Знай, люби, бережи!


Знай, люби, бережи

(Навчально-виховний захід)

 

    Мета. Закріпити знання дітей про природу. Формувати вміння і навички спостерігати за природою. Розвивати пізнавальні інтереси, логічне мислення, мовлення, творчі здібності.Виховувати бережливе ставлення та турботливе ставлення до природи, почуття відповідальності, бажання дорожити дружбою.

    Обладнання. Спів птахів (звукозапис), пам’ятки  друзів природи, картки для гри, ілюстрації рослин.

Хід заняття

    I. Організація класу.

     Немає кращої землі, ніж наша! Любимо ми її зелені ліси, розлогі ниви, широкі ріки, міста і села в квітучих садах.

     Найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю викликає спілкування з природою. Кого з вас не схвилював шелест гаїв, шепіт голубої води, запах і розмаїття квітів. Спів дзвінкоголосих птахів. Усе це дороге і миле нашому серцю. Це наша рідна природа. Та й ми самі – частиночка її. Людина сильна і могутня. Вона освоює космос, цікавиться життям на інших планетах, проникає в надра землі. Але якою б сильною людина не була, вона завжди повинна гуманно ставитись до всього живого.

     Якою ми залишимо природу для нащадків? Чи почують вони спів соловейка в гаю, чи відчують духм’яний аромат чебрецю? Чи зможуть посмакувати солодкою полуничкою? Бо інколи природа, як поранений птах, кличе на допомогу.

     То ж сьогодні ми хочемо ще раз повернутись обличчям до природи, захотіти її вивчати, любити та берегти.І назвемо наш захід „Знай, люби, бережи”.

      Ми проведемо змагання і визначимо самих кращих любителів природи.

     

    II. Привітання команд.

   Команда «Ромашка»                                              Команда «Конвалія»

       Хай сьогодні у цім класі                           Ми ще малі школярики,

       Буяє радість і веселий сміх.                      Не все ще розуміємо.

       І щоб команда наша                                              Та виграти сьогодні

       Потішила усіх.                                                          Ми дуже-дуже мріємо.

     

    III. Жеребкування.

     Яка команда перша складе слово, та і розпочне гру. А означає це слово назву рослину, яка є символом України.(Букви написані на картках.)

                   1 команда                                          2 команда

                    В Е Р Б А                                        К А Л И Н А

    

    IY. Конкурси – змагання.

     1. Хто більше?

     Гравців команди по одному проходять певну відстань, з кожним кроком називаючи дерева, кущі, трав’янисті рослини, гриби.(Кожному дається різне завдання). Перемагає та команда, учасник якої подолає більшу відстань, назве більше слів.

    

     2.  Хтошвидше?

     Кожній команді пропонується розплутати порівняння з назвами тварин. Завдання знаходяться в конвертах, які обирає для команди капітан. Назви тварин, які зустрічаються в порівняннях, записані на великому плакаті.

               1 команда                                          2 команда

         Дужий, як заєць.                                 Вірний, як лис.

       Кучерявий, як слон.                            Колючий, як ведмідь.

       Боязкий, як вовк.                                 Хитрий, як миша.

       Голодний, як віл.                                 Неповороткий, як пес.

       Здоровий, як риба.                              Впертий, як їжак.

       Мовчазний, як баран.                         Маленький, як осел.

     3. Ерудит.

     Гравцям кожної команди  по черзі задають запитання. Перемагає та команда, учасники якої дадуть найбільше правильних відповідей. Якщо гравці однієї команди не знають правильної відповіді, то на запитання може відповідати команда суперника і за це отримати додатковий бал.

– Яка найвища тварина на Землі? (Жираф)

– Яка найбільша тварина на Землі? (Слон)

– Який птах годує своїх малят молоком? (Пінгвін)

– Яка тварина ніколи не спить? (Дельфін)

– Яка тварина має найгучніший голос? (Крокодил)

– Найбільша кішка на Землі. (Тигр)

– Якого птаха називають лісовою кішкою? (Сова)

– Якого птаха називають «саніраром лісу»? (Дятла)

– Де у коника-стрибунця вухо? (На нозі)

– Яка тварина носить на собі будиночок? (Равлик, черепаха)

     4. Пташиний базар.

