Животворні пагінці козацької звитяги Голятина.

У нашому житті повсякчас відзначаються різні ювілеї  За кожного із них підбиваються підсумки діяльності людини, організації або ж держави у часі. Не є винятком у цьому плані і Голятинська учнівська громадська організація „ Паланка ’’, яка відзначає 10 – ту річницю з дня її створення. Символічно, що цей день припадає  на вікопомну дату створення Карпатської України. Тож минають роки, закінчили вже школу наші перші козачата, які своїм прикладом широко пропагують патріотичні почуття українця – козака, славні традиції відзначення Дня Українського козацтва у школі, рідному селі і за місцем проживання кожного з них.

            Тому варто нині щераз проаналізувати результати нашої роботи, як що до утворення шкільної держави „ Паланка ’’, так і впровадження в життя уславлених традицій українського козацтва. Тим паче, що саме у нас вперше в районі, області і навіть на теренах України була створена така. Сама їдея виховання учнівської молоді на козацьких традиціях виникла у мене ( вчителя історії та „ Захисту Вітчизни’’) ще у                       1999 році, коли наше село готувалось відзначити 400 – річчя пешої писемної згадки про Голятин.

            На черговій сесії Голятинської сільради було прийнято рішення відзначати День села 14 жовтня, на Покрови Пресвятої Богородиці. Тим паче. що на цю дату припадає і день визволення села від іноземних поневолювачів у роки Великої Вітчизняної війни. Наразі був створений і оргкомітет з числа депутатів сільради, до якого також увійшли тодішній сільський голова Ю.І. Негря , депутати райради І.М. Дерич та автор цих рядків. Враховуючи першу згадку про заснування Голятина – 1599 рік, члени оргкомітету звернулися до скульптора, знавця геральдики, уродженця с. Лісковець М.О. Беленя щодо виготовлення герба нашого села. Голятинцям сподобались зображення під датою 1599 р. фігури вершника, козака – верховинця, який поселився тут у 1715 році, у нижній частині – чорнильниця, перо та книги, що символізують потяг наших предків до знань…

            Одночасно з відзначенням чергового Дня села у Колочаві відбулась посвята у реєстрові козаки організована генерал – осавулом Українського козацтва депутатом ВР України С.М. Аржевітіним. Святкове дійство проходило в одному із Божих храмів                            с. Колочава і справило велике враження на тутешніх жителів села і запрошених на празник козаків. Одразу після посвяти я із знаним педагогом В.Т. Залезинським запросив С.М. Аржевітіна до нас здійснити таке ж дійство у Голятині. Учасники свята патріоти краю, прихожани плакали і з любов’ю супроводжували нашу колону до церкви, де 22 чоловіки різного віку були посвячені у козаки.

            Відтак 2001 -2002 навчальний рік і подальші стали переломними у військово – патріотичному вихованні учнівської молоді Голятинської ЗОШ І – ІІІ ступенів. Маючи ділову підтримку з боку райдержадміністрації, відділу освіти РДА, громадськості села, педагогічного і учнівського колективів навчального закладу я створив клуб юнаків – старшокласників „ Молодий козак ’’ у кількості 83 учнів. Це дало новий поштовх проведенню широкомасштабної краєзнавчої і дослідницької роботи з історії населеного пункту, визвольних змагань у краї, патріотичних діянь жителів Голятина. А також вихованню і навчанню учнівської молоді на славних бойових і трудових традиціях старших поколінь. Тож коли у Голятині на наше запрошення побував гетьман Українського козацтва генерал – лейтенант І.Г. Білас, то був надзвичайно здивований результатами діяльності. Як клубу молодий козак, так і голятинських козаків у цілому.

            У подальшому для повноцінного функціонування майбутньої загальношкільної організації – держави „ Паланка ’’ треба було виготовити перші установчі документи: статут, прогаму, написати гімн, девіз і пісні для кожного класу – сотні. У цій справі нам посильну  допомогу надали методист РБТ М.Ф. Гримут ( Головчак), відома поетеса                   В.Г. Фесенко та Г.І. Монинець, які відповідно посприяли у написанні тексту статуту та програми, гімну голятинських козаків, слова якого поставили на музику. В особі методиста Закарпатського інституту вдосконалення вчителів О.М. Тарана ми відчули дійову підтримку й на обласному рівні.

