Вживання коми, двокрапки, тире у безсполучниковому складному реченні. Тренувальні вправи


Тема: Вживання коми, двокрапки, тире у безсполучниковому складному реченні. Тренувальні вправи

Мета: удосконалення в учнів уміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення з різними смисловими відношеннями, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням коми, двокрапки, тире;

розвивати творчі вміння відновлювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями відповідно комунікативного завдання;

виховувати комплексну особистість, повагу до таланту митців художнього слова.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок з елементами узагальнення.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння крилатих висловів, що мають будову безсполучникового складного речення.

Культура мовлення і стилістика: особливості інтонації безсполучникових складних речень.

Обладнання: картки із завданнями, кубики, фішки (червоні, жовті, сині); «Колесо фортуни», вислови видатних людей.

Форма проведення: групова, використання інтерактивного методу навчання «Колесо фортуни».

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення з темою і завданнями уроку.

Мотивація навчання.

На дошці вислови відомих людей. Подумайте, який з цих висловів підходить до сьогоднішньої теми. Арґументуйте свою відповідь.

1. «Кращий спосіб зберегти пам'ять про добрі справи – повторювати їх». Л. Таран

2. «Слово скаже – соловей заспіває»  Народна мудрість

3 . «Хай оживає істина стара: людина починається з добра». П. Забашта

4. «Я знаю: більше ніж любов, тільки серце матері». М. Сінгаївський

5. «Як довго ждали ми ….

Уклін чолом народу,

Що рідну мову нам зберіг

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг»

Олександр Олесь

ІІІ. Використання системи практичних завдань, спрямованих на формування пунктуаційних умінь і навичок.

Інтерактивна технологія навчання «Колесо фортуни».

Учні поділені на три команди (можна і більше), на столах лежать кубики із цифрами (номерами завдань). На дошці висить «Колесо фортуни» і три фішки на магнітах трьох кольорів (кольорів кубиків і команд). Один член команди (по черзі) кидає кубик і називає номер завдання – учитель видає завдання, і команда приступає до роботи. Потім представник від команди озвучує відповідь, а члени інших команд уважно слухають, чи правильна відповідь. Якщо знаходять помилку і виправляють її, то їхній команді зараховується бал. За правильну відповідь фішка команди переміщається на таку відстань, який номер був завдання. Виграє та команда, яка дійде до фінішу раніше за всіх.

Примітка: «Колесо фортуни» містить «пастки» і «преміювання» у вигляді стрілочок від однієї цифри до іншої (вниз чи вверх). Це надає азарту і зацікавлення.

Завдання

Конверт № 1(синій).

Виберіть речення, де треба ставити тире між частинами БС речення

1) Посієш впору збереш зерна гору. (Нар. творчість)  2) Ти зійди на гору брате і поглянь на схід стали світлі наші хати і просторий світ. (Я. Колас) 3) І добре синові в нього є мати. І добре матері в неї є син. (А. Малишко) 4) Не плюй в колодязь пригодиться води напиться. (Л. Глібов)  5) Перемога прийде але не сама її треба ще здобувати. (Ю. Смолич)  6) Я пам’ятаю на Дніпрі од берегів так пахли трави. (М. Сосюра) 7) Поглянув я на ягнята не мої ягнята. Обернувся я на хати нема в мене хати. (Т. Шевченко) 8) Здобудеш освіту побачиш більше світу. (Нар. творчість)

Конверт № 1 (червоний).

Виберіть речення, де треба ставити двокрапку між частинами БС речення

1. Кращий спосіб зберегти пам'ять про добрі справи повторювати їх. 2. Чистота і лад у домі тиша і спокій усе залежить тільки від мене. (Л. Таран) 3. Квітів море. (В. Врублевська). 4. Ні, такого не намалюєш тільки побачити зможеш. (М. Стельмах) 5. А вгорі легенькі хмарини в синьому небі. 6. Ой! Краплі мов горох! Тікаймо дощ! (Б. Бобир) 7. Навколо ставка верби густим інком. (Григорій Тютюнник) 8. Небо оновляється засиніло зовсім по-весняному. (О. Гончар) 9. І став довгожданий ранок теплий прозорий щедро обсипаний позолотою сонця. (Я. Баш)

Конверт № 2 (синій)

Вибери речення, де треба ставити двокрапку між частинами БС речення

1. Хай оживає істина стара людина починається з добра (Л. Забашта). 2. Василь стояв і думав що ж тепер йому робити? (Панас Мирний). 3. Тепер вони помінялись місцями за кермо сів Заболотний (О. Гончар). 4. Ксенія була обдарованою дівчинкою я щодня насолоджувалася класикою у виконані юної піаністки (Г. Паламарчук). 5. Вже пахло морем ось-ось воно мало з’явитися із-за обрію (О. Гончар). 6. Не вчи плавати щуку щука знає цю науку (Нар. творчість). 7. Далеко на сході стало червоніти небо сонце сходило (О. Маковей).

Конверт № 2 (зелений)

Перебудуйте і запишіть безсполучникові складні речення, помінявши місцями прості речення і вносячи в них при потребі певні зміни (Зверніть увагу на розділові знак.)

