Тарасенко Оксана Леонідівна
Керівник, Учитель

 
02.11.2011



Розробка уроку з математики 2 клас

Відкритий урок з математики у 2 класі Тема: "Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв'язання складених задач на різницеве порівняння (ускладнених)."
Мета: закріпити знання загального випадку віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток, формувати уміння розв'язувати задачі на різницеве порівняння. закріпити знання з нумерації в межах 100; розвивати логічне мислення, творчу активність, уміння узагальнювати і порівнювати, працювати в групах; виховувати повагу до товаришів, любов до природи, інтерес до загального пошуку, до уроку математики.
Обладнання: малюнок Капітошки, крапельки з видами робіт, логічні задачі на картках, зразок написання 0, таблиця "Кругообіг води в природі", маленькі паперові крапельки, медалі.

ХІД УРОКУ :
Організація класу.
1 Групування учнів.
2 Повідомлення теми уроку.
- Відкрийте підручники на ст. 72. Уважно подивіться і скажіть, що вас чекає на уроці математики? (Будемо розв"язувати задачі, розв"язувати і пояснювати приклади, знаходити рішення логічних задач, грати, складати приклади, згада ємо двозначні і однозначні числа, повторимо нумерацію чисел в межах 100.)
Всі види робіт вивішую на дошці у вигляді крапельок.
Логічні задачі складання прикладів
Матем-й диктант                                                 пояснення обчислень
Цікаві завдання                                                     ігра
 Відпочинок                                                          кругові приклади
- Наприкінці уроку ми з"ясуємо, чи все ми встигли виконати, що намітили.
(Звучить мелодія)
- А тепер- уявіть собі, що у нас на уроці відбулося диво. Підставте долоньки, ніби ви збираєте краплі дощу.На ваших долоньках лежать крапельки. Маленькі, прозорі. Ось такі! ( Показую Капітошку)
-Звідки ти прийшла до нас, маленька краплинко? -Із далекого океану.
- Як тебе звати?
- Капітошка.
-Діти, чи ви вірите Капітошці, що вона прийшла до нас з океану?
- Капітошка запрошує нас у подорож.Подорожувати ви будете у групах. Ваші відповіді я оцінюватиму крапельками. По закінченню уроку ви зможете обміняти крапельки на оцінки. Чим більше крапельок, тим вища оцінка.
II Актуалізація опорних знань.
1 Каліграфічна хвилинка.
- Подальшу роботу ви виконаєте у зошитах. Розкрийте їх та покладіть прави¬
льно. Перевірте свою поставу. Запишіть сьогоднішнє число.
-Діти, Капітошка більше за всі інші полюбляє одну цифру, вона, навіть схожа на неї. Хто здогадався - яка це цифра? (0)
(Діти прописують цифру 0 в зошитах)
2 Математичний диктант.
- Ось що розповіла про себе крапелька. Слухайте розповідь Капітошки та записуйте всі числа з розповіді до свого зошита.
Я одна з багатьох крапельок великого світового океану, який об"єднує в себе 4 океани та 3 десятка морів. Всього 7 десятків % поверхні Землі вкрито водою. У нас в Україні є 2 моря - Чорне та Азовське, а також біль -ше ЗО рік. Ваше тіло на 75 % складається з води. Без води ваш організм може прожити лише 4 доби. Людина випиває за день близько 2 літрів води і у 2 десятки раз більше води використовує для миття посуду та приготування їжі.
- Поміняйтесь зошитами. Візьміть олівці. Якщо не буде жодної помилки, намалюєте на полях сонечко.
- Прочитає числа, які записав ...(Вчитель записує на дошці)
1, 4, ЗО, 70, 2, ЗО, 75, 4, 2, 20.
- Поверніть зошити власникам.
- Підкресліть лише двозначні числа... Зачитайте.
3 Складання прикладів.