     Учасникам команд пропонується імітувати голос пташки. Перемагає команда, яка найбільш вдало відтворила голос.

               1 команда                                          2 команда

         СОВА, ЗОЗУЛЯ                             ПІВЕНЬ,  СИНИЧКА

             5.Лікарські рослини

– Як часто ми звертаємось до зеленої аптеки? Що це таке?

Кожна команда повинна цікаво розповісти легенду про якусь рослину та визначити лікувальні влативості цієї рослини.(Завдання дається заранн).

      

     Легенда1.  Ч И С Т О Т І Л

       Давно колись жила  в підгірянському селі жила дівчинка Марічка. Жила бідно з матір’ю вдовою, працювала тяжко з раннього ранку до пізньої ночі. А вродою дівочою була як пава мальована. Закохався в Марічку син сільського багатія – Олекса. Покохав Марічку щиро.

       Старий багатій від люті аж синів. Кричав на сина. Та Олекса стояв на своєму. Тоді старий пішов до відьми. Заплатив їй великі гроші, аби вона якусь болячку наслала на Марічку.

       І стара відьма зробила свою чорну справу: наворожила, нашептала та й укрилося Марійчине біле личко бородавками.

       Плаче дівчина, людям на очі боїться показатися.

       Дізнався про те Олекса, засмутився тяжко. Але не сидів склавши руки: пішов до доброї ворожки і розповів їй про своє лихо.

       Ворожка дістала пучок сушеного зілля і сказала:

       – Віддаси Марічці, нехай зварить його в полив’яному горщику. В тому відварі нехай тричі вмиє лице та промовить: „Зілля-зіллячко зелене, забери болячку від мене. Поки сонце зійде, хай болячка пропаде і на відьму перейде”. А лице Марічки стане від того чистим і гарним, бо зіллячко це люди чистотілом називають.

       Відніс Олекса Марічці зілля і вона зробила так як нарадила ворожка. І тільки-но зійшло сонце, як Марічка знову стала вродливою.

       А в тій же порі  завила стара відьма в своїй хаті, дряпаючи лице, на якому з’явились ті самі бородавки, які наслала вона на дівчину. 

      

     Легенда2. Б У З И Н А   І  Б У З О К

       Жив старий-престарий чоловік Жив самітньо. Мав тільки одного-єдиного сусіда – бузька на стрісі своєї хати. Бузько жив із своєю бузьчихою. Вони виводили троє-четверо бузьченят і вчили їх літати.

       Одного разу молоде бузьченя не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало у глибоку прірву, зламало собі ніжку і крило пошкодило. Бачив те нещастя старий чоловік. Підібрав пораненого птаха і приніс його до себе. Місяць виходжував його, а коли ніжка і крило зовсім зажили, виніс надвір і відпустив до пташиної родини, яка вітала його радісним клекотанням… Восени полинули бузьки в далекий вирій Минула зима…А коли з-за гір повіяли теплі весняні вітри, повернулися знову до хатини старого. Той, якого врятував він від загибелі, і його молода бузьчиха.

    І   кожне з них принесло у дзьобі по зернині. Поклали ті зернята на долоню старому, і зрозумів він, що не прості то зерна. А чарівні.

       Оту зернину, що приніс бузьок, посадив старий біля хати, а ту, що принесла бузьчиха – над кручею. Поливав їх водою із джерела. І зросли з тих зерен небачені тут кущі. Зацвіли вони в травневу пору пахучими квітами: бузьків кущ – фіолетовими кетягами. А бузьчишин – білими, схожими на парасольки, суцвіттями. Тоді й назвав той чоловік бузьків кущ бузком. А бузьчишин – бузиною. Бузок веселив зір своїм цвітом, а бузина дарувала старому цілющі ліки від багатьох хвороб.

     Легенда3. Л И П А

       Жила собі козачка Горпина і мала вона двох синів. Ніби від серця їх відривала, виряджаючи на Січ.

