Інтегрований урок з географії та світової літератури в 6 класі
Інтегрований урок з географії та світової літератури в 6 класі
Тема уроку: «Частини Світового океану. Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан».
Мета: узагальнити та закріпити знання, вміння, навички , отримані під час вивчення теми «Світовий океан»; навчати орієнтуватися в тексті художнього твору; продовжувати формувати навички роботи з фізичною картою світу; удосконалювати навички текстуального аналізу; розвивати емоційність учнів, пам'ять, увагу, цікавість до предметів географія та світова література та інших предметів; виховувати в учнів уміння працювати в команді, в нестандартних ситуаціях; сприяти вихованню сміливості, порядності.
Тип уроку: урок контролю, оцінки й корекції знань учнів.
Урок-гра
Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка його пригодницьких творів, картки-анограми; кораблики- орігамі, мультимедійна презентація, листки самоконтролю, фізична карта світу, портрети мандрівників, стіл-капітанський місток (компас, глобус, підзорна труба, безкозирка, мушлі, малюнки дітей), картина «Вітрильник».
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайд №1)
Шановні учні 6-А класу! Сьогодні ми проводимо інтегрований урок з географії та світової літератури «Частини Світового океану(вч. географії). Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (вч. світової літератури). Інтегрований урок означає об’єднаний з декількох тем, предметів або видів діяльності навколо однієї теми. Уважно слідкуйте за ходом уроку і в кінці нашого заняття ми визначимо з якими шкільними предметами ми поєднали географію.
1.Слово вчителя географії
- Величезні розміри Світового океану наводять на думку, що нашій планеті більше пасувало б ім’я – Океан, або Вода (Аква). Таке враження виникає у космонавтів, які з космосу бачать нашу планету блакитною від води, бо вона займає 71% поверхні земної кулі. Сьогодні на уроці ми узагальнимо та закріпимо знання, уміння і навички про Світовий океан.
2.Слово вчителя світової літератури
- Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з одним із найцікавіших романів «П’ятнадцятирічний капітан» французького письменника Жуля Верна. Ми простежимо з вами за тим, які пригоди пережили герої роману під час мандрів Світовим океаном.
Разом з вчителем географії ми запрошуємо вас узяти участь у пригодницькій експедиції на борту різних шхун. Так як у нас зібрались три команди юнг, я пропоную обрати назву шхуни, на якій ви вирушите в подорож по Світовому океану. (Учні об’єднані в три команди і розшифровують анограми- назви шхун: «Пілігрим», « Вікторія», «Сміливий»- див. додаток 1). Анограма – це закодоване слово з переплутаними буквами. Яка команда швидше розшифрує назву шхуни, отримує паперовий кораблик. В нього будете збирати жетони за правильні відповіді.
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.Вчитель географії. Кожна команда обрала собі капітана-- морського вовка, якого слухають юнги – молоді моряки (представлення капітанів). Тож давайте підтримаємо наших капітанів піснею «Жил отважный капитан» (всі співають).
Наш урок проходить у формі гри. Кожна команда набирає бали – жетони . А ще у вас на партах є листки самоконтролю, де ви будете відмічати свою участь у конкурсах. Хто гарно співав пісню про капітана – отримує 1 бал (діти відмічають в листках самоконтролю)
Молодці! Той ж вперед! «Доля сміливих любить» - говорить англійське прислів’я.
ІУ. Перевірка знань, вмінь та навичок.
1. Бесіда з учнями.
Вчитель світової літератури. Океан – це могутня, небезпечна стихія. Але в усі часи океан приваблював сміливці та звав їх у свої простори. Одним із палких шанувальників моря, його краси, сили, величі був французький письменник Жуль Верн (слайд №2). Розповісти про неймовірні пригоди, захоплюючі подорожі, далекі країни допоміг Ж.Верну створений ним самим новий літературний жанр – жанр пригодницького роману.
· Пригадайте біографію Ж.Верна та доведіть, що він був зачарований морем.
· Які твори Ж.Верна вам відомі? Що їх об’єднує?
