Література ХХ - ХХІ ст. У пошуках себе і високого польоту / Тема: Втілення в образі чайки Джонатана прагнення високої мети

Тема: Втілення в образі чайки Джонатана прагнення високої мети

продовжити знайомство з творчістю Річарда Баха; опрацювати зміст повісті та її проблематику; працювати над умінням учнів аналізувати прозовий твір

Урок № 64

 

Тема: Втілення в образі чайки Джонатана прагнення високої мети

Мета:

·        навчальна: продовжити знайомство з творчістю Річарда Баха; опрацювати зміст повісті та її проблематику; працювати над умінням учнів аналізувати прозовий твір;

·        розвивальна: розвивати вміння переказувати текст; розвивати читацьку активність учнів;

·        виховна: виховувати в учнів прагнення долати стереотипи, бажання розкривати в собі безмежні можливості людської особистості.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: тексти повісті-притчі, буктреллер до книги.

 

 

                                                       Найголовнішою очима не побачиш…

                                                                                                А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Експрес-опитування

·        Що ви знаєте про Річарда Баха?

·        Що ви можете сказати про його захоплення в житті?

·        Кому присвячено повість «Чайка Джонатан Лівінгстон»?

·        Укажіть жанровий різновид повісті. Поясніть, як ви його розумієте.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

 МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1.     Колективна робота над аналізом сюжету твору

Частина перша

·        Яким постає перед читачем Джонатан на самому початку твору?

·        Що в поведінці Джонатана викликає спочатку занепокоєння, а потім й обурення в інших членів зграї?

·        Чи довго він дослухався до вмовлянь своїх батьків стати таким, як усі?

·        Яке рішення приймає Джонатан після того, як чує голос, що стверджує, що він є просто чайкою і не народжений для швидкісних польотів?

·        Що стало причиною того, що Зграя зібралась на раду?

·        Як Джонатан реагує на наказ найстаршого вийти на середину кола?

·        Яке насправді рішення приймає найстарший?

·        Що відчуває Джонатан у вигнанні? 

Частина друга

·        Що сталось, коли Джонатан постарів?

·        Хто ці чайки? Про що він дізнався від них?

·        Як живе нова Зграя, до якої потрапив Джонатан?

·        Про що ще дізнається Джонатан?

·        Що повинен зробити Джонатан для того, щоб наблизитись до досконалості?

·        Яке відкриття для себе зробив Джонатан?

·        Як скористався Джонатан своїми можливостями?

·        Про що сказав Джонатану Найстарший, коли його пір’я стало ще більш сліпучим?

·        Чому Джонатану захотілось повернутись на землю?

·        Що побачив Джонатан, коли повернувся на землю?

Третя частина

·        З ким, крім Флетчера Лінда, який стає ідеальним учнем, спілкується Джонатан?

·        Яке рішення приймає Джонатан?

·        Як члени Зграї почали ставитися до Джонатана після випадку з Керком Мейнардом?

·        Як Зграя ставиться до Джонатана після того, як Флетчер не загинув?

·        Які настанови Джонатан дає наостанок Флетчеру?

·        Чим завершується повість?

 

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

- Метафоричність «Чайки…» зрозуміла всім: зграя чайок із нездоланною жадобою до їжі – це наше повсякденне життя, політ Джонатана Лівінгстона – це свобода; його прагнення вдосконалювати свій політ – це наші шляхи самовдосконалення і наше бажання вирватись із дріб’язкової суєти, пізнати сенс життя й осмислити свій статус у світі.

 

2.     Рефлексія

 

 VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.     Характеризувати образ Джонатана.

Знайти алегорії та ознаки притчі у творі

Додаток до уроку

Аудіокнига Чайка по имени Джонатан Ливингстон

Буктреллер Чайка по имени Джонатан Ливингстон, Ричард Бах