Визначення роду і відмінка прикметників з іменниками


Тема: Визначення роду і відмінка прикметників з іменниками

Мета: поглиблювати знання учнів про прикметник, його значення у мовленні, зв’язок з іменниками; закріплювати вміння визначати рід і відмінок прикметників з іменниками; розвивати зв’язне мовлення, мислення.

Виховувати любов до природи , бажання її зберегти.

                       Хід уроку

І, Актуалізація опорних знань

  1. Вступне слово вчителя
  • Сьогодні у нас урок незвичайний
  • Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну природи в країну погоди

В країну чудової рідної мови.

  1. Очікування
  • Що ви очікуєте  від сьогоднішнього уроку?
  • Продемонструйте за допомогою сигнальних карток.

? – дізнатися нове

! -  показати себе

+ -  запам’ятати

  • Я думаю, що протягом уроку ваші очікування справдяться.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

  • Будемо закріплювати вміння визначати рід і відмінок прикметників з іменниками.
  • Виконувати завдання нам допоможуть сніжинки(план уроку)

                               ПЛАН

    1.Сніжинка – каліграфічна хвилинка

    2. Сніжинка – грайлива крижинка

    3. Сніжинка – коментована п’ятихвилинка

    4. Сніжинка – фізкультхвилинка

     5. Сніжинка – натхнення хвилинка

    6. Сніжинка – цікавинка

    7. Сніжинка – мірку валочка

 

ІІІ. Повторення вивченого

  1. Каліграфічна хвилинка

Зи  им  зм  ма  ам

Загадка.  Завітала в гості

                 Красуня біла, чарівна

                 Блискуча, морозна, люта і тріскуча.

-Правильно ! Якщо уважно слухали, то запишіть використані  у загадці прикметники. (Біла, чарівна, блискуча, морозна, люта, тріскуча)

- Подивіться у вікно і скажіть, які ще можна дібрати прикметники, що характеризують зиму?

Зима – похмура, сумна, суха, вітряна, весела.

  • Знайдіть серед всіх прикметників близькі за значенням

( люта, морозна, холодна)

  • Як називаються ці слова? (синоніми)
  • А чи є серед них антоніми? ( весела – сумна)
  •  Саме взимку до кожної оселі приходить багато свят.
  • А які зимові свята ви любите?

(Миколая, Новий рік, Різдво)

  • Хто несе веселий сміх розсипаючи на всіх? ( Новий рік)
  • А без чого не можна уявити Новий рік?( Без ялинки)
  • Усе, що я вам розповім трапилося напередодні Нового року на Північному полюсі. Коли Дід Мороз і Снігуронька готувалися в дорогу, щоб привітати всіх зі святом, морозний вітерець приніс телеграму «Дуже чекаємо на вас. Прикметники»
  • А хто такі прикметники? – запитав Дід Мороз у Снігуроньки.
  • Прикметники …..
  • Та налетіла хуртовина і всі слова забрала з собою, лишаючи нам тільки початок вислову.
  • Що ж могла розповісти Снігурочка про прикметники Діду Морозу?
  1. Сніжинка – грайлива крижинка
  • Пропоную вам гру  « Відкритий мікрофон»
  • Відповідь починайте словами « Я знаю , що…»

(діти передають мікрофон ланцюжком, називаючи  все, що знають про прикметник)

 

 

 

 

 

 

 

Узагальнення знань  про прикметник (таблиця на дошці)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • То яка ж була відповідь  Діда Мороза?
  • Чи погодився він поздоровити прикметники зі святом?.
  • Так! Він сказав, що це дуже важлива частина мови. Нам неодмінно треба поздоровити  зі святом Прикметники. Він узяв свою чарівну палицю, стукнув нею і опинився у місті Прикметників.

3.Сніжинка – коментована  п’ятихвилинка

Робота за підручником  с. 123, вправа 251

  • Прочитайте вірш Я. Щоголіва  «  Прийшла зима».
  • Яким правилом потрібно скористатися, щоб вставити пропущені  е або  и в коренях  слів.
  • Відшукуємо сполучення іменників з прикметниками, позначаємо в дужках рід і відмінок (коментоване письмо)
  • Висновок. Щоб визначити рід прикметника та відмінок потрібно….

