майдан. травми та ретравматизація

"Коли людина відчуває біль - вона жива, коли відчуває чужий біль - вона Людина!"

Вічна память всім загиблим в Києві 2014р.

 

     

     Ось вже три місяці ми з вами спостерігаємо феномен впливу Майдану, як відображення політичної кризи виконавчої влади в Україні, на процеси в соціумі, в економіці і в сім'ях.

        В ці дні досить часто доводиться  зустрічатися з переживанням у людей гострої травми і ретравматізацій . Навіть ті люди , які проживають події останніх днів далеко від епіцентру , щодня стикаються із зміною звичної картини світу . Кожен день Інтернет і телевізор інформують , що на вулицях можуть убити і вбивають , що в столиці - барикади , одним словом , що жити - небезпечно. Резонансну травму , таким чином , отримують всі. Навіть ті , хто не був активним учасником подій . Картина світу різко змінюється. Люди , які мали травматичний досвід, пов'язаний з насильством , тортурами , насильницькою смертю близьких , отримують ретравматізацію . На рівні почуттів це переживається як шок , невіра в те, що відбувається і трохи пізніше - гнів , агресія. Чим, власне , пояснюються  спалахи насильства , про які ми читаємо й чуємо . Також сильні почуття страху і відчаю. Безпорадність , безсилля на щось вплинути - ось ще одне часте переживання . Багато людей витісняють ці емоції і живуть , начебто , звичайним життям . Але , оскільки емоції є - настає незрозуміла тривога чи дратівливість. Часто її раціоналізують , тобто - пояснюють собі чимось іншим . Наприклад , частішають сварки. Або виникає тривога про своє робоче місце - чи буде воно збереженим ? Хоча об'єктивних підстав турбуватися про своє підприємство і особисто свою роботу у цієї людини , начебто , немає. Дуже багато випадків порушення сну. Загострилися фобії і почастішали конфлікти. Декомпенсовані неврози . Загалом ми зараз зустрічаємося з масовою шокової травмою. У когось - гостра травма , а у когось - вже ПТСР починається (посттравматичний стресовий розлад) , з початку подій досить часу минуло. Ще одна сторона медалі - тривожність . І об'єктивна - тому що люди турбуються про своїх близьких і друзів, про роботу, про гроші , які в банках лежать ( всі бачили черги в банкомати ?) , Про майбутнє країни , в якій ми всі живемо. І невротична , тому що люди , схильні до тривожних розладів зараз в більшості своїй декомпенсовані і отримали загострення .                           

           Непередбачуваність і небезпечність , в принципі , важке переживання для людини. У ситуації тривалої невизначеності та небезпечності можна порадити піклуватися про поточний , моментальний комфорт. Звертати увагу на те , щоб вам не було холодно або голодно або ще якось так , що тіло несвідомо сприйме це як " небезпечність " . І , коли приходить напад тривоги , думки про непередбачуваність ситуації , терміново повертатися в "тут і зараз":  " Ось , зараз , в цю хвилину я сиджу , п'ю чай , перебуваю в рідній квартирі , за стінкою спить дитина , навпаки сидить чоловік , мені тепло , я сита , на мені улюблений домашній костюм , а в руках у мене - тепле і красиве горнятко . Ноги мерзнуть - одягну шкарпетки. Вже не мерзнуть " . Якось так .    Тобто , з думок про непередбачуване майбутнье , про небезпеку повертатися в поточне , зрозуміле та  справжнє. Піклуватися про прості речі , про комфорт в поточну хвилину . Це буде знижувати невротичну тривогу. Якщо ви стали учасником або свідком подій , які вас вразили , викликали відчуття небезпеки для життя , розгубленості , тривоги , і ці почуття не проходять або , навпаки , якщо ви самі дивуєтеся своєму неприродньому спокою - можливо , ви отримали шокову травму. У цьому випадку має сенс звернутися до психотерапевта. Шукайте кризисологів , якщо подіям буквально до декількох днів. Або просто психотерапевтів , які працюють з шокової травмою і ПТСР ( посттравматичним стресовим розладом ) Те ж саме варто зробити , якщо у вас наступили порушення сну , тривога , депресія , виникли страхи , панічні атаки , напади гніву і відчаю. Або якщо ви не можете звільнитися від спогадів і думок про якісь події або обставин. Те ж саме - якщо розвинулися реакції уникнення - тобто , наприклад , якщо важко піти на вулицю , на  якій сталась травмуюча  вас подія. Або ніяк неможливо про неї згадувати. Це - симптоми розвитку ПТСР. Краще звернутися з ними до психотерапевта , не затягуючи .

            "Не дай вам Бог жити в епоху змін!" Оскільки нам з вами "пощастило" жити в такий час, можливо, саме зараз настав час усвідомити, що у житті головне. У цей момент, коли будь-якої миті можна втратити все, легко зрозуміти, з чим можна попрощатися без жалю, а що ви не готові втратити нізащо.          

   ​Згадайте, як давно ви говорили своїм близьким, що ви їх любите.

Чи не час сказати це знову?      

Like it