Математика. Повторення таблиці множення і ділення чисел на 9. Розв’язування задач.

Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 9; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.

Хід уроку

І.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Гра «шифрувальники»

— Обчисліть вирази, запишіть відповіді в порядку спадання та розшифруйте слово.

К   100 – 6 • 9

П   48 : (16 : 2) • 5

Е   6 • 7 + 28

Л 90 – (3 • 6 + 30)

Т  4 • 8 – 27 : 3

А  6 • (89 – 83) + 8

І  6 • 4 : 3 + 24

В  52 – 4 • (35 : 5) + 36

Відповідь: евкаліпт.

Евкаліпт — дерево-велетень, кора і листя якого є цінною промисловою і лікарською сировиною.

3. Індивідуальне опитування

Картка 1

1. Обчисліть приклади.

48 + (70 – 15)

32 : 8 + 56 : 7

2. Розв’яжіть задачу.

У змаганнях брали участь 15 хлопчиків і 9 дівчаток. Усіх учнів розподілили на 3 команди. Скільки учасників було у кожній команді?

Картка 2

1. Обчисліть приклади.

42 : 7 + 8 • 2

(62 + 19) – 34

2. Розв’яжіть задачу.

У класі стояло 16 парт. Принесли ще 2 парти. Всі парти розставили у три ряди. По скільки парт поставили в кожний ряд?

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення і ділення чисел на 9; навчимося використовувати знання таблиці для розв’язування задач і прикладів.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота (с. 42, завдання 297)

— Замініть додавання множенням.

— Обчисліть та складіть рівність на ділення на число 9.

2. Робота за таблицею множення і ділення чисел на 9 (с. 42, завдання 298)

— Прочитайте таблицю множення чисел на 9.

— Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Від перестановки множників добуток не зміниться.)

— Письмово складіть таблицю ділення чисел на 9.

— Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Якщо добуток розділити на один з множників, то отримаємо другий множник.)

3. Тренувальна вправа

— Розв’яжіть приклади з коментуванням (с. 42, завдання 299).

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Робота над задачею (с. 42, завдання 300)

Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.

Індички — 8 по 9 кг

Гуси — 3 по 6 кг

Учні поступово складають вираз, пояснюючи кожну дію:

9 • 8 — маса індичок

6 • 3 — маса гусей

9 • 8 + 6 • 3 = 72 + 18 = 90 (кг) — маса всіх пташок

Творча робота над задачею

— Як інакше поставити питання до задачі, щоб змінилася остання дія?

2. Гра «Знаки загубилися»

— Розставте знаки «>», «<», «=».

81 : 9        8

18 : 9 + 12        15

64 : 8        8

72 : 9       9

9 • 4 – 14     50

45 : 9        8

56 : 8        5

8 • 4 – 12   15

28 : 7        6

3. Самостійна робота (с. 42, завдання 301)

— Розв’яжіть рівняння.

1-й ряд: х • 9 = 72;

2-й ряд: х : 3 = 9;

3-й ряд: х + 16 = 84.

4. Робота над геометричним матеріалом (с. 43, завдання 302).

1) 8 : 4 = 2 (см) — сторона малого квадрата

2) 2 + 2 = 4 (см) — сторона великого квадрата

3) P = 4 • 4 = 16 (см) — периметр великого квадрата

— Накресліть великий і один малий квадрати.

— У скільки разів сума периметрів малих квадратів більша за периметр великого квадрата? (У 2 рази.)

VI. Підсумок уроку

— Яку таблицю множення, ділення повторили на уроці?

— Що здалося складним? легким? Чому?

VII. Домашнє завдання

С. 43, завдання 303; 304.

Подобається