- А тепер Капітошка хоче подивитись, як ви вмієте самі складати приклади. Ваше завдання полягає у тому, щоб кожна група склала якнайбільше прикладів на додавання. Тільки групи 1,3,5 складатимуть приклади, у яких до однозначного числа додається двозначне, а групи 2,4 будуть до двозначного додавати однозначне число. Приклади з відповідями записуйте на аркушах.
Приклади у групі не повинні повторюватись. Пізніше дізнаємось яке місце зайняла кожна група.
(На виконання дається 1 хвилина. Вчитель забирає аркуш на перевірку.)
4 Розв'язок задач з логічним навантаженням
-1 знову випробування від Капітошки. Вона знає, що ви учні допитливі, тому приготувала для вас цікаві задачі.Кожна група отримає картку з задачею. На обговорення у вас 2 хвилини. Капітан повідомить хто відповідатиме. Якщо група не впорається,- виставляє знак допомоги. Тоді їй допоможуть інші гру- пи. (Під час перевірки учитель зачитує задачу, група відповідає)
1 ГРУПА На скільки більше найменше двозначне число від найбільшого однозначного? ( 10-9=1)
2 ГРУПА Брату 15 років, сестрі 10.Скільки років буде брату, коли сестрі буде стільки, скільки йому зараз? (сестрі-15, брату-20)
3 ГРУПА У двох білочок 10 горішків. Чи може у однієї з них бути на 9 горішків більше, ніж у другої?
( Ні. Припустимо у однієї з них 1, а 1+9=10)
4 ГРУПА У класі 20 двомісних парт. Одне місце порожнє. Скільки учнів сьогодні в класі (20+20-1=39)
5 ГРУПА У одного чоловіка 4 сини і у кожного з них є рідна сестра. Скільки ж у нього дітей? (4+1-5 дітей)
(ОГОЛОШУЮ ПІДСУМКИ СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ)
5 Виконання завдання " Подовжи ряд чисел"
- Крапелька-пустунка позмивала числа в кожному ряду, бо хоче вас переві-рити. У кожної групи картка. Знайдіть закономірність та подовжте ряд ще двома числами.
1 ГРУПА 5, 7, 11, 13, , . (+2+4; 17, 19)
2 ГРУПА 3, 8, 6, 11, , . (+5-2; 9, 14)
3 ГРУПА 99, 77, 55, , . (к-ть дес =к-ті од. 33, 11)
4 ГРУПА 15, 20, 25, , . (30, 35)
5 ГРУПА 103, 87, 6, 114, , . (тризн, двозн,однозн.)
Капітан групи. Відповідає...
6 Пояснення способів віднімання.
- На початку уроку ми сказали, що одним із наших завдань сьогодні на уроці є
пояснення способів віднімання . Капітани витягують картку з прикладом. Зав¬
дання групи пояснити спосіб обчислення.
64-33=31 58-4=54 58-40=18
Перевірка: одна група пояснює, інша в разі потреби доповнює.
7 Фізхвилинка.
(На добір вчителя) 
III Робота над новим матеріалом.
1 Мозковий штурм.
- Пригадайте, які види задач вам відомі?
(На знаходження суми, остачі, на знаходження невідомого доданка, на порівняння.)
- Які опорні слова обов'язково є в задачах на знаходження остачі?
( Було, пішло( забрали), залишилось.)
- Як формулюється запитання в задачах на порівняння?
(На скільки >, < ?)
- Сьогодні розглянемо тип задачі, що містить у собі ці два типи: задачу на знаходження остачі й задачу на порівняння.
2 Робота над задачами.
№394
- Відкрийте підручники на ст. 72. Послухайте задачу № 394.
(Читає вчитель)
- Прочитайте задачу ще раз самостійно і скажіть - про що в ній говориться .
- Назвіть опорні слова. (Вчитель записує на дошці.)
БУЛО - 96 ст.
ПРОЧИТАЛА -31 ст. 
ЗАЛИШИЛОСЬ - ? ст.
- Запишіть у зошит короткий запис і проставте числові дані.
- Які показники необхідно порівняти, виходячи із запитання задачі?
- Що для цього необхідно знати? ( Скільки прочитала і ск. залишилось.)
- Розгляньте розв'язання задачі та скажіть - що знайдемо кожною дією?
(Ід. -скільки сторінок залишилось прочитати.
 (2д. - на скільки > залишилось прочитати. ( 34 ст.))
