Інтегрований урок з географії та світової літератури в 6 класі

Інтегрований урок з географії та світової літератури в 6 класі

Тема  уроку: «Частини  Світового океану. Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан».

Мета: узагальнити та закріпити знання, вміння, навички , отримані під час вивчення теми «Світовий океан»; навчати орієнтуватися в тексті художнього твору; продовжувати формувати навички роботи з фізичною картою світу; удосконалювати навички текстуального аналізу; розвивати емоційність учнів, пам'ять, увагу, цікавість до предметів географія та світова література та інших предметів; виховувати в учнів  уміння працювати в команді, в нестандартних ситуаціях; сприяти вихованню сміливості, порядності.

Тип уроку: урок контролю, оцінки й корекції знань учнів.

                     Урок-гра

Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка його пригодницьких творів, картки-анограми; кораблики- орігамі, мультимедійна презентація, листки самоконтролю, фізична карта світу, портрети мандрівників, стіл-капітанський місток (компас, глобус, підзорна труба, безкозирка, мушлі, малюнки дітей), картина «Вітрильник».

                                                  Хід уроку:

І. Організаційний момент

        Вже дзвінок нам дав сигнал:

        Працювати час настав.

        Тож і ви часу не гайте,

        Працювати починайте.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайд №1)

    Шановні учні 6-А класу! Сьогодні ми проводимо інтегрований урок з географії та світової літератури «Частини Світового океану(вч. географії). Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (вч. світової літератури). Інтегрований урок означає об’єднаний з декількох тем, предметів або видів діяльності навколо однієї теми. Уважно слідкуйте за ходом уроку і в кінці нашого заняття ми визначимо з якими шкільними предметами ми поєднали географію.

1.Слово вчителя географії

 - Величезні розміри Світового океану наводять на думку, що нашій планеті більше пасувало б ім’я – Океан, або Вода (Аква). Таке враження виникає у космонавтів, які з космосу бачать нашу планету блакитною від води, бо вона займає 71% поверхні земної кулі. Сьогодні на уроці ми узагальнимо та закріпимо знання, уміння і навички про Світовий океан.

2.Слово вчителя світової літератури

- Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з одним із найцікавіших романів «П’ятнадцятирічний капітан» французького письменника Жуля Верна. Ми простежимо з вами за тим, які пригоди пережили герої роману під час  мандрів Світовим океаном.

    Разом з вчителем географії ми запрошуємо вас узяти участь у пригодницькій експедиції на борту різних шхун. Так як у нас зібрались три  команди юнг, я пропоную обрати назву шхуни, на якій ви вирушите в подорож по Світовому океану. (Учні об’єднані в три команди і розшифровують анограми- назви шхун: «Пілігрим», « Вікторія», «Сміливий»- див. додаток 1). Анограма – це закодоване слово з переплутаними буквами. Яка команда швидше розшифрує назву шхуни, отримує паперовий кораблик. В нього  будете  збирати жетони за правильні відповіді.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

1.Вчитель географії. Кожна команда обрала собі капітана-- морського вовка, якого слухають юнги – молоді моряки (представлення капітанів). Тож давайте підтримаємо наших капітанів піснею «Жил отважный капитан» (всі співають).

Наш урок проходить у формі гри. Кожна команда набирає бали – жетони . А ще  у вас на партах є листки самоконтролю, де ви будете відмічати свою участь у конкурсах. Хто гарно співав пісню про капітана – отримує 1 бал (діти відмічають в листках  самоконтролю)

Молодці! Той ж вперед! «Доля сміливих любить» - говорить англійське прислів’я.

ІУ. Перевірка знань, вмінь та навичок.

1. Бесіда з учнями.

Вчитель світової літератури. Океан – це могутня, небезпечна стихія. Але в усі часи океан приваблював сміливці та звав їх у свої простори. Одним із палких шанувальників моря, його краси, сили, величі був французький письменник Жуль Верн (слайд №2). Розповісти про неймовірні пригоди, захоплюючі подорожі, далекі країни допоміг Ж.Верну створений ним самим новий літературний жанр – жанр пригодницького роману.

·        Пригадайте біографію Ж.Верна та доведіть, що він був зачарований морем.

