Правовий квест


Правовий квест « ЗНАЙ ТА ПОВАЖАЙ  СВОЇ ПРАВА»
(для учнів 8-11 класів)

Підготувала: Дрюк Тетяна Григорівна

Мета:
- формувати знання учнів про права дитини, поняття про нерозривний зв'язок прав та обов’язків, уявлення про захист прав дитини в Україні, вміння розрізняти дійсне та уявне порушення прав;
- розвивати навички роботи в групах, логічне мислення, вміння виділяти головне в тексті, пам'ять;
- виховувати повагу до прав людини, співчуття до людей, чиї права порушуються, взаємоповагу, толерантність.
 
Обладнання: мультимедійний комплекс, бланки тестів,  призи, м’яч, конверти, кросворди, матеріали завдань, таблички з позначенням етапів.
Форма заходу: квест.
 

ХІД ЗАХОДУ


І. Організаційний момент

Вчителі-інструктори займають свої місця на пунктах. Команди збираються у вестибюлі школи,де перед ними виступає вчитель правознавства
Вчитель. Добрий день! Дорогі учасники квесту, всі ви знаєте,що 10 грудня відзначається  День захисту прав людини і громадянина. Щоб ви краще засвоїли нові знання про права і обовязки людини,ми проведемо правовий квест.. Хто знає, що таке квест?
Квест — це спортивно-інтелектуальна командна гра, мета якої — швидше та якісніше від інших команд дістатися фінішу, виконуючи в процесі різні інтелектуальні та спортивні завдання та знайти предмет пошуків.
Шукати ви будете цінний приз, але головне – виконавши всі завдання вірно, ви здобудете інформацію про свої права та обовязки 

-         Навіщо дитині потрібні права? Адже дорослі доглядають її, забезпечують всім необхідним …
Чи потребують діти якогось особливого захисту і особливих прав ? Учні висловлюють свої думки.
Оскільки гра командна, вона передбачає певні правила для членів команд:
• Швидко розподіліть ролі в групі: капітан (організовує роботу, відповідає за маршрутний лист, приймає остаточне рішення), секретар (записує відповіді на завдання), дослідники (ретельно вивчають текст Конвенції про права дитини і допомагають іншим запам’ятати якомога більше прав, визначених нею).
• Дотримуйтесь правил активного слухання, головне — не перебивайте один одного і інструктора.
• Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею.
• Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи.
• Намагайтеся дійти спільної думки.
Від чітких і швидких дій групи залежить її успіх. Команда, яка зуміє злагоджено і швидко пройти всі етапи, переможе.
ІІ. Ознайомлення із правилами гри
1. На старті кожна команда отримує:
• Маршрутний лист. Він протягом всього квесту знаходиться у капітана. На кожному етапі інструктори заносять в нього бали, зароблені командою.
• Пункти з інструкторами знаходяться в навчальних кабінетах,спортзалі,медпункті,їдальні

-         Команда отримує маршрутний лист і починає проходження маршруту,після виконання всіх завдань,коли маршрутний лист буде повністю заповнений,команди повертаються до початкового пункту і здають маршрутний лист, де журі підраховує бали і визначають переможця.
2. Робота на етапах квесту:
• Прибувши на етап, капітан команди віддає інструктору маршрутний лист.
• Всі члени команди уважно слухають інструктаж щодо виконання завдання етапу, обговорюють його розв’язання, дотримуючись правил роботи в групі, секретар записує відповіді, якщо в цьому є необхідність.
• Інструктори перевіряють правильність виконання, оцінюють балами роботу команди та дисципліну під час проходження етапу, заносять відомості до маршрутного листа.
• Команда відправляється до наступного етапу.
ІІІ. Проходження етапів .
1. Етап «Історичний кабінет»
Ведучий: На етапі «Історичний кабінет» ви повинні на аркуші паперу  написати  якнайбільше своїх прав. За кожну правильну відповідь один бал.
2. Етап «Медпункт».
Квест - інструктор етапу «Медпункт»:
- Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Медпункт»! На цьому етапі ви дізнаєтесь про те, як в Україні забезпечується захист права дитини на охорону здоров’я. Що ви знаєте про те, як держава охороняє здоров’я українських дітей?
Завдання: Дати письмово відповіді на наступні питання :

-          1. Введення в організм ослаблених або зруйнованих збудників захворювання з метою формування імунітету до інфекційних хвороб, в Україні здійснюється безкоштовно всім дітям проти туберкульозу, кору, поліомієліту, правцю, дифтерії та ін. (щеплення)
2. Проба, яка призначається для оцінки працездатності серця при фізичному навантаженні, є обов’язковою для всіх школярів, на підставі результатів цієї проби визначається група для занять на уроках фізичної культури (Руф’є).
3. Спеціальна медико-санітарна організація, що надає першу миттєву медичну допомогу при нещасних випадках та загостренні хвороб (швидка допомога).
4. Лікувально-профілактичний заклад для надання допомоги лікарями різних спеціалізацій та проведення медичних оглядів (поліклініка).
5.Сукупність адміністративних і медико-санітарних заходів, за допомогою яких запобігають поширенню інфекційних хвороб людини, зокрема припинення роботи дитячих закладів у період епідемій (карантин).
6. Те, що оформляють з метою організації медичної допомоги на випадок травми чи хвороби під час поїздки (страховка).
7. Місце, де надають першу медичну допомогу на території навчального закладу (медпункт).
8. Комплекс фізичних вправ, що виконують вранці з метою розминки м’язів та суглобів, часто проводиться у навчальних закладах та літніх таборах (зарядка).
За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів за завдання – 8.

