Урок географії у 7 класі

Тема уроку: «Географічне положення Африки. Дослідження та освоєння

                      материка».

Мета:

Освітня: вивчити план характеристики материка. Ввести поняття «фізико-географічного положення» та дати уявлення про порядок його характеристики. Виявити особливості фізико-географічного положення Африки та з’ясувати їх вплив на природу материка. Актуалізувати вміння визначати крайні точки материка. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Африки. Надати короткі відомості про дослідження та освоєння континенту європейцями.

Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроку елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.

Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.

Тип уроку: урок-практикум, урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання до уроку: фізична карта півкуль, фізична карта Африки, презентація до теми Африка, атласи,  підручники, робочий та практичний зошити  з географії  7 клас.

Опорні та базові поняття: географічне положення, типовий план     характеристики, крайні точки материка, берегова лінія

Географічна номенклатура: океани: Атлантичний, Індійський; моря: Середземне, Червоне; затоки: Ґвінейська, Сідра, Аденська, Суецький канал; протоки: Баб-ель-Мандебська, Мозамбіцька, Гібралтарська; острови: Мадаґаскар, Канарські; півострів Сомалі, крайні точки: мис Рас-Енґела, мис Голковий, мис Альмаді, мис Рас-Хафун.

Форма проведення: віртуальна екскурсія, ділова гра.

Методи: практичний, частково-пошуковий.

 

Хід уроку.

 

І. Організація класу.

Сьогодні у нас на  уроці гості – вчителі географії нашого району. Чи знаєте ви, як зустрічають  гостей?

Відповідь  (Їм намагаються зробити щось приємне).

-Я сподіваюся, що Ми, як добрі господарі, зробимо  все, щоб від нашої зустрічі у них  залишилися найприємніші спогади.  

Тоді починаємо урок.

Прикріпляю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми

 

   Сьогодні ми здійснимо віртуальну екскурсію вздовж берегів одного із материків, не забуваючи при цьому про вивчення нового матеріалу.

   Про який материк піде сьогодні мова на уроці, ви здогадаєтесь самі після перегляду уривку з мультфільму «Пісня Бармалея»

 Про який материк ми сьогодні  будемо говорити?

   Так, це – Африка.

   Які асоціації у вас виникли при слові «Африка»?

- Це континент найвищих температур на Землі й контрастних природних комплексів.

Ø Тут знаходиться найбільша пустеля світу та один із найбільших масивів

  екваторіальних лісів.

Ø Тут тече найдовша річка планети та існує унікальний тваринний світ.

Ø Тут знайдені найдавніші, виготовлені 2,6 млн. років тому, кам’яні знаряддя.

Ø Тут з’явилася людина сучасного виду – Homo Sapiens – Людина розумна.

Ø Африка –материк рекордів живої природи (африканський слон,жираф, гепард, африканський страус, африканська мамба).

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

    Прийом «Інтелектуальна розминка»

- Що таке материк?

- Скільки материків на Землі?

- Назвати і показати на фізичній карті півкуль самий великий за площею материк Землі.

- Як називається самий маленький материк Землі?

показати його на карті.

- Назвати і показати на карті материки відповідно до зменшення розмірів їх площі.

- Назвати материк, який займає 2 місце за площею.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Тема уроку «Географічне положення Африки.

Дослідження та освоєння материка»

Мету уроку ви зараз визначите самі.

     Прийом «Практичність теорії».

Відкрийте підручник на стр.269, додаток І, «План вивчення материка». Прочитайте його і самостійно визначте мету уроку.

Наша мета на уроці: скласти характеристику географічного положення відповідно до плану та встановити його особливості, а також ознайомитись з історією дослідження материка.

І так, починаємо віртуальну екскурсію вздовж узбережжя Африки, а маршрутним листом вам буде «План характеристики географічного положення материка» на  сторінці 269 підручника, а також карти атласу на с.2-3.

     Проблемне питання

 “Які особливості  фізико-географічного положення Африки?”

 

-         Що ви розумієте під терміном «географічне положення»?

(Очікувана відповідь: положення об’єкта відносно інших відомих географіч-них об’єктів – екватора, нульового меридіана, кліматичних поясів, інших материків та океанів)

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Фізико-географічне положення (від грецького “фізис” – природа) – розміщення території відносно різноманітних природних об’єктів.

 

  Прийом  «Географічна лабораторія»

Робота в групах

Користуючись  фізичною картою Африки:

 І  група

1. Відшукайте лінії екватора, Північного та Південного тропіків. Нанесіть на контурну карту Африки (стор. 7 у практичному зошиті) названі лінії .