       – Дуже  важко  мені   виряджати  вас,  але  йдете  ви  на святе   діло  –  боронити   нашу  землю.Не  осоромте  ні пам’яті  батька,  що загинув, ні землі, яка вас зростила, А  щоб  пам’ять  про  вас  лишилась,  посадіть  поруч   з батьковою   могилою  ви  по  липці,   я  буду  приходити  до них і молитись за  вас. Коли будуть в’янути листочки,   то знатиму, що  важко  вам,  коли пробиватиметься  сік  із  котроїсь з  них,  знатиму,  що поранений один із вас, як  стануть  всихати,  знатиму,   що  немає   вас   на   світі. Поливатиму  їх  сльозами  своїми, щоб  ожили. Скільки   посаджено лип, стільки мужів пішло на війну.

    

     Легенда4. Ш И П Ш И Н А

       Колись молода козачка покохала завзятого, сміливого  юнака. Поклялись вони у вірності на все життя Однак станичний отаман, якому давно приглянулась юна козачка, відправив юнака на військову службу. Розстаючись з коханою дівчиною, той віддав їй свій невеликий вірний кинджал.

       Тільки провели парубка в армію, як станичний став примушувати дівчину вийти заміж. Однак весілля не відбулося. Наречена  вискочила із-за весільного стола і метнулася надвір, де подарованим кинджалом наклала на себе руки. Там, де впали краплини крові на землю, виріс красивий кущ з прекрасними квітами. Коли отаман побачив дивну рослину, то захотів зірвати з неї квітку. Але тут весь кущ раптом наїжився гострими колючками. Злодій поколов ними руки, однак зірвати квітку так і не зміг.

       Восени квітка покрилась яскравими плодами. Якось зупинилась біля неї хвора бабуся і раптом почула тихий голос: „ Зірви мої ягоди, бабусю, і приготуй із них чай. Не бійся гострих шипів, вони призначені для злих люде”. Набрала старенька плодів, випила приготовлену із них настойку і відчула, нібито на десять літ помолоділа. З того часу люди стали вживати шипшину з лікувальною метою.

     6. Загадковий конкурс.

     На дереві гойдається,

     Жупан колючий має,

     На літо одягається,

     А восени скидає. (Каштан)

                                  Голки має коротенькі,

                                  Всім знайомі ці гілки

                                  Й шишки довгі, мов свічки. (Ялинка)

       Відгадай, як звать наш дім,

       Все про нього розповім.

       Стовбур жовтий, мов янтар,

       Досягає стелі й хмар,

       І колючі, й довгі й тонкі

       На гілках зелені голки,

       Шишок безліч, та маленькі,

       І не довгі, а кругленькі. ( Сосна)

                                  Я не груша, і не слива,

                                   Але кажуть, що вродлива.

                                  Я стою у срібнім листі,

                                  У червоному намисті. (Калина)

       Яке дерево–лікар дало назву літньому місяцеві? (Липа)

       Яке дерево, найбільш оспіване Т.Г.Шевченком, є символом України, а також визначником води на землі ? (Верба)

                                  Живе один батько і тисячі синів має,

                                  Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб)

       Хто у нашому гайочку

       Носить біленьку сорочку,

       У тонесенькі кіски

       Вплітає жовтії стрічки?

       А панчішки в чорну риску

       Прикрашають її взимку.

       В неїї листячко, мов слізка,

       Як зовуть її…(берізка)

       7. У світі тварин.

     По одному учасникуи команди мають жестами, рухами, мімікою

показувати тварину так, щоб гравці цого команди впізнали і назвали її.

                   1 команда                                          2 команда

                   МАВПА                                             ВЕДМІДЬ

                   ПІНГВІН                                            ХОМ’ЯК

                   ЗМІЯ                                                  КЕНГУРУ

                   КІТ                                                     СОБАКА

                   СОВА                                                ЛИСИЦЯ

     8. Художник.

     За сигналом перші гравці кожної команди починають малювати маркером обраного кольору якусь пору року. Потім по черзі передають маркер всім іншим гравцям. Ті продовжують малюнок. Перемагає команда, яка найкраще змогла зобразити обрану пору року окремим кольором.

     9. З якого дерева листки?