-         3. Етап «Спортзал».
Квест - інструктор етапу «Спортзал»:

- Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Спортзал»! На цьому етапі ви дізнаєтесь, що права людини не можуть існувати без обов’язків. Виконуючи свої обов’язки, ви забезпечуєте захист прав інших людей. Розглянемо приклад: покупець має право отримати товар належної якості, обов’язок продавця – продавати якісні товари. Продавець має право отримати гроші за товар, обов’язок покупця – заплатити встановлену суму. Тому важливо знати не тільки свої права, а й обов’язки, щоб не порушити випадково прав інших людей.
Зараз ми пограємо в м’яч. Я буду кидати м’яч, промовляючи певні

         словосполучення, ви маєте повернути м’яч із словами «право» чи «обов’язок»

«Права – обов’язки»

• Берегти шкільне майно (обов’язок)

• Брати участь у конкурсах, змаганнях (право)

• Дотримуватись правил дорожнього руху (обов’язок)

• Об’єднуватись з іншими дітьми у групи, компанії (право)

• Старанно вчитись (обов’язок)

• Користуватися бібліотеками, спортзалами, обладнанням школи (право)

• Охороняти природу, пам'ятки культури (обов’язок)

• Вибирати собі друзів (право)

• Дотримуватись моральних норм поведінки (обов’язок)

• Ігри, розваги, відпочинок (право)

За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів за завдання – 10.

4. Етап «Шкільна їдальня»

Квест - інструктор етапу «Шкільна їдальня»:

- Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Шкільна їдальня»! На цьому етапі ми з вами з’ясуємо, як можуть порушуватись права дитини на належне харчування. Питання:

- Чи було коли-небудь порушене ваше право на належне харчування?

- На картці зображено і описано  ситуації, серед яких є випадки порушення права дитини на належне харчування. Учасники квесту мають їх визначити.

5. Етап «Майстерня»

Квест-інструктор етапу «Майстерня»:

- Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Майстерня»! На цьому етапі ви

(Ведучий задає питання. Час на обміркування – 30 секунд. Перша відповідає та команда, яка раніше подасть сигнал. За кожну правильну відповідь - 1 бал.)

1. Які дитячі права порушено в казці «Дванадцять місяців» (право на турботу).

2. Яке право дитини порушено в казці «Попелюшка». Мачуха та сестри не дозволили Попелюшці поїхати на бал та змусили її переробити багато домашніх справ.

(Дитина має право на відпочинок, право гратися та веселитися).

3. Діти мають право жити із своїми батьками і нікому не дозволено їх розлучати. В якій відомій казці Г.Х. Андерсена порушено це право (Снігова королева).

4. В якій казці Г.Х. Андерсена порушено право дитини «бути як не всі» («Гидке каченя»)

5. В якій казці один довгожитель, який не користувався успіхом у жінок, викрав молоду та красиву жінку з наміром вступити з нею в шлюб, а інший персонаж, який не мав достатнього життєвого досвіду розкриває секрет його довголіття та повертає собі законну дружину. («Царівна-жаба»).

6. В якій казці одна дама, скориставшись добрим вчинком свого чоловіка, використовує його збагачення та для просування по службовій драбині, але все втрачає із-за своєї жадності (О.С. Пушкін «Казка про рибака та рибку).

7. В якій казці жінка невизначеного віку замислює викрасти чужу дитину, використовуючи для цього літальні апарати. ( «Гуси-лебеді»)

8.      Героїня якої казки, вдягнена в дорогу шубу, заявилась в гості, і не захотіла піти звідти-так їй сподобалась архітектура побудови.І до кого тільки не звертався господар, щоб виселити гостя, поки її дії не були кваліфіковані як незаконний захват житла. (Заяча хатка)

9.В якій казці особа, яка мала вельми погану репутацію, під вивіскою милої та привабливої особистості, здійснила замах на сім неповнолітніх душ, але була викрита та суворо покарана (Вовк та семеро козенят).

10.    В якій казці розповідається про підступність красивої жінки, яка дала отруту своїй не менш красивій суперниці з ціллю її усунення, та про тяжкі наслідки цього вчинку і про неприпустимо великих витратах на поховання. (О.С.Пушкін «Казка про мертву царівну та про сім богатирів»)

         6.Етап «Кабінет музики». - Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Кабінет музики»! На цьому етапі ви повинні заспівати будь-яку дитячу пісню. Максимальна кількість балів

ІV. Підведення підсумків гри, нагородження переможців

Нравится