 4.Сніжинка – фізкультхвилинка

      Діти йшли, йшли, йшли

      І сніжинку знайшли.

      Присіли, подивились, підняли…

     Налетів сильний вітер,

     Розлетілись сніжинки.

         Сніжинки – пушинки стомились

         Кружляти припинили й тихесенько сіли.

5.Сніжинка – натхнення

-  Діти , погляньте, яка красуня стоїть на площі у прикметників.

-  Давайте скажемо їй компліменти

Ялинка – молоденька, струнка, красива, чудова, пухнаста, приваблива, казкова, загадкова, довгожданна.

  • А коли ми її ще й прикрасимо, то вона стане ще й новорічною

( на партах  у дітей ялинкові прикраси)

  • Прикрасьте ялинку, описуючи іграшку та назвіть рід прикметників.

Оленятко – сріблясте, красиве (с. р.)

Кулька    - золота, блискуча ( ж. р.)

Ялиночка – срібна, грайлива ( ж. р.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6. Сніжинка – цікавинка

- А чи знаєте ви, що не завжди прикрашали саме  ялинку?

Наші предки-слов’яни водили хороводи навколо вишні, яка росла в діжці, і прикрашали її різнокольоровими кульками. Гірляндами, казковим дощиком. Після свята деревце залишалось у хаті до весни, а потім його висаджували у теплу землю. Прикрашали і дуб. А тільки згодом ялинку – як символ вічного життя.

 Нажаль, ми викидаємо ялинку. Щороку хвойні ліси зменшуються, адже ялинки ростуть не так швидко, вони ростуть багато років перш ніж потрапити до нас  на свято. Щоб зберегти природу, слід не вирубувати, а більше насаджувати дерев.

  • І зараз я вас запрошую до сніжинки – мірку валочки
  • Подумайте, як можна на Новий рік обійтися без зрубаної у лісі ялиночки?(відповіді дітей)

Робота в групах

Повторення правил роботи в групі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                  

 

Завдання 1 група

Прочитайте текст, добираючи з довідки до іменників влучні прикметники, визначте їх відмінок, число.

                     Бережи ялинку!

… красуня росте довго. Шкода рубати … деревце тільки для свята. От і зроби сам … букет. Це можуть бути гілки якогось дерева в поєднанні з … . Можна додати … свічку,  … квіти, … пір’я.

  Приємно зробити … букет … руками.

Завдання 2 група

Прочитайте текст. Доберіть заголовок. Підкресліть прикметники. Визначте рід і відмінок. Придумайте кінцівку

    Був Новий рік. Вся сім’я милувалася ошатною ялиночкою. Лісовій красуні особливо раділи діти. Та скінчилося веселе свято і ялиночку …

Завдання 3 група

Прочитайте вірш. Вставте пропущені слова, визначте відмінок прикметників.

               Ялиня

Сива матінка – зима        

…          яличку

одягнула крадькома

в …          спідничку.

Обтрусило ялиня

…          спідничку,

бо  …     убрання

до лиця яличкам.

У своєму убранні

юні ялинята

дуже …    ,    осяйні

в  …          свята.

Перевірка творчої роботи.

 

Підсумок  уроку

  • Діти, що ви для себе вирішили?
  • Якою повинна бути новорічна ялинка?

Гра «Добавляночки»

Щоб ялинок не  (рубати)

Треба штучні    (купувати)

Саморобні       (майструвати)

Ось погляньте перед вами

Ці красуні разом з нами

Рік Новий прийшли  (стрічати)

Людям радість     ( дарувати)

  • Чи справдилися ваші очікування?
  • Я вважаю , що ми справилися із завданнями уроку.
  • Вітаємо всіх з наступаючим Новим роком . Бажаємо здоров’я міцного
  • Щастя безмежного
  • Успіхів  в усьому.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Подобається