     Дітям пропонується впізнати з якого дерева листки.

     10. Аукціон думок «Книга скарг Природи».

     –  Що запишуть рослини в Книгу скарг? (1 команда)

     –  Що запишуть птахи і тварини в Книгу скарг? (2 команда)

     (Вчитель розповідає про Червону книгу).

     11. Пісенний конкурс.

     Перемагає команда, яка пригадає і заспіває більше уривків з пісень. В яких зустрічаються назви рослин або тварин.

 

       Y. Підбиття підсумків змагання.

       YI. Фізкультхвилинка – тренінг.

1.Якщо ви смітите на вулиці – почухайте собі носик.

2.Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть три рази.

3.Якщо ви не спалюєте сміття у дворі – плесніть три рази у долоні.

4.Якщо не викидаєте пластикові пляшки та не розбиваєте склянні – погладьте себе по голівці.

5.Чи ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми села?  Якщо так, підніміть дві руки.

6.Чи болить у вас душа, коли бачите зламану гілку або молоде деревце? Якщо так – покладіть руку на серце.

7.Якщо хочете дружити, бути в злагоді з природою, то потисніть один одному руки.

 

     YII. Музей природи „Цікавинки”.

1.    Береза випаровує за день 6 відер води, дуб – 17.

2.    Людині на добу треба 960 л кисню. Стільки виділяє його 5 молодих дерев.

3.    1 т макулатури врятує від вирубування 0,4 га лісу.

4.    20 кг макулатури зберігає одне дерево ( 1 підручник).

5.    Папір гине в лісі 2-3 роки, консервна банка – 50, поліетиленовий пакет – 200 років, скло – понад 1000 років.

       Який висновок зробимо?

               Йтиму садом, полем, а чи лугом,

               Буду я природі другом.

               Не столочу навіть трави.

               Я скажу їй: «Зеленій, живи!»

                                  Коли лісом буду я іти,

                                  Теж посію зерно доброти.

                                  Побажаю дереву чи пташці,

                                  Щоб віки жили у мирі й щасті.

               Бережіть природу, любі діти,

               Я до цього всіх вас закликаю.

               Хто байдуже ставиться до неї,

               Той у грудях серденька не має!

                                  А якщо його немає в грудях,

                                  До природи він байдужий буде,

                                  Пам’ятаймо це і я, і ти,

                                  Маймо в серці зерна доброти.

 

    YIII. Пам’ятка друзів природи.

1.    Не ламай гілки дерев і кущів.

2.    Не пошкоджуй кору дерев.

3.    Не руйнуй мурашники.

4.    Не рви квітів.

5.     Не руйнуй пташині гнізда.

6.    Не лови диких тварин і не принось їх додому.

7.    Не вбивай живе.

8.    Взявши у природи – компенсуй втричі. Зрубав дерево – посади три.

 

     IX. Підсумок заняття.

     Сьогодні заняття пройшло цікаво. Мені приємно було спостерігати за вашою роботою. Ви справді змогли розкрити дивосвіт природи, вивели закони збереження природи. Ми зможемо не лише її примножувати, а й зберігатим.

               Ми посадимо липи і клени –

               Буде наше село все зелене.

               Ми посадимо в полі тополі,

               Хай вони зростають поволі.

                                  Ми обсадимо школу бузками,

                                  Обсіємо площу квітками.

                                  Хай ростуть дерева і квіти,

                                  Мов здорові, радісні діти.

               Дерева зростатимуть з нами,

               Шумітимуть листом, гілками.

               Хай росте при долині калина

               Хай цвіте, розцвіта Україна.

                                  Якщо людина добре серце має,

                                  Вона іде у світ добро творить.

                                  В її очах любов і ласка сяє,

                                  Така людина сонечком горить!

     Будьте, діти, і ви маленькими сонечками, саджайте ліси, очищайте джерела і ріки, любіть свою матінку-Землю і вона вам відповість любов’ю і щедрістю. І будуть на нашій Землі мир та злагода.

     (Діти виконують пісню «Це моя Україна», слова А. Камінчука, музика М. Ведмедері).

Подобається