·        Які твори Ж.Верна вам відомі? Що їх об’єднує?

·        Що таке пригодницький роман? Які його ознаки вам відомі?

·        Доведіть, що Ж.Верн випередив свій час. У чому це проявилося?

А зараз послухаємо капітанів , які коротко охарактеризують океани.

 

2. Повідомлення учнів про Світовий океан (випереджальне завдання)

  1-й учень(з команди І) Найбільшим, найглибшим, найтеплішим і найсуворішим океаном є Тихий океан. Так назвав його Фернан Магеллан, бо під час мандрів ним кораблі експедиції не потрапили в жодну бурю та шторм. Але насправді він дуже суворий, особливо «ревучі сорокові»- так називають 40 паралель пд. півкулі. Він омиває береги п’яти материків. Найглибше місце світу розташоване в Маріанському жолобі Тихого океану. Його глибина – 11022 метри (показ на карті).

 

   2-й учень. (з команди ІІ) Другий за площею – Атлантичний океан. Його назвали на честь міфічного героя –титана Атланта, який тримав на своїх руках  небо. Він омиває  береги Пн. і Пд. Америки, Євразії,  Африки та Антарктиди. Найбільша його глибини- у жолобі Пуерто-Ріко (в Карибському морі), 8742 метри.

 

    3-й учень. (з команди ІІІ)     Індійський океан посідає третє місце за розмірами. Більш його частина розташована в південній півкулі, омиває півострів Індостан, на якому лежить країна Індія, на честь якої і назвали океан. Індійський океан омиває 4 материка: Єврвзію, Африку, Антарктиду і Австралію. Найбільша його глибина – у Зондському жолобі, 7729 метрів.

 Вчитель географії : А який океан найменший та найхолодніший?

 

3.Вчитель світової літератури.   А якими ж океанами мандрували герої роману «П’ятнадцятирічний капітан»? Давайте за картою простежимо їх маршрут  (слайд№3)

-         Дивлячись на маршрут цієї подорожі, ми можемо сказати, що герої перетнули три океани і здійснили майже кругосвітню подорож. На капітанському містку є декілька портретів великих мандрівників. Хто ж з них здійснив першу навколосвітню подорож?

 

 4.  Вчитель географії. Починаймо морську подорож-гру.

                            Я велика мандрівниця,

                            Я старанна трудівниця,

                            Можу бути я рідкою,

                            Якщо хочете – твердою…

Запитання : Про що йде мова? (про воду) Поговоримо про води в Світовому океані.

 Прийом «Словниковий запас»

-         І команда .  Що таке море? Яке море найбільше та найглибше? (показ на карті)

-         ІІ команда .  Що таке затока? Назвіть найбільшу затоку світу. Де вона?

-         ІІ команда .  Що таке протока? Покажіть найширшу протоку світу.

Практичне завдання.

Прийом «Третій лишній» (слайд №4) і поясніть,чому ці географічні об’єкти зайві.

-         І команда .  Чорне, Мертве, Середземне? (Мертве – насправді озеро)

-         ІІ команда .  Берингова, Бенгальська, Дрейка ? (Бенгальська - це затока)

-         ІІІ команда. Мексиканська, Магелланова, Гвінейська? (Магелланова - протока)

(Діти отримують жетони)

 

5. Вчитель світової літератури.

Давайте пригадаємо, які ж пригоди, небезпеки трапилися з нашими героями? Проведемо літературну вікторину. Ви маєте за цитатами з роману вгадати, про яку пригоду йдеться, і стисло розповісти, що ж саме трапилося. (слайд №5 - підказка)

-         «Гори води неслися швидше, ніж шхуна, й грозили обрушитися на корму, якщо корабель не підніметься на хвилю достатньо швидко». (Буря)

-         «Ну а «Пілігрім »загинув, від нього залишився тільки дерев’яний каркас; за кілька годин прибій розкидає його уламки на всі боки». (Рифи)

-         «Їх поставили по двоє і з’єднали колодкою, до того їх оперезали та скували важким ланцюгом». (Полон)

6. Вчитель географії.     Вчили ви моря, затоки,

                                              В океані є й протоки,

                                              А ще в мене є питання:

                                              Чи є суша в океані?

