Музычка Наталья Сергеевна
Адміністратор, Учитель, Батько

 
13.12.2012



Урок світової літератури в 6 класі "Особливості байки як літературного жанру"


ТЕМА   Особливості байки як літературного жанру.

               Легендарний Езоп - основоположник жанру байки.

 МЕТА: - познайомити учнів з історією жанру байки у світовій літературі;

                 розкрити характерні ознаки байки;ознайомити з відомостями про       

                 Езопа - першого байкаря;розкрити поняття «байка», «алегорія»,

                «езопова мова», «сатира»;

              - розвивати увагу,зв’язне мовлення , навички аналізу байки,творчі

                здібності,навички виразного читання;

              - прищеплювати любов до байки,виховувати негативне ставлення до

                деяких людських вад.

 ОБЛАДНАННЯ: портрети байкарів,ілюстрації до байок, малюнки ,виставка

                               книг,літературознавчі словники,опорні схеми.

                      ЕПІГРАФ:   Здається, байка просто бреше,

                                           А справді-правду ясну чеше…

                                                                    Л.Глібов

                                           В Езопа вчіться, добрі люди!

                                                                     Федр

 СЛОВНИКОВА РОБОТА: байка,алегорія,мораль,«езопова мова», «сатира»;

                                                    ХІД УРОКУ:

 І. Організаційний момент.

 ІІ. Актуалізація опорних знань

 Прийом «Пароль»- назвати поняття з ТЛ  – учні по черзі називають поняття з теорії літератури , які вчили в 5-му , 6-му класі -  сідають на свої місця.

 (Фольклор , прислів’я , приказки, загадки , казка , міф , міфологія і т.д.)

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності            

1.Читання першої частини  історія про Зайця і Черепаху

       1)Черепаха і заєць сперечалися , хто з них швидший. Призначили вони для змагання час і місце і розійшлися. Та заєць , розраховуючи на свою природну швидкість , не став бігти , а розлігся біля дороги та й заснув. А черепаха розуміла , що рухається вона повільно , і тому бігла без зупинки. Так вона обігнала сплячого зайця і здобула перемогу.

2) (Нерідко праця перевершує природні здібності , коли їх зневажають.)

     2.Завдання

         - скласти план до твору;

         - підібрати прислів’я;

         - внести свої корективи;

         - дописати історію.

    3.Бесіда.

      - Хто є героями твору?

      - Визначте жанр твору (казка)?

    ???-А як зміниться цей твір,якщо додати речення (2)

        НЕРІДКО ПРАЦЯ ПЕРЕВЕРШУЄ ПРИРОДНІ ЗДІБНОСТІ,

        КОЛИ ЇХ ЗНЕВАЖАЮТЬ.

     - На скільки частин можна поділити тепер цей твір?

     - Чому він навчає?                                  

 4.Складання опорної схеми «МЕТЕЛИК»

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1.ТЛ (теорія літератури) БАЙКА

 2.Математична формула

 

              

                    Основна частина + мораль  + герої = БАЙКА

 

 

    3.Виступи  «істориків» про виникнення байки.

4.Інсценування «Езоп і Ксанф»

5.Бесіда

  - Яким ви побачили Езопа? (натуралістичний портрет)

  - Скласти психологічний портрет.

  - Робота з портретом Езопа Д.Веласкеса.

  - Як ви розумієте слова Бабрія: «Він-раб,але мудріший вільних;

     Він некрасивий,але вищий за красенів»?

ІV.Закріплення вивченого

   Робота в групах

 1.Читання байок

 -«Вовк і Ягня»

 - «Крук і Лисиця»

 - «Мурашка і Цикада»

 2.Питання і завдання.

 - Назвати героїв.

 - Охарактеризувати поведінку.

 - Визначити частини байки.

 - Прочитати мораль.

 - Як ви її розумієте?

 - Наведіть приклади з життя.

3.Сценка -«Вовк і Ягня»

4.Складання опорної схеми по групам «Ознаки байки»

 - Невеликий твір (лаконічна)

 - Має образи-символи (алегорична)

 - Навчає людей (повчальна)

 - Викриває вади (сатирична)

 - Має швидкий розвиток подій (динамічна)

V.Підведення підсумків

 1.Складання паспорту байки

  Ім’я

  БАЙКА

  Місце народження 

  ДАВНЯ ГРЕЦІЯ

   Батьки   

  ЕЗОП

  Дата народження    

  VІ ст. до н.е.

  2.Бесіда

  - Що таке байка?

  - Чим уславився Езоп?

  - Чи актуальні байки сьогодні?

   VІ. Домашнє завдання:1.ст.48-читати; 2.Питання 1-2;3.ТЛ-вивчити;

                                     *4.Написати власну байку

Вчитель світової літератури:  Харченко Ірина Василівна

 
Оцінити статтю
Оцінити статтю
  • Currently 0.00/5
 
 
Iншi статтi