Батьківський порадник « Як організувати прогулянки в природу»

Дозвілля може бути різним: цікавим і нудним; яскравим і не дуже; таким, що надихає і додає сил, і таким, що виснажує… Найприємніше в цьому процесі те, що організація дозвілля цілком залежить від кожного члена родини, а найбільше – від батьків. Якщо просто пролежати вихідні біля телевізора, а діти просидять за комп’ютерними іграми, то таке дозвілля навряд чи сприятиме повноцінному відпочинку, розвитку та згуртуванню родини. Внаслідок такого дозвілля через кілька років може виявитися, що батьки не розуміють власних дітей, один одного і… навіть самих себе. Адже час на якісне спілкування було назавжди втрачено. Щоб у вашій родині дозвілля було цікавим, яскравим і корисним, пропонуємо кілька порад.

У першу чергу, варто змінити звичне середовище. Якщо погодні умови дозволяють, слід піти в парк, ліс чи на озеро. Це сприятиме фізичному оздоровленню, емоційному «перезавантаженню», насиченню новими враженнями. Свіже повітря допоможе активізувати процеси очищення організму та покращить розумову активність. Під час піших прогулянок ви можете поспілкуватися з рідними про тиждень, що минув, спланувати спільні справи на майбутнє, обмінятися думками та враженнями. Окрім того, це чудовий спосіб поспостерігати за тваринами, рослинами, птахами, різними природними явищами. Для дитини буде корисно дізнатися, коли і які птахи відлітають на зимівлю, куди саме, скільки тисяч кілометрів доводиться їм долати,.. що стається з деревом восени, чому листя жовкне та червоніє… Можна назбирати кольорового листя та сухих квітів і зробити чудову композицію, водночас розвиваючи смак дитини та допомагаючи пізнати різні кольори та відтінки.

Під час спільної прогулянки, особливо в колі великої родини, не варто вирішувати конфлікти, оскільки в дітей таке дозвілля асоціюватиметься з неприємностями і напругою, і з часом вони почнуть уникати сімейних прогулянок. Непорозуміння між дітьми, в родині, в колективі чи особисті краще вирішувати під час неквапливої бесіди один на один – таким чином спілкування буде душевнішим та відкритішим: співрозмовник зможе, не соромлячись, дати вихід емоціям та щиро обговорити проблемну ситуацію.

Дозвілля на свіжому повітрі має багато переваг. Тут можна пограти в рухливі ігри, розпалити багаття, пошукати гриби, зустріти білку чи зайця… Окрім того, ніхто не забороняє взяти з собою цікаву книжку! Наприклад, про птахів. І шукати за картинками та описами подібних птахів у парку чи в лісі. Або книжку про дерева. Гадаю, не всі батьки можуть похвалитися ґрунтовними знаннями про дерева та кущі, які трапляються на наших теренах. Або ще можна послухати цікаві казки про лісових звірят й уявити, що ліс довкола сповнений чарів… Якісна дитяча книга чудово розвиває уяву дитини, мислення, пам'ять, мовлення, покращує настрій та згуртовує родину. Читання на природі про природні явища з відповідним обговоренням допоможе розвинути й екологічне мислення дитини, навчить дбайливо ставитися до всього живого. Якщо домашні обов’язкові читання за шкільною програмою зазвичай швидко набридають, то читання-гра на лоні природи буде живою та цікавою, а інформація з книги засвоїться краще. До того ж, зеленкуватий колір трави довкола зніме напругу з очей та заспокоїть нервову систему.

Бувають восени дні, коли на вулиці мокро та холодно, і за таких погодних умов мало хто любить гуляти просто неба. Тоді можна порадити взути гумові чоботи, взяти парасольки й піти в гості, в музей, театр, на атракціони, в аквапарк, на презентацію дитячої книжки чи відкриття цікавої виставки. Похід до музею сприятиме розвиткові пізнавального інтересу дитини, збагатить знаннями та цікавими враженнями. Театр, презентація та виставка допоможуть повноцінному естетичному розвиткові, долучать родину до сприйняття культурного надбання сучасності. Атракціони й аквапарк створять вибух незабутніх яскравих емоцій та викид адреналіну, що допоможе скинути нервову напругу та очиститись від негативних емоцій…

Дитина активно розвивається тоді, коли набуває нового чуттєвого досвіду, збагачується яскравими враженнями та цікавим спілкуванням. І спілкування має бути не обов’язково з однолітками, адже дитина вчиться перш за все у дорослих їх моделей поведінки, способів міжособистісної взаємодії, опановує мову. І тому важливо, до яких дорослих друзів чи родичів ви підете в гості: чи цікаво буде з ними вашій дитині, які вони мають інтереси та цінності.

Що стосується самого процесу організації сімейного дозвілля, то тут вам знадобляться дипломатичні вміння, навички планування та творчий підхід. Окрім того, варто обговорити варіанти з кожним членом родини окремо і потім, зважаючи на побажання, будувати плани. Таким чином можна, з одного боку, уникнути розчарувань, а з іншого – створити цікавий та насичений день для всієї сім’ї.

 

Нравится