            Звісно час проходив і ми всі хвилювались, що наша багаторічна праця залишиться незавершеною. Тим паче, що це були нелегкі роки в фінансовому плані. Попри все це у 2003 році на базі юнацького клубу „ Молодий козак’’ була створена загальношкільна  організація „ Паланка ’’ Їй передували бесіди з учнями, керівниками класів – сотень та класоводами. Тож 31 березня 2003 року педрада Голятинської ЗОШ І- ІІІ ступенів прийняла рішення про створення „ Паланки ’’ та координаційної ради з числа реєстрових козаків Голятинського куріня.

            Це знову дало позитивні результати у роботі педколективу у військово – патріотичному вихованні учнів. Шкільна держава „ Паланка ’’ упродовж багатьох років виборювала призові місця в районних змаганнях допризовної молоді, брала активну участь у спортивних змаганнях та Всеукраїнських експедиціях „ Краса і біль України ’’,                  „ Пізнай свою країну ’’, „ Козацькі забави ’’ та інші.

            Своїм досвідом, напрацюваннями у цій справі ми завжди радо ділились у ході районних і обласних семінарів на базі нашої школи, з усіма хто виявляв бажання ознайомитися з нашими надбаннями. Щонайпершими зацікавилися нашими успіхами педагоги Свалявської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 2, ряду навчальних закладів АР Крим, а фрагменти декількох свят „ Паланки ’’ транслювали на 5 каналі українського телебачення.

            Звісно, що без активної підтримки керівництва Міжгірської РДА, Міжгірської РСТК ТСОУ, низки громадських організацій Міжгірщини і Срібної землі, меценатів краю ми не змогли б досягти відповідних результатів у цій справі. У різні часи, незалежно від політичних уподобань, звань і посад, нас активно підтримували С.М. Аржевітін, І.Г. Білас,

В.М. Дерич, І.М. Дерич, Я.Ю Олексик, Т.Ф. Горова, М.І. Тереля, Г.Ф. Жентичка,                         І.Ю. Субота, М.,В Кіс, М.Ф. Гримут, О.О. Морозько, М.М. Янчик, І.Д. Кость, Ф.Ф. Баник,

С.І. Іванина, В.Ю. Тереш, В.І. Макар, М.Ю. Пойда, а нині їх добрі справи також успішно продовжують голова РДА В.М. Щур, начальник управління освіти молоді і спорту                  Н.С.Олексієнко та інші патріоти нашого зеленоокого краю. З нагоди ювілею голятинської шкільної держави „ Паланка ’’ ми сьогодні дякуємо і братам М.О. та В.О. Беленям, які творчими доробками і друкованим словом долучились до славних діянь молодих козаків Голятина. Зокрема шкільному історико краєзнавчому музею вони подарували макет герба Голятина та меморіальну дошку священнослужителя села, закарпатського історика і автора 3 – томної історії Підкарпатської Русі  „ Исторические черты Угро – Русских’’ Івана Дулішковича.

            Я щиро вітаю всіх розбудовників голятинської шкільної держави „ Паланка ’’ з її ювілейним святом! Адже її діяльність перш за все спрямована на навчання і виховання достойних розбудовників незалежної України на славних бойових, трудових традицях старших поколінь, обрядах і звичаєвостях Українського козацтва і щирої любові до Господа Бога, бо ж присвята Богородиця з давніх – давен є покровителькою козаків.

 

                                                                                                                               Іван Тереля

                                                                                                           голова координаційної ради                         

                                                                                                           держави „ Паланка ’’,     

                                                                                                  полковник Українського                            

                                                                                                 козацтва, вчитель історії та

                                                                                                  „ Захисту Вітчизни ’’

                                                                                                  Голятинської ЗОШ І- ІІІ ст..

                                                                             ( газета „ Верховина’’ № 26 від 11.04.2013 р)

Нравится