Урок патріотизму "Ще не вмерла України і слава, і воля..."

Урок патріотизму.

 

Тема. „Ще не вмерла України і слава, і воля…”

 

Мета: виховання любові до рідного краю, почуття причетності до всіх подій які відбуваються в Україні; пробудження національної самосвідомості; формування і розвиток почуття гордості за свій народ, країну, готовності здобувати якісну освіту і розумними справами збагачувати рідну землю.

 

Хід проведення

 

І. Організація класу.

 

ІІ. Мотивація діяльності учнів.

Батьківщино, земле рідна,

Земле сонячна і хлібна,

Ти навік у нас одна.

Ти, як мати найрідніша,

Ти з дитинства наймиліша,

Ти і взимку найтепліша -

Наша отча сторона.

М. Сингаївський

 

Діти, як називається наша Батьківщина?

- А хто ви? 

Хто я, що я? -

Хочеш знати?

Українка моя мати,

Батько мій вкраїнець зроду

І козацького він роду.

І хоч я малий ще нині,

Але вірний син Вкраїни,

І віддам свої всі сили

Україні моїй милій.

В народі кажуть : "Людина без Батьківщини, що пташка без домівки."

 

ІІІ. Основна частина. Державні символи України.

1. Прапор.

- Так діти, ми живемо в Україні. Це наша держава, це наша Батьківщина. Батьківщина – це земля не лише ваших батьків, а й дідів й прадідів. Батьківщина – це край, де здавна звучить наша рідна мова і материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною.

Україна – це безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади. Це гори Карпати і шахти Донбасу. Це широкий Дніпро – Славутич, який несе свої води в Чорне море.

Україна – це і той край, де ви живете і зростаєте.

 

Україна славиться хлібом, пшеницею. В Україні є моря Чорне і Азовське, багато річок на яких ви відпочиваєте. Україна – мирна країна, її народи хочуть жити в мирі і злагоді.

Я дитина українська

Вкраїнського роду

Українці то є назва славного народу.

Україна – то край славний,

Аж по Чорне море.

Україна, то лан пишний

І степи і гори

І як мені України,

Щиро не кохати.

Всі наші бажання, всю нашу любов до Батьківщини, її красу відображено в нашому прапорі.

А зараз діти розфарбуйте прапорці, що лежать у вас на столах.

( Тиха музика )

2. Герб.

- Діти, а що це таке ? (малюнок "Герб України")

- Так, це герб – головний символ нашої держави – України. На якому тлі зображено наш герб? Що означає цей колір?

- А, що вам нагадує цей символ?

- Подивіться на цю картину. ( Показую дітям картинку, де зображені батьки з дитиною на руках ). Саме цю картину мені нагадує наш герб : Мати, Дитина і Батько символізують Любов, Життя і Мужність. Герб України – золотий тризуб на синьому тлі.

- Діти, ви коли-небудь його бачили? Де? (відповіді учнів)

3. Гімн.

Ще не вмерла України i слава, i воля,

Ще нам, браття молодiї, усмiхнеться доля.

Згинуть нашi вороженьки, як роса на сонцi

Запануєм i ми, браття, у своїй сторонцi 

- Чи знаєте, ви діти, що це за вірш?

- Як називаються хвалебні пісні?

Вірш П. Чубинського, покладений на музику М. Вербицького став державним гімном України, бо в ньому прославляється наша держава і її сила та могутність. Щодня на українському радіо о 6:00 та о 24:00 звучить ця чарівна мелодія. Гімном починають та закінчують день, гімн звучить на всіх урочистих зборах , знову і знову прославляючи нашу державу. Коли звучить мелодія нашого гімну усі присутні мають підводитись, віддаючи пошану нашій державі. Ось зараз і в нашому класі зазвучить наш державний гімн.

Учні слухають гімн України.  

 

ІV. Фізкультхвилинка

УКРАЇНА,                          (діти розводять руки по сторонах)

РІДНИЙ КРАЙ,                (піднімають руки догори)

ПОЛЕ, РІЧКА,                  (повороти тулуба з розведеними по

 

                                             сторонах руками)

СИНІЙ ГАЙ.                        (присідають)

ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ      (ходьба)

ТУТ ЖИВЕМО Я І ТИ !       (за руки)

 

V. Історична довідка про створення гімну України.

       Український етнограф, фольклорист, поет Павло Платонович Чубинський пише вірш „Ще не вмерла Україна” у 1862 році. У майбутньому пісні судилося стати національною, а згодом вона стає державним гімном українського народу. Поширення цього вірша серед українофільських гуртків, щойно об'єднаних у Громаду, сталося миттєво. Проте, вже 20 жовтня того ж року шеф жандармів князь Долгоруков дає розпорядження вислати Чубинського „за вредное влияние на умы простолюдинов” на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції.

       Перша публікація вірша П. Чубинського у львівському журналі „Мета”, 1863, № 4. Отримавши поширення на Західній Україні, патріотичний вірш не пройшов повз увагу й релігійних діячів того часу. Один з них, отець Михайло, Михайло Вербицький – ще й знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського, пише музику до нього. Надрукований у 1863, а з нотами – 1865 року вперше почав використовуватись як державний гімн у 1917 році.

       У 1917-1920 рр. „Ще не вмерла Україна” як єдиний державний гімн законодавчо не був затверджений.

       1939-го року саме „Ще не вмерла Україна” був затверджений гімном Карпатської України.

       Коли в Радянському Союзі було вирішено створити окремий гімн для кожної країни в його складі, „Ще не вмерла Україна” була відкинута як варіант, щоб не викликати занадто сепаратистські настрої серед українців. Потрібен був текст, у якому б стверджувалося, що Україна - держава, що входить до складу СРСР, що вона там „Між рівними рівна, між вільними вільна” та обов'язково повинна була висвітлена комуністична партія, яка веде Україну до комунізму. Це завдання виконав Павло Тичина. Саме його варіант „Живи, Україно, прекрасна і сильна” і став державним гімном Української РСР у період з 1949 до 1991 рр. Композитор Антон Лебединець створив музику для нього. Але цей гімн так ніколи й не знайшов популярності. Майже на всіх офіційних зборах лунав гімн СРСР, а не Української РСР.

15 січня 1992 музична редакція Державного гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте, тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон „Про Державний гімн України”, запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний гімн Національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського „Ще не вмерла Україна”. У той же час перша строфа гімну, згідно з пропозицією Президента, звучатиме „Ще не вмерла України і слава, і воля”. Стаття 20 Конституції України набула завершеного вигляду. Національний гімн на музику М. Вербицького отримав слова, віднині затверджені Законом.

  

VІ. Підведення підсумків        

 

 

Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку, Вона вас зростила. Шануйте наші державні символи, бо вони є ознакою нашої держави і несуть в собі нашу історію.

Багато українських поетів прославляли нашу державу у своїх віршах, але вірш В. Сосюри " Любіть Україну " вчить нас любові до " Неньки".

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води.

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічну живу і нову,

І мову її солов’їну.

Між братніх народів, мов садом рясним,

Сіяє вона над віками ….

Любіть Україну всім серцем своїм

І всіми своїми ділами.

 

Подобається