Міжнародний день Рідної мови. Єдина класна година.

 

Тема: День Рідної мови

Мета: поглибити знання учнів про рідну мову, її значення в житті українського народу; виховувати любов і шанобливе ставлення до рідної мови.
 

ХІД ЗАХОДУ:

Учитель зачитує уривок «Молитви до мови» Катерини Мотрич.
— Мово! Пресвята Богородице мого народу! З чорнозему, рясту, любистку, м'яти, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народжена!
- Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути зеленому вогнищу роду нашого і тримала народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу.
- Мово! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси Ти і Бог-Любов, і Бог-Віра, і Бог-Надія. Мово моя! -  - Мово наша!
...Прости! Воскресни! Повернися! Возродися! Забуяй вищим і вічним Словом від лісів — до моря, від гір — до степів.

Діти, 21 лютого  вся громадськість відзначає День рідної мови мови.
Ми зібралися, щоб сказати теплі і ніжні слова про нашу рідну українську мову.
Кожному народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця українська. Вона співуча і багата. Прийшла до нас із глибини віків, передавалась із уст в уста.

Пізнавати минуле отчого краю і рідної мови нам допомагають книги і самобутня творчість нашого народу: мелодійні пісні та думи, барвисті коломийки та ліричні хороводи, чарівний фантастичний світ казок. И сьогодні ви мали змогу роздивитися книжки, представлені на нашій виставці, які написані рідною - українською мовою.

Скільки ніжних, ласкавих, поетичних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народилися і живуть! Хай сьогоднішнє свято відкриває перед вами розум, мудрість, гумор нашого талановитого народу.
Учні декламують вірші українських поетів.

— Скільки ж мов на Землі? Вчені називають різну кількість: від З до 5 тисяч. Кожна з них має свою писемність (графічний запис) і свою історію розвитку.
Розвиток писемності в Київській Русі пов'язують з іменами двох болгарських місіонерів, братів Кирила і Мефодія. Вони склали азбуку для слов'ян. Існувало два різновиди старослов'янських писемних знаків — кирилиця (названа на честь Кирила) і глаголиця.. Сучасний алфавіт -— це видозмінена кирилиця. Учитель. Знаннями про рідну мову та історію нашого народу ми завдячуємо першим літописцям. Близько 1000 років тому жив у Києві вчений монах Нестор, який описав у великій книзі все те, що відбувалося в Україні з найдавніших часів.

Першим увів у літературу живу мову українського народу Іван Котляревський, якого ми справедливо називаємо основоположником української літературної мови.

 З-під пера Великого Кобзаря українська мова не тільки заграла всіма барвами своїми, а й запалала гнівним вогнем. Шевченко своїм величезним талантом розкрив невичерпні багатства народної мови, осягнув її і, як ніхто, відчув чудову, чарівну музику українського слова.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

 А серце б'ється-ожива,

Як їх почує!..    (Тарас Шевченко)

Пісня українська! Хто не був зачарований нею? Вона натхненна, мелодійна, безмежна широтою і красою образів. Пісні- самоцвіти лунають над широкими ланами і високими горами. То вони звучать як стогін Дніпра-Славути, то як голос душі людської, сповненої туги за рідним краєм і безмежної любові до матері-землі.

Ще багато цікавого можна розповісти про нашу мову. її чарівність та мелодійність визнають у світі. 1928 року в Парижі відбувся конкурс мов. Українська мова за милозвучністю посіла третє місце після французької та італійської.

Сьогодні ми створимо з вами квітку-мову, так яка ж наша мова?

(складаємо з пелюсток і віночка квітку)

Послухайте слова Юрія Рибчинського про мову:

Мій юний друже! Звертаюся сьогодні до тебе Мовою землі твоєї, Мовою матері твоєї, Народу твого мовою! На всі світи й віки ти озирнись, Де слово перше вимовив колись, Де пісня мамина і пестила, і гріла, Ввійшла життям у душу і у тіло, Живила серце соком калиновим, Дорогу слала листячком кленовим.

Подобається