· Що таке пригодницький роман? Які його ознаки вам відомі?
· Доведіть, що Ж.Верн випередив свій час. У чому це проявилося?
А зараз послухаємо капітанів , які коротко охарактеризують океани.
2. Повідомлення учнів про Світовий океан (випереджальне завдання)
1-й учень(з команди І) Найбільшим, найглибшим, найтеплішим і найсуворішим океаном є Тихий океан. Так назвав його Фернан Магеллан, бо під час мандрів ним кораблі експедиції не потрапили в жодну бурю та шторм. Але насправді він дуже суворий, особливо «ревучі сорокові»- так називають 40 паралель пд. півкулі. Він омиває береги п’яти материків. Найглибше місце світу розташоване в Маріанському жолобі Тихого океану. Його глибина – 11022 метри (показ на карті).
2-й учень. (з команди ІІ) Другий за площею – Атлантичний океан. Його назвали на честь міфічного героя –титана Атланта, який тримав на своїх руках небо. Він омиває береги Пн. і Пд. Америки, Євразії, Африки та Антарктиди. Найбільша його глибини- у жолобі Пуерто-Ріко (в Карибському морі), 8742 метри.
3-й учень. (з команди ІІІ) Індійський океан посідає третє місце за розмірами. Більш його частина розташована в південній півкулі, омиває півострів Індостан, на якому лежить країна Індія, на честь якої і назвали океан. Індійський океан омиває 4 материка: Єврвзію, Африку, Антарктиду і Австралію. Найбільша його глибина – у Зондському жолобі, 7729 метрів.
Вчитель географії : А який океан найменший та найхолодніший?
3.Вчитель світової літератури. А якими ж океанами мандрували герої роману «П’ятнадцятирічний капітан»? Давайте за картою простежимо їх маршрут (слайд№3)
- Дивлячись на маршрут цієї подорожі, ми можемо сказати, що герої перетнули три океани і здійснили майже кругосвітню подорож. На капітанському містку є декілька портретів великих мандрівників. Хто ж з них здійснив першу навколосвітню подорож?
4. Вчитель географії. Починаймо морську подорож-гру.
Я велика мандрівниця,
Я старанна трудівниця,
Можу бути я рідкою,
Якщо хочете – твердою…
Запитання : Про що йде мова? (про воду) Поговоримо про води в Світовому океані.
Прийом «Словниковий запас»
- І команда . Що таке море? Яке море найбільше та найглибше? (показ на карті)
- ІІ команда . Що таке затока? Назвіть найбільшу затоку світу. Де вона?
- ІІ команда . Що таке протока? Покажіть найширшу протоку світу.
Практичне завдання.
Прийом «Третій лишній» (слайд №4) і поясніть,чому ці географічні об’єкти зайві.
- І команда . Чорне, Мертве, Середземне? (Мертве – насправді озеро)
- ІІ команда . Берингова, Бенгальська, Дрейка ? (Бенгальська - це затока)
- ІІІ команда. Мексиканська, Магелланова, Гвінейська? (Магелланова - протока)
(Діти отримують жетони)
5. Вчитель світової літератури.
Давайте пригадаємо, які ж пригоди, небезпеки трапилися з нашими героями? Проведемо літературну вікторину. Ви маєте за цитатами з роману вгадати, про яку пригоду йдеться, і стисло розповісти, що ж саме трапилося. (слайд №5 - підказка)
- «Гори води неслися швидше, ніж шхуна, й грозили обрушитися на корму, якщо корабель не підніметься на хвилю достатньо швидко». (Буря)
- «Ну а «Пілігрім »загинув, від нього залишився тільки дерев’яний каркас; за кілька годин прибій розкидає його уламки на всі боки». (Рифи)
- «Їх поставили по двоє і з’єднали колодкою, до того їх оперезали та скували важким ланцюгом». (Полон)
6. Вчитель географії. Вчили ви моря, затоки,
В океані є й протоки,
А ще в мене є питання:
Чи є суша в океані?
