість працювати з різноманіттям емоційних станів, відігравати приховані переживання і знаходити нові алгоритми взаємодій. «Ксенобіологія» та «тваринні відносини»

Вправа «Знайомство» (що є в карті про мене)

УВ . вибрати карту з будь якою твариною та розказати все про неї (хто зображений, як звати, який, що робить, де живе, що любить, ….) .

Розмальовка – ксерокопії карт розмальовуються за задумом дитини, можна домальовувати недостаючі деталі чи частини тіла тварини.

«Я реальний, я ідеальний»

ВЗ . вибрати карту та розказати про тварину. УВ. вибрати карту «Якщо тварина перетворилась в майбутньому та стала ідеальною, то як би вона виглядала». Якщо такої тварини на картах не знаходиться, то її можна намалювати. Розказати про карти. Розмістити їх одна біля одної. УВ. Вибрати артефакт, який допоможе першій тварині перетворитись на другу. Розмістити його між двома картами та розказати як він буде застосовуватись, що саме потрібно зробити, щоб його застосувати чим саме він допоможе. Розказати історію про подорож та отримання артефактів (вибраного та підкинутого психологом). Вправа «мій світ» УВ. Вибрати карту із зображенням тварини. Розмістити її на листку А4 в будь-якому місці та навколо неї намалювати комфортне середовище – «так, щоб тваринка почувала себе добре». Тварину (ксерокопію карти) можна приклеїти на листок – в світ, або забрати та замалювати пусте місце. Презентувати картину. Розказати про свій світ.

Вправа «мій страх» (або інше почуття)

УВ. Знайти дві карти – себе і того що нападає, загрожує. Розказати про нападаючого – звідки він(вона,воно), як живе, чим харчується, як звати, для чого нападає, як та куди ховається? Чи можна помітити ознаки його наближення? Як та коли можна його задовольнити, як відігнати? Створити історію про те як будуть співіснувати ці тваринки. Вправа «Хто де живе» за мотивами діагностичної методики «Два будиночки» УВ. Дитина вибирає свою тварину та тваринки, які є один з одним в родинних чи дружніх стосунках, знайомі один з одним. Розказує хто кому ким приходиться. Потім на листочку А4 дитина малює червоний будинок для своєї тварини (психолог хвалить , постійно підкреслюючи про його красу, комфорт), потім пропонує заселити свою тваринку в будинок. Також можна поселити інших тваринок в свій будинок, яких захоче дитина. Коли 2-3 тварини вже поселені, то малюється будинок чорного кольору(не коментується який він) в нього також заселяються тварини і в цей будинок можуть переїжджати тварини з червоного, або навпаки. Рух тварин фіксується психологом та проводиться не символічна розшифровка. Висновки робляться безпосередньо, в червоному будиночку живуть ті, яким дитина симпатизує, «мешканців чорного будиночка» дитина цурається і психологічно відмежовується. При переселенні «мешканців» з одного будинку в інший потрібно враховувати пояснення дитини або формулювання питання (чиє бажання вплинуло на переселення). Найважливіше значення має те, куди дитина «поселила» тварин-батьків, -братів і -сестер. В якому будиночку перебувають тварина-вихователь. А також, чи присутні в червоному будиночку однолітки дитини тварини-друзі.

«Друзі та середа існування» (гра ходилка) корекційно-відновлювальна

1етап. (Інд) На ігровому полі розмістити всі карти по-черзі «хто де живе», розказати хто з тварин комфортно себе почуває, як харчується, виживає, з ким спілкується, від кого відчуває небезпеку, що буде робити в разі загрози. (групою) вибрати з колоди карт «свою» тваринку, розмістити її на ігровому полі, розказати як себе почуває, як харчується, виживає, з ким спілкується, від кого відчуває небезпеку, що буде робити в разі загрози.

2етап. (як інд. так і групою) Кожна дитина по-черзі кидає ігровий кубик та робить відповідну кількість ходів, опиняючись у незнайомому та не комфортному для тварини середовищі – розказати як буде виживати, діяти , з ким подружиться,… На ігровому полі розміщені артефакти, якими дитина може скористатись в будь який момнт «небезпеки» для її тварини. Виграє та дитина, яка перша обійде коло та опиниться «вдома» , вигукує всі додому – діти повертають карти на вихідне положення та розказують що відчувають тварини після подорожі, що сподобалось, а що ні, як застосовували артефакт чим саме він допоміг.

Вправа «Моя сім’я»

Колоди карт «ксенобіологія» та «тваринні відносини»

УВ. Дитина вибирає 1-3 карти сімейство тварин, розміщує їх на стандартному листку паперу та розказує про кожного члена родини окремо та разом. Хто як себе почуває. Додатковий листок з простором для дій дозволяє персонажам рухатись, на них малюються будиночки та тварини можна заселяти як в один так і в різні будинки (нори,водойми,…), ставати один біля одного так як зручно. Від головного ( Я дитини) героя дитина малює доріжки до інших членів родини – хто до кого ходить в гості.

Терапевтична гра «Мій день»

УВ. Дитина вибирає свою дорослу тварину та дитинчатко (колоди ксенобіологія та тваринні відносини) всі інші карти розділяються на дві групи – ті що подобаються і ті, що ні. На ігровому полі розміщується одна група тваринок та вибрані карти. Дитина може пересувати «свої» карти по полю, а психолог «підкидає» різкі карти на поле , спостерігає реакцію дитини, «дозволяє» скористатись артефактами для допомоги в існуванні поряд з некомфортними тваринами. Повтор співіснування в оточенні некомфортному, з поступовим «приходом» тварин, що подобаються. Психолог направляє гру на схожість з режимними моментами дитячого закладу чи спілкування в родині, в дитячому колективі, тощо.

Like it