- Запишіть розв'язок та відповідь у зошит.
ПЕРЕВІРКА: - То яку відповідь отримали? (34 ст.)
- Зачитайте відповідь.(Залишилось прочитати на 34 ст. більше)
3 Розв'язування кругових прикладів.
- Наступне завдання, що його вам пропонує підручник, це кругові приклади, Їх ви розв"яжете самостійно.
№ 397.
ПЕРЕВІРКА: учні зачитують по 1 прикладу.
                       100-1=99 33-3=30
99-12=87 30-1=29
87 - 33=54 29 -9=20
54-21=33 20+80=100
4 Гра "Доскажи слівце"
- Ось так і у природі всі крапельки проходять коло, яке наз. колообігом води у природі.Капітошка переконалась, що ви розумні та старанні .Одні крапельки глибоко під землею збираються разом та утворюють підземні озера. Люди
качають з них воду для своїх потреб. А інші крапельки зібрались у струмок, який пробився з-під землі та потік в ріку. Зібрала ріка такі струмочки, зашуміла та понесла їх далі.   
Струмочку говорить ріка: 
Ти малий, а я ...       велика.
Ти швидкий, а я ...   повільна. Вузокти, я ж ...       широка. 
Ти мілкий, а я ...       глибока. 
Про одне лиш забула ріка, 
-Що вона почалась зі... струмка.
5 Робота над задачею.
- Прийшли і ми з Капітошкою до ріки, а тут на нас чекає ...задача.
№395
- Розгляньте таолицю, подану у таолиці.
- Прочитайте запитання до задачі.
- Складіть умову задачі. (Повторюють 2 рази.)
- Якого виду ця задача? (На порівняння)
- Що вам допомогло відповісти на це запитання? (Питання задачі.)
- Які поняття треба порівняти у задачі?
- Чи можна одразу відповісти на запитання задачі? (Ні)
- Чому? (Не знаємо ск. залишилось кульок.)
- Яку дію для цього виконаєте? ( Віднімання)
- Обґрунтуйте вибір діЦКоли продали,-стало менше.)
- Коли дізнаємось - ск. кульок залишилось, чи зможемо відповісти на головне питання задачі? (Так)
- Яку дію треба виконати? (віднімання)
- Чому? (Щоб порівняти, треба віднімати.)
-... розв"яже задачу на дошці, а ви самостійно у зошитах. Хто зможе, після дій спробуйте скласти вираз та подайте на
перевірку.
(1 учень працює на дошці, всі - самостійно.) ПЕРЕВІРКА: учень, що працював на дошці, пояснює ,всі - перевіряють.
1) 67 - 44=23(к.)-залишилось
2) 44 - 23=21(к.)-більше продали, ніж залишилось. 44-(67-44)=21(к.)
Відповідь:21 кулька.
- Я певна, що Капітошка задоволена. Бо і з цим випробуванням ви впорались.
IV ПІДСУМОК УРОКУ.
- Всі ви добре працювали, і виконали все, що запланували.Тому кожна група заслужила на нагороду від нашої гості. (Вчитель нагороджує групи медалями).
І я певна, що Капітошка неодмінно завітає до вас іще.
А всі, хто отримав крапельки, на перерві підійде до мене і обміняє їх на оцінку. Чим більше крапельок, тим вища оцінка.
- А наостанок я хочу закликати вас берегти водні багатства, адже без води нема життя. Скажіть, що ми можемо для цього зробити? (Закривати крани, економити воду.). Збіг урок наш, як коротка мить.
(Дуже швидко час біжить). 
Ще попереду у нас багато кроків, 
І цікавих, і важких уроків. 
Завдання покличуть у майбутнє. Найскладніше ж завдання - життя. Так старайтесь вправно все вивчати! Пам'ятайте: учня скарб - знання!
ЛІТЕРАТУРА:
1. Рожнятовська І.,Зоц В.Сучасні шкільні технології.-К. :Редакції загально педагогічних  газет, 2005
2. Стребна О.В,,Сошенко А.О. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи. – Харків.: Основа, 2005
3. Максимова Л.В. Математика. Дидактичні матеріали 1-4 класи.- Харків: Ранок, 2002.
4. Мечник Л.А., Мечник І І. Уроки з природознавства.- Тернопіль: Підручники і посібники, 1998
 

 
 
Оцінити статтю
Оцінити статтю
  • Currently 3.00/5
 
 
Iншi статтi