2. З’ясуйте положення материка  відносно екватора. 

3.Визначити крайні північну, південну точки материка, показати їх  на карті. 

         ІІ група

1.Відшукайте лінії нульового меридіану, Південного та Північного тропіків. Нанесіть на контурну карту Африки (стор.7 у практичному зошиті) названі лінії.

2.З’ясуйте  положення материка  відносно нульового меридіана.

3.Визначити крайні східну та західну точки материка , показати їх  на карті.

 

Завдання. Показати на карті крайні точки материка.

Підпишіть їх на контурній карті.

Підведення підсумків роботи творчої лабораторії :

Північна

м. Рас-Енґела

Південна 

м. Агульяс (Голковий)

Західна

м. Альмаді

Східна

м. Рас-Гафун

 

 

Крайні точки материка вказують на його розміри і протяжність.

 Протяжність материка можна визначити двома способами: за допомогою градусної сітки і за допомогою масштабу.

1 група: Визначити відстань з півночі на південь вздовж 20° сх.д. в градусах і км

32° + 35° = 67°; 67° × 111км = 7 437км

2 група: Визначити відстань з півночі на південь вздовж 20° сх.д. за масштабом

350км × 21,1 см =7 385км

3 група: Визначити відстань із заходу на схід вздовж 10° пн.ш. в градусах і км

14° + 52° = 66°; 66° ×109,6км = 7 233,6км

Розповідь вчителя

3. Положення відносно інших материків

4.Положення відносно морів і океанів

5.Особливості берегової лінії

Від інших материків Африка віддалена значними просторами Атлантичного та Індійського океанів, які омивають її береги. Виняток – Євразія, до якої вона прилягає майже впритул. Від Європи Африку відділяєСередземне море і вузька Гібралтарська протока(14 км). З Азією Африка з’єднується вузькою смужкою суходолу – Суецьким перешийкомзавширшки 120 км. У ХІХ ст. там було прорито Суецький канал. Від Азії Африку відділяє Червоне море і Баб-ель-Мандебська протока. Моря і океани, що омивають материк, здійснюють суттєвий вплив на його природу. Поблизу африканських берегів проходять важливі світові торгові шляхи.

Цікава географія

Цікаво, що Червоне море, як і всі моря, має прозорі води. Проте на глибині спостерігається дивне явище – вода стає червоною, як кров. Це пояснюють наявністю у воді мікроскопічних водоростей. Море тривалий час називали Еритрейське (від грецького еритрос – червоний), а потім цю назву переклали буквально – Червоне.

Берегова лініяАфрики слабо розчленована. Найбільшими затоками є Аденська таГвінейська, яка широко відкрита у бік океану. На сході виступає єдиний великий півострівСомалі. Найбільший острівМадагаскарвід материка відділяєтьсяМозамбікською протокою. До Африки також належать невеликі островиКанарські, Сейшельські та ін. Береги материка дуже обривисті, з крутими уступами, мають мало зручних бухт.

Біля узбережжя Африки небагато островів. Найбільшим серед них є Мадагаскар в Індійському океані. Острів має материкове походження. Він виник в результаті гігантського розколу, який відокремив цей острів від Африки в далекому минулому. В результату цього з’явилася й найдовша в світі Мозамбіцька протока, яка відділяє Мадагаскар від материка.

У Червоному морі та Індійському океані біля берегів Африки, в умовах мілководдя та високої температури води, сформувалися численні коралові рифи. Вони перешкоджають судноплавству й утруднюють підходи морських суден до узбережжя.

В Атлантичному океані біля берегів материка виникли кілька груп дрібних островів вулканічного походження, зокрема Мадейра, Канарські, Зеленого Мису.

На заході далеко заходить в суходіл Гвінейська затока. Уважно подивіться на карту і знайдіть ту частину берегової лінії, яка б нагадувала ріг.(На сході Африки в Індійський океан виступає єдиний великий півострів Сомалі, який називають “африканським рогом”. Адже за формою він нагадує ріг носорога.)

 

2. «Дослідження та освоєння материка «Африка»

Прийом «Творча лабораторія».

Випереджальне завдання  (Короткі повідомлення учнів )

Робота з фізичною картою Африки, ілюстраціями, портретами мандрівників.

1. Відомості про Африку в стародавні часи.

2. Дослідження Африки під час пошуків морського шляху до Індії.