1) Не буде птахів – серце людське стане черствим (М. Стельмах) 2) Не кидай іскри в солому: і саме згорить, і село спалить. (Нар. творчість) 3) Бачу здалека: хвиля іскриста на синьому морі. (Леся Українка) 4) Люди до неї говорять – не чує, не слухає. (Марко Вовчок)

Конверт №3 (синій)

Перебудуйте складнопідрядні речення в складні безсполучникові й запишіть, ставлячи й обґрунтовуючи розділові знаки.

1. Ми пішли швидше, тому що дощ посилювався. 2. Я пояснив, що Микола Петрович доводиться мені дядьком. 3. Густа соковита трава росла по берегах озера, тому що тут було досить волого.

Конверт №3 (зелений)

Перебудуйте складнопідрядні речення в складні безсполучникові й запишіть, ставлячи й обґрунтовуючи розділові знаки.

1.Стежка вигиналася знаком питання, бо треба було обминати вишню і розбитий навколо неї квітник (І. Сенченко). 2. Чути, як скачуть десь поміж верховіть невгамовні білки і падають з дубів достиглі жолуді, немов янтарне намисто (І. Цюпа).

Конверт № 4 (синій)

І.Прочитайте речення, визначте їх вид; з’ясуйте смислові зв’язки між частинами.

ІІ. Перебудуйте подані речення в синоніми сполучникові складносурядні й складнопідрядні, визначте їх види.

1. Сніг швидко почав танути – скрізь з’явилася вода. 2. Снігом замело дорогу – йти було важко. 3. Сподівалися на цікаву гру – на стадіоні було повно народу. 4. Попросять вас про допомогу – допоможіть.

Конверт № 4 (зелений)

І.Прочитайте речення, визначте їх вид; з’ясуйте смислові зв’язки між частинами

.ІІ. Перебудуйте подані речення в синоніми сполучникові складносурядні й складнопідрядні, визначте їх види.

1. Я підніс сірника – газ спалахнув. 2. Раптом лунає катастрофічний стук і шум – розвалюється айсберг (О. Довженко). 3. Дощ іде з самого ранку - вийти з хати неможливо. 8. Приїхали до лісу – зійшло сонце (Григорій Тютюнник)

Конверт № 5 (с). Спишіть речення, пояснюючи розділові знаки.

1. Сказано – роблено. (О. Довженко). 3. А я прислухаюсь: чи не рипнуть двері (М. Коцюбинський). 4. Переконатися пора: зробиш зло – не жди добра (Д. Білоус) 5. Досить повіву південного теплого вітру – і зими як не бувало.

Конверт № 5 (з).

Спишіть речення, пояснюючи розділові знаки

1. З прозорого неба по-літньому світило сонце, жодна хмарка не заступила його. (З тв.. М. Сидоряка). 2. Леся розплющила очі: на віконці вигравали сонячні промені, а поруч, за десяток метрів, шуміло море ( М. Олійник). 3. І ще пам’ятаю: був гарний літній день; все навколишнє здавалося прекрасним: сад, город, соняшники, і ниви за городом (О. Довженко). 4. Згадую: так я в дитинстві любив вибігати вранці із хати: тільки послухати шелести нив, з вітром пісні поспівати (Олександр Олесь).

Конверт № 6 (с)

Із кожної пари простих речень утворіть 2 безсполучникових: одне – з двокрапкою, інше – з тире; прочитайте їх, додержуючись відповідної інтонації.

1. На морі знялася буря. Хвилі здіймалися чимраз вище й вище… (О. Іваненко). 2. Ми вирішили залишитися вдома. Надворі сильна ожеледь. 3. Я став прислухатися. За дверима чулися чиїсь кроки. 4. Годинник пробив одинадцяту. Час лягати спати.

Конверт № 6 (з)

Прочитайте, усно визначте види речень. Перебудуйте їх у складні безсполучникові й запишіть, ставлячи й обґрунтовуючи розділові знаки.

1. Коли закінчу школу, тоді вступлю до інституту. 2. Якщо хочеш мати здоровий дух, тримай здоровим тіло (Василь Шевчук). 3. Брехня мов куля зі снігу, бо що далі котися, то більша стає. (Нар. творчість) 4. Він пішов пішки, тому що море було поруч. 5. Сонця не було видно, тому що його затулили хмари. 6. Я роздивився і побачив, що ніде не було жодної людини. 7. Вона хотіла малювати, але не знайшла фарб.

IV. Підсумок уроку.

Оцінювання.

Бесіда

1. Що виступає засобом зв’язку в БСР?

2. Які смислові відношення властиві БСР?

3. До яких сполучникових складних речень синонімічні БСР, між частинами яких уживається двокрапка, тире?V. Рефлексія (на дошці висять сходинки, учні оцінюють свої знання з даної теми, записуючи на листочках і вішаючи на відповідну сходинку)VІ. Оцінювання. VІІ. Домашнє завдання:

Скласти міні - есе з використанням БСР.

Використані джерела:

1. Пометун О.І.,Ю та ін.. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науково методичний посібник. – К.: А.С.К., 2005. – 192 с.

2. Буракова О. Одновимірність підходів – для учнівського розмаїття чи проти?//УМЛ. – 2004. – Ч.5

3. Інтерактивні технології навчання: практика, досвід. Методичний посібник // Автори О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: АПН, 2002

Подобається