Краса і велич державних символів


 

Тема: Пишаємось символами України

Мета:розповісти учням про державні символи України (прапор, герб та гімн),

ознайомити з історією їхнього походження; поглибити знання про свято

Соборності України. Виховувати патріотичні почуття до держави, до

героїчного минулого України, формувати національну свідомість школярів.

 

Обладнання:зображення Державного Прапору України, Державного Герба

України, аудіо запис Державного  Гімну України, добірка  книжок з історії України

Висловлювання

Україно моя, Україно,

 Я для тебе у світі живу

                               (Д. Павличко)

Кохаю край свій дорогий,

 Що зветься Україна

                                  (В. Коломієць)

ХІД ЗАХОДУ:

Україна! Наша рідна земля,  наша Батьківщина. Вона для всіх, хто її поважає і любить, вона – колиска найкращих у світі пісень, вона – вічна надія на волю і кращу долю.

Кожна людина любить свою Батьківщину, вона робить усе для процвітання рідної держави, для її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній і мирній державі, і теж  усім  серцемлюбимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона скоріше стала процвітаючою, сильною і завжди була вільною і незалежною, бо всі ми  громадяни нашої Вітчизни, патріоти своєї Батьківщини, люблячі сини і дочки України.

Мені над усе більш нічого  не треба:

Домівка матусі, волошки в житах,

Вишневий  світанок, полив'яне небо,

І сиза роса на траві при шляхах.

Таке все тут миле, доступне і гідне –

Високі тополі і тихе село…

Таке  сокровенне, насущне і рідне,

Воно в мою душу навіки вросло.

Коралі калини і мамині очі,

І доля – з лелечого наче крила…

Я більшого щастя на світі  не хочу,

Щоб лиш Україна міцніла й цвіла.

Справді, не треба більшого щастя, щоб лиш Україна розвивалася, зміцнювалася, а ми, її громадяни, робили  все для того, щоб вона  якнайшвидше стала  в ряд з передовими країнами світу.

У нашого народу на землі глибоке тисячолітнє коріння. Українці,  як і інші народи, пройшли довгий шлях розвитку, що  зафіксувався в усіх сферах життя – культурі, мові, побуті. Україна може пишатися своєю  древньою величною історією. Важливою  подією нашої  історії став  день прийняття Конституції незалежної  держави України.

Стаття 20 (двадцята), розділу  І Конституції України проголошує:

"Державними символами України є Державний прапор України,  Державний герб та Державний  гімн України"

А що означає слово "символ"?

Символ -  це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції,  господарювання, історичне минуле, прагнення народу.

Національні символи в усіх  народів і в усі часи були відображенням високого духу нації, його своєрідним генетичним  кодом. А прагнення  людини  дізнатись  про історію своєї держави, про  витоки її формування завжди  було ознакою високої духовності та патріотизму особистості.

Символіка – своєрідна візитна  картка країни, вона ніби представляє її,  підтверджує  її існування.

З глибини віків дійшла до нас  ось така легенда. Жила собі жінка. І мала  вона трьох синів. Сини зростали  чесними, сміливими, дуже любили  свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і  розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома  промінцями. Корона  зігрівала людей, вела вперед. За цю  трипроменеву  корону люди дали  першому синові ім'я Тризуб.

Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка  урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн.

Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.

У символів країни довгий стаж,

Це дійсно: і минуле і сучасне…

Та зараз синьо-жовтий прапор наш,

Пишаємося ми, бо це прекрасно.

О прапор наш, Вкраїни стяг шовковий,

Як сяєш ти в повітрі золотім!

І хто б сказав, скільки страждань і горя

Блищать слізьми у полиску твоїм.

А скільки щастя в полиску яскравім,

Скільки в нім віри, сонця і знань

До правди і сили, до міцної волі,

Скільки посвят і великих поривань

В твоїх складах двобарвної тканини

Є дух боїв і гостре слово лез.

А разом – мир і правда України,

Простори нив і моря синій плес.

А тепер давайте з'ясуємо, яку  роль відігравав прапор у різні часи?

Прапор, як засіб сигналізації, відомий  з античних часів. Найчастіше це був шматок тканини, прив'язаний до списа чи держала і вказував місце збору воїнів. Наші пращури обожнювали прапори, освячували їх і вірили, що вони у воєнний час найсвятіші від усіх ідолів.

Великого розквіту українська символіка набула за часів козацтва. Свої прапори мали полки, курені, сотні. Великий прапор Січі був  червоний з архангелом Михаїлом на лицьовому боці й білим хрестом, оточеним  золотим сонцем, півмісяцем і зірками  на лівому боці. Прапори куренів були малиновими із зображенням архангела Михаїла чи білих хрестів. Було чимало комбінацій кольорів. Наприклад,  на червоному полі – жовтий хрест, лиштва – блакитна, а по ній – жовті зірки. На іншому – блакитна лиштваі зірки  на хресті  - білі.  Деякі прапори мали поєднання  жовтого і блакитного кольорів. Використовувався в прапорах і зелений колір.

А чому  саме синьо-жовті кольори є основою прапора?

Жовтий колір – це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів  якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.

Синій колір–це колір ясного, чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився б хліб? От вам і ще  один  блакитний колір – колір цариці води.

У прапорі, мов неповторна мить,

Два кольори, та в них є все, що треба:

Це золото ланів, Дніпра блакить,

Це українське синє-синє небо.

