Урок з природознавства

Урок з природознавства


Тема: Материки Землі

Мета:

  • Закріпити знання про карту півкуль, ознайомити учнів з поняттям  «материки», з їхнім розміщенням на глобусі і карті півкуль
  • Формувати навички культури спілкування в групах, навичок ораторського мистецтва
  • Розвивати мовлення учнів, мислення, творчі здібності
  • Виховувати любов до  рідної землі , природних багатств

Хід уроку

І. Організація класу

Вчитель:

У нас сьогодні ніби свято.

Гостей зібралося багато.

Ану ж на них ви подивіться.

Й веселенько усміхніться.

Діти: Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя завжди буде.

Не на день і не на рік –

А на довгий – довгий вік.

Вчитель: Рада бачить, діти, вас!

Всі почули ви дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

1.  Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо мандрувати. А ви любите мандрувати?

Це дуже добре. Сьогодні ми будемо мандрувати нашою планетою.

Як вона називається? (Земля)   (Слайд 1)

Правильно! Ми побуваємо на різних землях, познайомимося із рідкісними рослинами і тваринами.

 

(Слайд 2)

Сьогодні ми здійснимо кругосвітню подорож на нашому уявному кораблі і працюватимемо в командах.

Перед будь-якою мандрівкою , необхідно дізнатися погоду. Послухаємо синоптика (виступ синоптика як в телевізійній студії)

Вітер весело вітрила надуває(величезний вдих)

Корабель швидкість набирає(видих)

Попереду земля…..

2. А що за земля ми дізнаємось зайшовши в порт «Дешифрувальники» (відкрити позначку на карті)

(на екрані слайд з шифром)

Р

А

М

Ш

Т

И

К

Е

1

2

3

4

5

6

7

8

Зашифроване слово:

3 2  5  8 1 6 7 6

  • Що це за слово зашифроване?(Материки. Слайд 4)

Отже, сьогодні на уроці ми будемо мандрувати материками.

3. А зараз розгорніть, будь ласка, підручники на с.44 і прочитайте, що таке материк.

Згадайте правила роботи в групах. Слайд 5.

-Тепер, працюючи в групах, ваше завдання №1,

виберіть 1 правильне визначення поняття «материк».

(на екрані зявляється схема, після відповідей учнів).

Ми потрапили у порт «Картографічний»(відкрити позначку на карті)

 

 

Займають третину земної поверхні

http://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-1.jpg

Слайд 6

4. Зараз уважно послухайте мою невеличку розповідь.

Історія виникнення материків(слайд7)

Вчені припускають, що в прадавні часи всі материки становили одне ціле. Це був такий собі праматерик, який отримав назву Пангея. Потім він розколовся на кілька частин, які почали дрейфувати в різних напрямках. Так утворилися Північна  та Південна Америки, Австралія, Африка та Євразія. Через кілька мільйонів років розташування материків може змінитися. Такі зміни можуть супроводжуватися сильними землетрусами та виверженнями вулканів.

5Продовження вивчення нового матеріалу

На землі так багато куточків, які так і манять до себе. Пустеля Сахара і діючі вулкани, льодовики і коралові острови – все це так хочеться побачити. І це можливо! Треба тільки мати під рукою карту та трішки фантазії.

А ще потрібно знати усе про ці материки.

Слайд. 8.Зараз для ваших груп завдання №2.Прочитайте текст і вгадайте материк.

Виступ груп

Поки учні виступають учні на контурній карті підписують назви материків)

 

1 група( Євразія)

Назва материка походить від двох назв частин світу «Європа» та «Азія». Це найбільший материк на Землі. Він знаходиться у Північній півкулі й омивається всіма океанами  земної кулі. На цьому материку живемо і ми, тут знаходиться наша країна Україна. На території материка є три теплових пояси. Тому рослинний  і тваринний світ _________багатий і різноманітний. В_____________ ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. У тундрі, тайзі степах живуть олені, ведмеді, вовки.  А на півдні континенту – слони, тигри, крокодили.