Прийом «Словниковий запас» - суходіл в океані.

·        І команда. Що таке острів? Назвіть найбільший острів світу. (показ на карті)

·        ІІ команда. Які види островів ви знаєте? Наведіть приклади.

·        ІІІ команда. Що таке півострів? Найбільший півострів – це …

Практичне завдання. (слайд №6)

«Картографічний диктант» (на контурній карті світу 10 географічних об’єктів)

(слайд №7- самоперевірка- відповіді)

 

    Ви стомились – проведемо фізкультхвилинку. Для цього згадаємо сторони горизонту нашої місцевості. Повернемось обличчям на північ, (південь, захід, схід).   А яку зірку на небі називали зіркою  мандрівників? (Полярна зірка) Молодці! Вас сміливо можна проводжати в морську подорож.

 

7. Вчитель географії. Поговоримо про рух води в Світовому океані, а допоможе нам слайд №8 на мультимедійній дошці.

Прийом «Словниковий запас»- вкажіть причини перелічених природних явищ.

·        І команда. Що таке течія?

·        ІІ команда. Що таке цунамі?

·        ІІІ команда. Що таке припливи і відпливи?

Практичне завдання

Гра «Знайди пілігріма» (пляшкова пошта). Що ви знаєте про пляшкову пошту?

Ось і нам потрапила в руки така пляшка.

Завдання. За географічними координатами відшукайте острів на карті світу.(групова робота)

·        І команда. 40 пд.ш.,175 сх.д. (о. Нова Зеландія)

·        ІІ команда. 28 пд.ш.,108 зх.д. (о. Пасхи)

·        ІІІ команда. 27 пд.ш., 5 зх.д. (о. св. Елени)

Молодці !

8. Вчитель світової літератури

Презентація проектів: (слайд №9 – портрети героїв)

·        І команда. «Образ місіс Уелтон»

·        ІІ команда. « Образ Діка Сенда»

·        ІІІ команда. « Образ Геркулеса»

Результати бліцопитування «Кого ми називаємо справжньою людиною?» (слайд №10)

9. Вчитель географії.  Шановні шестикласники!  Багато  випускників нашої школи ходять  на кораблях по морях і  океанах. Вони вчились в Херсонському морському коледжі. Хто з вас мріє стати моряком? Чому?

Погляньте на капітанський місток. Що ви бачите? ( компас, мушлі, капітанський головний убір, підзорна труба, ваші малюнки з морської тематики)

 

Підведемо підсумки нашого уроку. З якими шкільними предметами ми  поєднали географію? (світовою літературою, математикою, образотворчим мистецтвом, історією, трудовим навчанням, музикою, основами здоров’я)

 

V. Збирання виконаних завдань, підрахування балів кожної команди.

VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.(слайд №11)

          -Якщо вам сподобався урок, підніміть жовту  фішку.(Сонечко зійшло)

          - Якщо вам не сподобався урок, покажіть червону фішку.

          - Якщо урок був нецікавий-  зелену  фішку.

 

    VІІ. Домашнє завдання .

         Географія. Здати практичну роботу №10

         Світова література.  Продовжити читання твору

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           

                                                                                                                                       Додаток 1

  І л г і п и р м           «Складіть  з букв  назву шхуни»

 

  В т р о і я  і к

 

 С  и м і л в й и

 

                                                                                      Додаток 2

Лист самоконтролю  ___________________________________

1

.Ж.

Верн

2.

Конкурс капітанів

  ( пісня)

3.

Води Св. океану

4.

Літератур.

вікторина

5.

Суходіл в океані

6.

Картогр.

диктант

7.

Рух води

8.

Образи героїв 

Всього балів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Література:

1.     Бугайова Т.І. Рекорди географії. Таємниці планети Земля.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2006.- 228 с.

2.     Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія. Підручник для 6 класу.-Київ: «Педагогічна преса», 2006.- ст.173

3.     Володарська М.О. Географія. Дитяча енциклопедія.- Харків: «Фоліо», 2002

4.     Волканова В.В. Словник методиста: Методичний посібник,- К.: «Основа», 2008.- с.23

5.     Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш. Загальна географія. Підручник для 6 класу.- К.: «Генеза», 2006.- с.150

Подобається