Прийом «Словниковий запас» - суходіл в океані.
· І команда. Що таке острів? Назвіть найбільший острів світу. (показ на карті)
· ІІ команда. Які види островів ви знаєте? Наведіть приклади.
· ІІІ команда. Що таке півострів? Найбільший півострів – це …
Практичне завдання. (слайд №6)
«Картографічний диктант» (на контурній карті світу 10 географічних об’єктів)
(слайд №7- самоперевірка- відповіді)
Ви стомились – проведемо фізкультхвилинку. Для цього згадаємо сторони горизонту нашої місцевості. Повернемось обличчям на північ, (південь, захід, схід). А яку зірку на небі називали зіркою мандрівників? (Полярна зірка) Молодці! Вас сміливо можна проводжати в морську подорож.
7. Вчитель географії. Поговоримо про рух води в Світовому океані, а допоможе нам слайд №8 на мультимедійній дошці.
Прийом «Словниковий запас»- вкажіть причини перелічених природних явищ.
· І команда. Що таке течія?
· ІІ команда. Що таке цунамі?
· ІІІ команда. Що таке припливи і відпливи?
Практичне завдання
Гра «Знайди пілігріма» (пляшкова пошта). Що ви знаєте про пляшкову пошту?
Ось і нам потрапила в руки така пляшка.
Завдання. За географічними координатами відшукайте острів на карті світу.(групова робота)
· І команда. 40 пд.ш.,175 сх.д. (о. Нова Зеландія)
· ІІ команда. 28 пд.ш.,108 зх.д. (о. Пасхи)
· ІІІ команда. 27 пд.ш., 5 зх.д. (о. св. Елени)
Молодці !
8. Вчитель світової літератури
Презентація проектів: (слайд №9 – портрети героїв)
· І команда. «Образ місіс Уелтон»
· ІІ команда. « Образ Діка Сенда»
· ІІІ команда. « Образ Геркулеса»
Результати бліцопитування «Кого ми називаємо справжньою людиною?» (слайд №10)
9. Вчитель географії. Шановні шестикласники! Багато випускників нашої школи ходять на кораблях по морях і океанах. Вони вчились в Херсонському морському коледжі. Хто з вас мріє стати моряком? Чому?
Погляньте на капітанський місток. Що ви бачите? ( компас, мушлі, капітанський головний убір, підзорна труба, ваші малюнки з морської тематики)
Підведемо підсумки нашого уроку. З якими шкільними предметами ми поєднали географію? (світовою літературою, математикою, образотворчим мистецтвом, історією, трудовим навчанням, музикою, основами здоров’я)
V. Збирання виконаних завдань, підрахування балів кожної команди.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.(слайд №11)
-Якщо вам сподобався урок, підніміть жовту фішку.(Сонечко зійшло)
- Якщо вам не сподобався урок, покажіть червону фішку.
- Якщо урок був нецікавий- зелену фішку.
VІІ. Домашнє завдання .
Географія. Здати практичну роботу №10
Світова література. Продовжити читання твору
Додаток 1
І л г і п и р м «Складіть з букв назву шхуни»
В т р о і я і к
С и м і л в й и
Додаток 2
Лист самоконтролю ___________________________________
1 .Ж. Верн | 2. Конкурс капітанів ( пісня) | 3. Води Св. океану | 4. Літератур. вікторина | 5. Суходіл в океані | 6. Картогр. диктант | 7. Рух води | 8. Образи героїв | Всього балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Література:
1. Бугайова Т.І. Рекорди географії. Таємниці планети Земля.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2006.- 228 с.
2. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія. Підручник для 6 класу.-Київ: «Педагогічна преса», 2006.- ст.173
3. Володарська М.О. Географія. Дитяча енциклопедія.- Харків: «Фоліо», 2002
4. Волканова В.В. Словник методиста: Методичний посібник,- К.: «Основа», 2008.- с.23
5. Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш. Загальна географія. Підручник для 6 класу.- К.: «Генеза», 2006.- с.150