Клімат _______ теж дуже різноманітний: віх холодного до жаркого.

Тут знаходиться найглибше озеро світу – Байкал.

Позначте цей материк на контурній карті. Назва на дошку вивісити.Слайд 9.

  • 2група.Африка

___________ – материк, поділений  екватором навпіл. Там сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найжаркіші дні липня або серпня.

По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхового будинку.

На півночі материка розкинулася найбільша пустеля Землі – Сахара. Пісок тут нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які живуть у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.

У ______________ степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи. Там живе страус ему – найвищий птах і найкращий бігун.

У річках Нілі, Конго, Лімпопо живуть величезні крокодили бегемоти, а по берегах – безліч птахів.

Восени туди прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. З У країни туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки…

Позначте цей материк на контурній карті. Назва на дошку вивісити.Слайд 10.

  • 3 група.Австралія

Цей материк– найменший і найвіддаленіший  від інших населених материків  куточок Землі. Це материк, де все «навпаки»: у липні тут зима, а у січні – літо. Дерева скидають не листя, а кору. Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць – качкодзьоб і єхидна. _________– найсухіший материк Землі, пустелі займають близько його половини. До таких умов життя пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт, пляшкове дерево, а також тварини – сумчастий ведмідь коала, кенгуру.


Позначте цей материк на контурній карті. Назва на дошку вивісити.Слайд 11.

 

Зараз ми з вами знаходимось на материку і трошки розважимося під австралійським дощем(фізкультвилинка)

 

  • 4 група. Північна  та Південна Америка.

             1)Береги __________ Америки омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, тихого та Атлантичного. У північних морях плавають айсберги, а у південних теплих водах вражає різноманітністю дивовижний світ тропічних тварин і рослин.

На заході простяглися високу гори Кордильєри, а на сході – низькі Аппалачі. На рівнинах вирощують пшеницю, кукурудзу, випасають величезні стада худоби.

По материку протікає  одна з найбільших річок світу Міссісіпі з притокою Міссурі.

     2)Трикутником простяглася  __________ Америка від спекотних районів екватора до холодних вод Антарктиди.

На заході височать гори Анди (Мідні гори) з них видобувають мідь, вони часто вивергаються. У центрі та на сході – величезні рівнини, найбільша з яких – амазонська. По ній протікає найповноводніша річка світу Амазонка.

Дерева в лісах _________ Америки досягають висоти майже чотирьох 16-поверхових будинків, поставлених один на одний. На материку ростуть дивовижні рослини: гевея – дерево, із соку якого виробляють гуму, кавове дерево, трава банан. У річках водяться крокодили, водяні змії – анаконди.

Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананаса.

Позначте цей материк на контурній карті. Назва на дошку вивісити.Слайд 12.

  • 5 група

Як тільки не називають цей материк – «королева холоду», «безлюдний континент», «краї Землі», «заповідник науки»… Це велетенська льодова пустеля. Тут можна побачити тільки  один схід сонця і один захід Сонця на рік. Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі. Уся поверхня покрита потужним шаром льоду. Лід такий товстий, що коли б ви захотіли пройти таку саму відстань пішки, то на це знадобилося б не менше 2 годин.

На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни – птахи, які літати не вміють. Зате добре плавають. У морях навколо багато риби. Є також тюлені, кити.

В_____________люди не можуть жити постійно. Там розміщені дослідні станції.

Позначте цей материк на контурній карті. Назва на дошку вивісити.Слайд 13.

Взаємоперевірка.

Вчитель. Що спільного і відмінного між материками? 

(СПІЛЬНЕ: материки – це окремі великі ділянки суші, що омиваються водою; РІЗНЯТЬСЯ материки розмірами, , формами земної поверхні, природою)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Порт «Загадковий»(відкрити позначку на карті)

- У загадковому порту перевіримо свої знання.