3. Дослідження Африки в період работоргівлі.

4. Освоєння внутрішніх частин Африки: Давід Лівінгстон, Генрі Стенлі, Єгор Ковалевський, Василь Юнкер 

 Уже в найдавніші часи Африка приваблювала до себе мореплавців з Південної Європи та Південно-західної Азії.

У 15 столітті чималих зусиль для дослідження берегової лінії Африки доклали португальські мореплавці, які шукали шлях до Індії.

        У 1488 р. Бартоломеу Діаш проплив уздовж західного узбережжя Африки і досягнув її південних околиць. Він відкрив миси Доброї Надії та м. Агульяс.

      Через 10 років дослідження південних берегів Африки продовжив Васко да Гама. Після 4 місяців плавання по Атлантичному океані, рухаючись вдовж берегів Африки і заходячи у всі удобні для торгівлі  бухти він обігнув всю Африку, тим самим визначив її обриси, і відкрив шлях до Індії.

Португальці привезли в Європу перших темношкірих африканців-рабів. Розпочався жорстокий період работоргівлі, поступово материк був розподілений між європейськими державами: Францією, Англією, Португалією, Іспанією, Бельгією, Італією та Німеччиною.

         Одним із перших першовідкривачів, який став на захист негритянського населення був англійський мандрівник Давид Левінгстон.

       У 1841р. він  як лікар та місіонер прибув до Південної Африки, де організовував школи, лікував  хворих і займався дослідженнями. Більше 30 років свого життя він провів серед африканців, вивчаючи їх традиції він неначе жив їхнім життям. Лівінгстон першим із європейців перетнув Південну Африку із заходу на схід, обстежив басейн річки Замбезі та побував на водоспаді, який назвав на честь королеви Вікторія. Також вивчав південні та західні береги озера Танганьїка, описав верхню течію річки Конго.

                         Досліджував далеку Африку і наш земляк Єгор Петрович Ковалевський. Він описав природу Ефіопського нагір’я та дослідив Нубійську пустиню, та басейн Голубого Нілу. Він першим припустив, що головним витоком Нілу є не Голубий,  як тоді вважали географи, а Білий Ніл, верхів’я якого слід шукати в екваторіальних районах Африки.

Значний внесок у дослідженні материка зробили російські вчені: Василь Васильович Юнкер та Микола Іванович Вавілов, які займалися вивченням центральних і східних районів Африки, а саме зібрали матеріали про природу та життя населення цих районів.

Досліження Африки триває і в наші часи. Ведеться дослідження природи Африки та надається допомога молодим африканським державам, так як на сьогодні Африка є найбіднішим і не розвинутим материком, незважаючи на багаті природні ресурси.

ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми

Фронтальне усне опитування. Питання для контролю знань:

Проблемне питання «Які особливості фізико-географічне положення материка?

1. Назвіть імена найбільш відомих дослідників внутрішніх частин Африки.

2. Поміркуйте, як змінилася б природа Африки, якщо б екватор її перетинав дещо північніше.

 

Прийом «П’ять речень»

Скласти «п’ять речень», які по суті були б висновками.

Висновки:

• Материк перетинають лінії екватора та нульового меридіана, тому територія Африки лежить у всіх чотирьох півкулях Землі. Екватор ділить Африку приблизно на дві однакові частини, тому її природні умови дзеркально повторюються на північ та на південь від екватора.

• Африка більшою частиною розташована між лініями Північного і Південного тропіків. Тому її більша частина знаходиться у жаркому тепловому поясі.

• Африка з'єднується з Євразією Суецьким перешийком, через який прокладено Суецький канал. Від інших материків Африка відділяється просторами Атлантичного та Індійського океанів, від Європи – Середземним морем, від Азії – Червоним морем.

• Берегова лінія материка мало розчленована.

• Найзначніші дослідження внутрішньої території материка здійснили у XIX ст. Давід Лівінгстон та Генрі Стенлі.

• У результаті нових відкриттів у внутрішніх територіях Африки, європейські держави перетворили Африку в материк-колонію. Найбільші території були захоплені Францією і Великобританією.

• У дослідженнях Африки брали участь й українські вчені, в тому числі Єгор Ковалевський

 

V. Домашнє завдання:

-         опрацювати матеріал §14.

-         доопрацювати роботу в контурній карті «Берегова лінія Африки»

-         підготувати матеріал «Що дав материк Африка світу». (за бажанням, додатковий).

 

 

Нравится