Бо синє небо – спокій на землі,

Достаток – колір жовтого колосся.

Нехай часи нас обминають злі,

Аби страждати людям не прийшлося.

Відповідно до Конституції "Державним Прапором є прямокутне полотнище із двох рівних за шириною горизонтальних смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3."

Сьогодні  синьо-жовтий прапор майорить на всіх державних  установах України, під ним ходять  у моря-океани українські пароплави. Стрімко злітає  це полотнище і на різних  спортивних змаганнях, коли на п'єдестал пошани підіймаються українські спортсмени.

Гордо розвівається синьо-жовте знамено, промовляючи всьому світу: "Є у  світі Україна!"

Синьо-жовтий прапор України –

Це безхмарне небо, синє-синє,

А під  небом золотіє нива,

І народ – і вільний, і щасливий.

Прапор, як святиню, любі діти,

Треба шанувати й боронити.

Прапор – символ нашої держави,

Він для всіх  ознака сили й слави.

 

Як птах золотий в  переливах

На прапорі має, горить.

Це знак наш, це фабрики й ниви,

Це символ, що будем ми жить.

Це хліб  наш, вугілля і цукор,

Степи плодовиті, моря…

Це в праці  змозолені руки,

Що подвигом завжди горять.

Це наша любов, наша мужність,

Вогняний порив боротьби,

Це наша  згуртованість дружня,

Це пісня нової доби.

Це юність, це клич покоління, що йдуть  крізь життєву грозу

Це слава твоя, Україно, -

Злотий, непокірний тризуб.

Державний герб – офіційна  емблема держави.

Історія нашого Державного Герба  сягає  сивої давнини. Спочатку герби карбувалися на княжих грамотах, монетах.

Учені-історики вважають,  що колись тризуб був знаком родових старійшин чи племінних вождів. А згодом його  зображення стали  використовувати як тавро.

За давньогрецькою  міфологією, бог морів Нептун тримав у руці тризубець. Інші древні перекази свідчать, що  жовта та  блакитна фарби були символами  легендарної Атлантиди, нащадками якої  вважали  себе наші  далекі  пращури.

І все ж таки серед усіх гербів найуживанішим в історії України був тризуб.

Чому саме  тризуб  вважають гербом України?

Існує багато різних думок щодо  значення Тризуба. Мабуть тому, що  число три  завжди  вважалося  числом казковим, чарівним.  У багатьох казках ви знайдете розповідь про трьох богатирів, про три  бажання, про три дороги.

Існує близько 40 версій, які пояснюють  походження тризуба. Він вважався символом влади, християнською церквою емблемою, орнаментом, символічною  квіткою, схематичним  малюнком лука  із стрілою, символом  блискавки, символом влади  над трьома світами – небесним, земним, підземним (єдність Бога-Батька, Бога-Духа, Бога-Духа Святого), емблемою якоря, зображенням рибальського знаряддя, уособлення трьох  природних стихій – повітря, води і землі, існує версія, що це зображення  падаючого  атакуючого сокола.

Сучасний герб України символізує  спорідненість поколінь, мир і творчу працю. У наш час тризуб  став і символом відродження Батьківщини та її  традицій, продовженням  славних сторінок нашої історії.

30 серпня 1991 року, після  проголошення Акту  про незалежність України, був прийнятий Національний Державний герб – золотий тризуб на блакитному тлі.

Знак країни головний –

Це тризубець золотий.

Він – як сонце в небі синім,

В ньому  слава, в ньому сила,

В нім священне слово "воля",

Що рятує від недолі.

Будь же, рідна Україно,

Під гербом цим вільна й сильна.

Хай про тебе в цілім світі

Знають всі: дорослі й діти.

А що означає слово "гімн"?

Слово "гімн" – грецького походження (дослівний переклад – похвальна пісня) – урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.

Своїм корінням гімни сягають глибокої давнини. Спочатку вони виконувалися на честь богів та героїв. З плином  часу гімн став  урочистою піснею, яка об'єднувала близьких за духом  людей, надихала їх на добрі справи, дарувала наснагу.

Музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Можна  сказати, що тоді роль державного гімну виконували бойові заклики та пісні, які створювали піднесений настрій перед битвами.

Лине пісня незабутня,

Горда, величава.

В ній – надія на майбутнє,

України слава.

Нею сонце зустрічає

Нашу Батьківщину,

День новий розпочинає –

Сильна, неподільна.

До нових здобутків кличе

Пісня Україну,

А зовуть її велично

Всі Державним Гімном.

Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах, в них  сконцентрована жива історія народів, їх прагнення до волі.

Ти бачив, як співають Гімн,

То всі встають, повір при цім,

Ти чув, як велично співа

Свій Гімн країна дорога.

Під час  звучання Гімну присутні встають і вивідають належно головній пісні держави:  цивільні  покладають  праву руку на  серце, а військові віддають честь. Усі стоять лицем до Прапора України. Діти, давайте і ми вшануємо наш Гімн.

Звучить Гімн України

ПІДСУМОК

Розмову про Україну, про її історичне минуле та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Хочу, щоб кожен з вас запам'ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любімо свою землю, випрошуймо у всевишнього ласки і допомоги, вивчаймо, знаймо і поважаймо її символи, не даймо нікому скривдити її.

Подобається