1. Гра «Відгадайте мене»

  1. Я –  найбільший материк, що складаюся з двох частин. (Євразія)
  2. Я – материк, що знаходиться в східній півкулі, мої береги омиваються водами Індійського та Атлантичного океанів. (Африка)
  3. Я- материк, на якому знаходиться південний полюс. (Антарктида)
  4. Я – невеликий материк, що знаходиться в східній півкулі.  (Австралія)

Фізкультхвилинка(вітер дме)

Мандрували ми успішно,

Знаєм всі материки.

Вітер хотів принести на борт карту і передати вам, але все переплуталось під час урагану.

Слайд 2.Робота в групах

У вас в конвертах є пазли, вам треба скласти їх і перекласти англійську назву материка на українську мову.(групи вивішують на дошку)

3. Робота в парах за картками

Сигнал «SOS!». В цей ураган заплуталось все.Тому ви повинні допомогти.

Попрацюйте в парах і з’єднайте правильні твердження з назвою материка.

http://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-4.jpghttp://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-45.jpghttp://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-44.jpghttp://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-43.jpghttp://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-42.jpghttp://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-41.jpg

Прочитати твердження

  1. Порт «В гостях у боцмана»

Боцман – помічник командира корабля

У ваших групах є речі, які нам можуть знадобитись, коли ми будемо у реальному житті мандрувати на материку.

  • Оберіть ті речі,які знадобляться на вашому материку і чому
  • ? (парасольку, валянки, літак, пляшку з водою, панаму)

На дошці прикріпити фото речей біля материика і пояснити чому

 

 

Назви речей

Назва материка

Ми знаємо

парасолька

Південна Америка

Найвологіший материк

валянки

Антарктида

Найхолодніший материк

літак

Євразія

Найбільший материк

воду

Австралія

Найсухіший материк

панаму

Африка

Найжаркіший материк

ІV. Рефлексія

  • Ви чудово впоралися із завданнями. Але, де б ми не були, завжди повертаємося додому. На якому материку знаходиться наш дім? Заплющіть очі, уявіть нашу чарівну Україну(під звуки української пісні). Позначити позначку на карті. Слайд 15
  • От ми і повернулися додому. Давайте згадаємо, що ми дізнались у подорожі
  • Що таке материк?
  • На яких материках ми побували?

http://abetkaland.in.ua/wp-content/uploads/2017/10/17-730-46.jpg

Слайд.16Командири груп роздайте, будь ласка, учням вирази обличчя. Виберіть лише одне, яке відповідає обізнаності з даної теми. Покажіть ваші фішки мені і гостям.

V. Підсумок уроку

Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно, якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати свій дім – планету Земля! Майбутнє нашої планети залежатиме від вас, тому що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії» (Микола Трублаїні).

Наші учні підготували віршу про материки, які їм найбілше сподобались

1УЧЕНЬ.

Через усі природні зони,

Звичайно, можеш ти пройти.

Ліси, степи. Пустелі, гори

На ньому можеш ти найти.

                           Памір. Тібет і Гімалаї,

                           Байкал, Арал, Урал, Саяни,

                           Кавказ, Дніпро, Дунай, Алтай –

                           Скоріш на карті відшукай!

 

На ньому є й твоя країна,

Де народився і живеш,

Цей край зоветься – Україна,

Його ти швидко там знайдеш.

                           Ну що ж, вгадали,

                           Не помилилась в цьому я?

                           Цей материк відомий в світі,

                           І зветься він – «Євразія»!

2 УЧЕНЬ

                               Що за диво материк

                                На Землі моїй існує?

                                На відміну від усіх,

                                Там життя так не вирує.

Має купол льодяний,

Полюс холоду земний.

Вітри сильні, стокові

Й заметілі снігові.

                                 Таємницю зберігає

                                  Материк цей у собі,

                                  Бо природа там ховає

                                  Прісні води для Землі.

-А тепер, давайте запишемо домашнє завдання.

Підручник с.43-47, а ті, хто бажає вищу оцінку підготують доповідь на тему «Цікаві факти про Євразію». Слайд 17

 

Отож, я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті  знань. Дякую за урок. Урок закінчено.

Нравится